09 Şubat 2017, 18:11 - 
ŞEYH DR. AHMED NAİNA'NIN KUR'AN DOLU HAYATINA BİR BAKIŞ

ŞEYH DR. AHMED NAİNA'NIN KUR'AN DOLU HAYATINA BİR BAKIŞ

Kur’an’ın Tilavet sancağını Şeyh Mustafa İsmail dededen aldı Dr. Naina… Ona rağmen zerre kibir yok, dünyaya tenezzülü yok. Tek amacı var: Kur’an’ı Kalplere işleyip gelecek nesilleri Kur’an ile yaşatıp yol göstermek yani KUR’ANİ BİR HAYAT,KUR’ANİ BİR DÜNYA.

Evet, Değerli Kur’an Aşıkları; bu haftaki makalemde DOKTOR Ahmed NAİNA’yı konu almaya gayret edeceğim. Şeyh Doktor Ahmed NAİNA... Bu ismi birçok kez zikrediyorum gerek sosyal medya hesabımda olsun gerekse günlük hayatta devamlı onun yaşantı tarzı ile ilgili ondan aldığım tüyolar ile her daim kalbimde onun ile Kur’an’a olan aşkımı, muhabbetimi diri tutuyorum.   Onu Anlatmaya Kelimelerim Kifayetsiz Aslında. O bir doktor, hem maddeten bir doktordur bir yandan hastalarına bakıyor onların tedavisi ile ilgileniyor, bir yandan bizim gibi aciz bîçarelerin kalplerine Yüce Kelâmı Nakşedip ruhumuzu tedavi ediyor. Lakin doktoru "yıllar eskitememiş" diye bir tabir vardır ya o tabiri kullanmak tam yerinde olur. Tavır, ekol, okuyuş, giriş çıkışlar, ince işçilikleri gerçekten uzun yıllar boyunca doktor hayatını Kur'an'a öyle vermiş ki durmadan yılmadan koca bir ömrünü feda etmiş Kur'an yolunda. Ah Doktoru anlatmak basit değil.. Onun nihavendî terennümü ruha kattığı bambaşka anlam.. Kehf'te Fentalega derken ki melûl ve hüzünlü nağmesi...Hucurat’tan Kaf’a geçerken ki tatlı tatlı nağmeleri Gitmiyor kulaktan gitmiyor, kalpten eksik olmuyor. Bunlar sadece bize yaşattığı Kur’ani duygulardan bir kaçı… Ağır Ağır Rasta inişleri, Beyyati-Hüzün Kalıbını En Güzel Şekliyle kullanan baş tacımız. Bir Saba’ya geçişi vardır, melekler semadan süzülürcesine onu dinlemek için dizilirler. Kimi yerde okuduğu yeri sanki manasını verircesine hüzünlendirir, yeri gelir sevindirir okuyuşu heyecan verir kalplere, kimi yerde okuduğu yerde kafir kalplere korku salınır izn-i ilahi ile... Bu saydıklarımız hepsi Kur’an’ın nurudur aslında. Lakin yaşantısıyla ve okuyuşuyla bize Kur'an’ı sevmede öncülerimizden biridir o. Aynı zamanda şahsiyeti itibariyle de vakarlı, dürüst ve mütevazi bir insan. Küçük bir örnek ile: Torunlarına aldığı çikolatayı dahi talebelerine elleriyle yedirip ağızlarını tatlandıran bir inceliğe sahip… Neden mi NAİNA? Hayatı Kur'an Dolu NAİNA... O'nun dilinde Kur'an Kalpten geliyor, Kalbimize Giriyor...

Doktorun varyantlarından, okuyuşundaki en ince işçilikleri dahi analiz etmek gerçekten çok haz verici bir duygu. Bazen öylesine dalıyor ki insan dinlerken tabiri caizse sanki Kur’an’ın içerisine girmişiz bizzat anlatılanları o anda görüp işliyoruz… Hani derler ya Kur’an’ı Cebrail (a. s.)’den Peygamberimize nazil oluyormuş gibi dinlemek gerekir diye. Gerçekten Doktor Ahmed Naina bize o tadı yakalama fırsatı sunuyor izn-i ilahi ile… Kur’an ile yaşıyor, Kuran olmuş, Kur’an’a adanmış bir ömür Ahmed Naina… Dr. Naina'nın Kur'an'ı Okuyuş Tavrı, Üslûbu, Ağız yapısı, Hayatı, Ailesi, Dünyası Kur'an Kur'an Kur'an... Kur'an için yaratılmış âdeta. Kur'an’ı kalpten okuyup Kur'an’a muhtaç kalplere gönüllere tıpkı bir nakkaş gibi nakşediyor. Daima aynı iğneyi kullanmıyor. İğnelerin boyları, iplerin rengi, sıkı dikiş, gevşek dikiş vs. farklı farklı tarzlar ile daima gönülleri kalpleri Kur'an ile doldurup bizleri hayat ile hayatlandırıyor…  Kur’an’ın Tilavet sancağını Şeyh Mustafa İsmail dededen aldı Dr. Naina… Ona rağmen zerre kibir yok, dünyaya tenezzülü yok. Tek amacı var: Kur’an’ı Kalplere işleyip gelecek nesilleri Kur’an ile yaşatıp yol göstermek yani KUR’ANİ BİR HAYAT,KUR’ANİ BİR DÜNYA.. Daha Dr. İle ilgili söylenecek çok şey var lakin ne kelime yeter, ne mürekkep dayanır…. Şimdi artık ekolü devam ettirecek nesillerin yetişmesi, meydana gelmesi şart.. Dr. Naina Bir Dünya Markası, Ahirette dahi bizim gözdemiz olacaktır biiznillah. Doktor Ahmed Naina’nın talebesi olarak bizler onun tilavet sancağı peşinde ömrümüz boyunca çaba sarfetmeye hazırız.. Rabbim ondan razı olsun.. Bir daha ki Şeyh Doktor Ahmed NAİNA’lı bir makalede görüşmek ümidi ile. Kur’an dolu ömürler… 

HAFIZ MEHMET ALİ SAVURMAK/AKSARAYYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Mehmet Ali SAVURMAK HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EVLAT ANA BABA HUKUKUNA RİAYET ETMELİDİR..
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
CAĞALOĞLU KOMİTESİ NİYET OKUMA MAHARETİ HADDİNDEN TECAVÜZ EDENİN HADDİNİ BİLDİRMEK MEHMET FIRINCI ABİ’YE SALDIRAN FETÖCÜLER(!)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim