17 Şubat 2017, 23:53 - 
ESANSÇI HOCA

ESANSÇI HOCA

İki kapaklı, dört tarafı cam sandığında çeşit çeşit kokular satardı. Sık sık ellindeki bezle sildiği sandığı göz kamaştırırdı. Sandığı onun için sanki mücevher kutusuydu. Bunu müşterilerine de hissettirirdi.


İki kapaklı, dört tarafı cam sandığında çeşit çeşit kokular satardı. Sık sık ellindeki bezle sildiği sandığı göz kamaştırırdı. Sandığı onun için sanki mücevher kutusuydu. Bunu müşterilerine de hissettirirdi.
Kahvehanelerde, lokantalarda en çok da cami yakınlarında rastlardık ona. Alüminyum şişelerden birini çıkartır, gayet itinayla şişenin mantarını açar ve bir miktar esansı cam enjektöre çekerdi. Çektiği esansı şişeye boşaltır sonrada enjektör içinde kalan esansı, etrafta toplanan kişilerin ellerine veya üstlerine (özellikle ceket yakalarına ve yaka arkalarına) püskürtürdü. Çevredeki beleşçiler bu durumdan gayet memnun olurdu 
Koku beğendirmek için şimdiki esnaflar kadar sabırsız değildi. Kokuyu beğenmediniz mi büyük bir sabırla hemen diğer alüminyum şişenin mantarını itinayla açıp esans değmemiş elinizin üzerine esans kapağını dokundur aynı işlemi bıkmadan devam ettirir ve bu kadar ikramı karşısında esans almadan giden de az olurdu.
Beğendiğiniz esansı bir gramlık renkli cam şişelere doldururdu. Ayrıca esansın kendine has pirinç veya siyah plastikten özel kutuları vardı. Bu özel kutuların içinde keçe veya pamuk bulunurdu. Sıvı haldeki esans bunların üzerine dökerdi. Kutunun içindeki keçe veya pamuğa parmağın ucu değdirilir; kulak arsasına, bıyığa veya boyuna sürülürdü. Tercihe göre elin tersi ile bu işlemi yapanlar da olurdu. 
Ağır kokusundan dolayı bazıları tarafından hacı yağı denilerek hafife alınsa da sattığı esans baya esaslıydı ki kokusu hala burnumuzda. Ayrıca şimdiki parfüm ve deodorantlar kadar da zararlı değildi bene.
Şimdiki çocukların bir daha göremeyeceği ve bizim anılarımızda kalan esansçı mesleğinin son temsilcisi Esansçı Hocamıza Allah’tan rahmet diliyor ve bu tür değerlerin unutulmamasını umut ediyoruz..YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Mehmet Ali SAVURMAK HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EVLAT ANA BABA HUKUKUNA RİAYET ETMELİDİR..
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
CAĞALOĞLU KOMİTESİ NİYET OKUMA MAHARETİ HADDİNDEN TECAVÜZ EDENİN HADDİNİ BİLDİRMEK MEHMET FIRINCI ABİ’YE SALDIRAN FETÖCÜLER(!)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim