02 Mart 2017, 09:23 - 
Payitaht Dizisinde Kölecilik Önerisi

Payitaht Dizisinde Kölecilik Önerisi

TRT1'de yayınlanan PAYİTAHT dizisinin birinci bölümünü izledim.

Dizi, II. Abdulhamid'in padişahlığının 18'ncı yılı olan 1896'dan başlamış. O yıl, İstanbul - Hicaz demiryolu projesinin hazırlandığı yıl. Hazırlanan haritalarda son rötuşlar yapılıyor, Müslümanların hacc yapmalarının ve Hz. Muhammed'in makamının bulunduğu Medineye seyahatlerinin kolaylaşacağı hayali kuruluyor. Bu hayali yaşayanların en birincisi II. Abdulhamid.

 

Bizim öğrendiğimiz II. Abdulhamid, Rabbine bağlı mümin sultan... Halkına karşı şefkatli sultan... Payitaht dizisinin birinci bölümünde bu durum gösteriliyorsa da, Saray ailesinin bazı mensuplarının O'nun bu hasletini kapatma yarışında olduğu hissi veriliyor. 

İstanbul - Hicaz demiryolu projesinde yetkiyi kapma yarışını aileden Mahmut paşa kazanıyor. Mahmut Paşa, projeye eklenecek her ihaleyle avantası artacağından, Sultan'a yolu kısaltacak muhtelif köprüler yapılması teklifini sunuyor.

 

Dizinin 23'ncü dakikasından itibaren Sultan Abdulhamid ile Mahmut Paşa arasındaki diyalog şöyle:

 

Mahmut paşa konuşuyor:

 

''Amerika bu meseleyi (demiryolu güzergahına koprüler kurma meselesi) zenci köleler vasıtasıyla çözmüş. Çok az yiyecekle, 18 saat çalıştırdığı zenci kölelerle bu işi halletmiş. Bana göre de harika! Lakin bizim zenci kölelerimiz yok''

 

(Bu söz despot sözüdür. Bu söz İslam'a belirgin düşmanlıktır. Belki bu söz; hakkı, hukuku ve adaleti emreden Allah'a düşmanlık sözüdür. Mahmut Paşa'nın kafasına göre zenci köleler yok ise  ya köle edilecek gariban Türk ve Kürt vatandaşlar düşünülmüştür ya da Amerikalılar gibi Afrika kıtasından zenci kaçırmaya heveslenilmiştir)

 

Sultan Abdulhamid yılışık Mahmut Paşa'nın sözünü kesiyor:

 

''Paşa!..''

 

Mahmut Paşa ıkınırken Sultan Abdulhamid konuyu değiştiriyor, O'nun muhalif Meşveret gazetesiyle olan ilişkisini deşifre edip o tarafta olmaması gerektiğini ima ediyor.

 

Mahmut Paşa, Meşveret gazetesiyle ilgili savunma yapmaya çalışıyor bu sefer. Sultan Abdulhamit ciddi biçimde demiryolu konusuna giriyor:

 

''Bu demiryolu meselesi çok mühim Paşa''

 

Mahmut Paşa tasdik ediyor:

 

''Elbette...''

 

Abdulhamid devam ediyor:

 

''Eğer istediğimiz gibi inşa edebilirsek, Avrupa devletlerinin topraklarımıza uzanan elini kıracağız. Tabi ki işin başında aileden birini görmek itimat verir''.

 

Sultan Abdulhamid İngiliz tekliflerinin incelenmesinden bahsediyor sonra ve Mahmut Paşa'nın yapacağı çalışmalar için müteşekkir olduğunu belirtiyor. 

Rabbine bağlı olan, halkına, milletine, belki insanlara şefkatli olan Sultan'ın, hayırlı İstanbul - Hicaz demiryolu projesine Mahmut Paşa'nın köleciliği katan önerisine tepki vermemesi şaşırtıcı. 

Sorulması gerekir: Payitaht dizisinin senaryosunu hazırlayanlar, Devlet'ten ihale alanların zihinlerine köleciliğin meşruluğunu mu vermek istediler? Yoksa II. Abdulhamid'i 'müstebit' görenleri haklı çıkarmaya mı çalıştılar?

 

Dizinin birinci bölümü, Mahmut Paşa'nın sahtekarlığını fark eden Abdulhamid'in imza aşamasındaki projeyi imha etmesiyle ve Hindistan'da İngiliz askerlerine operasyon yapılmasıyla bitiyor. Demiryolu projesi hayırlı bir proje olsa bile, diziyi izleyen fikir ehli kimseler, işçilerin az yiyecekle 18 saat çalıştırılma ve kölecilikle ilgili konuşmada II. Abdulhamid'in itiraz etmediğine şaşırmışlardır.

 

Abdulhamid'in Torunu Şehzade Abdulhamid Kayıhan Osmanoğlu, ''Payitaht Abdulhamid dizisi beklentilerimizi karşılamaktan uzak'' diyor. Diziyi senaristlerin reyting uğruna geliştirdikleri hayal ürünü olarak tanımlıyor. Uyarısı şöyle: ''Tarihin hakikati, saray entrikaları, kadınların ihtirasları, ikbal peşinde koşan paşalar değildir''. Bkz: http://www.arastirmaciyazarlar.com.tr/haber/4982-sehzade-abdulhamid-kayihan-osmanoglundan-trt1-dizi.html

 

Bence, 'Şefkatli' bilinen o Sultan'ın, kölecilik önerisine tepkisiz kaldığı hiç değildir.

 

İbrahim Faik Bayav YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER İbrahim Faik Bayav HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
KURAN MECLİSİ TÜRKİYE'DE BİR İLK'E İMZA ATIYOR!!!
KURAN MECLİSİ TÜRKİYE'DE BİR İLK'E İMZA ATIYOR!!!
KUR'AN MECLİSİ BU YIL TÜRKİYE'DE GÖRÜLMEMİŞ BİR KUR'AN ŞÖLENİ DÜZENLİYOR... DÜNYACA ÜNLÜ KUR'AN OKUYUCULARININ KATILACAĞI KUR'AN ŞÖLENİ 19-20 AĞUSTOS'TA İSTANBUL'DA DÜZENLENECEK.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
HER ŞEY HUZUR İÇİN
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
N.Arslan CANKORU
SAYILMAZ
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Ediz SÖZÜER
İbadetin Yüksek Hakikatini Keşfetmek (Risale-i Nur Eğitim Programı-3)
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
İbrahim Faik BAYAV
Mülk Suresi, Ayet: 16 ve 17
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Elif TAVŞU
ŞİMENDİFER İLE BEKÂYA DOĞRU
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
( AŞK İNKILABI ) SİYASETTE GÜÇLÜ VE MİLLİ BİR SİNERJİ GEREK “Deve idrarı” Hadis-i Şerifini Küçümseyenlere, TOKAT… Çocuklarımızın İlk Öğretmeni Anne ve Babadır
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Mehmet GÖÇMEZ
HUZUR
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
SON YORUMLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim