06 Şubat 2017, 08:56 - 
Referandum'da Evet Demek Neden Dini ve Milli Bir Duruştur?

Referandum'da Evet Demek Neden Dini ve Milli Bir Duruştur?

Geçtiğimiz günlerde bir ortam'da Türkiye'mizi ve bil hassa alem-i İslamiyeyi ilgilendiren ve yaklaşmakta olan referandum konusunda mevzu açıldı.

 Bu referandum'da oy kullanmanın dini hükmü nedir ne değildir müslüman bir insan'ın bu konu'daki reyi düşüncesi ne olmalıdır ne olmamalıdır konusu açıldı. 

Farklı görüş ve yorumlar izahlar olsa'da bu konudaki rey'imiz ne olmalıdır bunda dini ve milli sorumluluğumuz ne derecededir manasında bir düşünce artık bu konu ile yakından ilgilenen herkesin meselesi oldu. 

Sonda söyleyeceğim cümleyi ilk başta söyleyerek devam etmek istiyorum. "Bir rey'im var onuda inşallah EVET olarak kullanacağım eşe dosta bizi tanıyan tanımayan sesimizin ulaştığı her yere'de EVET kullanmasını tavsiye ederek devam ediyorum."

Okurlarımız'dan belki itiraz eden soranlar olabilir; Efendim milli kısmını anladıkta din ile ne alakası var buraya bağlantı kuruyorsunuz?

Allah insanı bu Dünya'ya kendisine kul olmak için ve bilhassa asıl vazifesi halık-ı kainatı tanıyıp bilmek ve yapacağı her işte onun rızasını gözeterek yapması için göndermiştir. İşte o kimse ki değil bir seçimde rey konusu ayakkabısının bağı dahi kaybolsa bu bağı dahi Allah'tan istemek itikadında olmalıdır. 

Alemi İslamiye'nin yangın yeri olduğu Suriyesi, Filistini, Irağı, Mısırı, Urumçisi, Arakanı ve daha sayamadığımız pek çok beldeler diyarlar ve yine Türkiye'mizin bu kadar iç ve dış tehditler ile fetösüyle deaşiyle pkksıyla ve bil umum terörist yapıların hedefinde olmasıyla anlıyoruz ki ülkemiz için atacağımız her adım yapacağımız her icraat doğrudan doğruya ümmeti muhammed ile alakalıdır. 

Türkiye'nin tarihsel konumu ve bağları'da buna eklendiğinde mesele daha açık bir şekilde anlaşılacaktır. Alemi İslam'iyeyi içine düştüğü bu zulümlerden kurtaracak diye ümit edilen bir ülke Türkiye olmuştur. Türkiye'nin güçlenmesi ümmeti muhammede rahat nefes aldıracaktır. 

Bu ülkenin Reis-i Cumhuru ise Cumhuriyet kurulduğundan beri devletimizin başına halkın çoğunluğunun seçimi ile gelen ilk Dindar Cumhurbaşkanı dır. Okuduğu Kuran'ı Kerimler, kıldığı beş vakit namazlar, yaptığı hac ve umre ibadetleri ve tüm Dünya'ya karşı İslamiyet'i savunması sahip çıkması başlı başına bir cihad hükmündedir. Fetö gibi İslamiyeti istismar ederek tahrif etmeye çalışarak güçlenen ve tüm dünyada terör estiren bir yapıyı deşifre edip Türkiye'mizden kazımaya çalışan bir adım ötede tüm Dünyayı da bu terör yapılarına karşı uyandıran ve uyaran bir liderdir. 

Bir insanın ki hiç bir sevgisi olmasa tamamen muhalif olsa'da bu icraatları görse objektif olarak baksa yine insafı ve vicdanı sönmemiş ise mazlumların ve mağdurların  yanında hak ve adaleti sağlamak için uğraşan bir lidere tüm ruhu ile destek verecektir. 

Hal böyle iken bir Müslüman'ın daha azimle bu davaya sahip çıkıp bu lider ne diyor diye bakıp ona göre hareket etmesi gerekiyor. İslami bir bakış açısında ise ulul emr'in İslamiyete uyan İslamiyet'e faydalı tüm icraatlarına destek çıkmanın gerekliliğini ise konunun uzmanları uzun uzun izahlarla anlatmakta yazmakta söylemektedirler. 

Ümmeti Muhammedin derdi ile dertlenen Reis-i Cumhurumuz Recep Tayyip Erdoğan bu referandumda milletin desteğini isteyerek EVET denilmesini istemiştir. Onun isteği bizler için emir telakki edilip baş üstüne ulul emr'imiz diyerek kabul görmelidir. O devletin en zirvesinde bizlerin bilmediklerini biliyor görmediklerini net bir şekilde görmektedir. Bu yüzden Reis-i Cumhurumuzun sözleri başkasının sözleri gibi değildir. Türkiye'nin ve  Dünya'nın ve İslam Alemi'nin durumunu en şeffaf şekilde görerek milletin'den bu referandum'da EVET demesini istemesi ümmet-i muhammedin menfaatinedir. Bunu bugün göremeyip muhalif olarak HAYIR diyenler karşılarına çıkan böyle bir fırsatta hatalı bir safta durmanın vicdani mesuliyeti altında ezilmemek için Reis-i Cumhur ulul emr'imizdir diyerek ittiba ederek EVET demeliler dir. 

Ak Parti Hükümeti'nin ve Reis-i Cumhurumuz Recep Tayyip Erdoğan'ın İslamiyete faydalı olarak yaptığı icraatları saymaya kalksak bitiremeyiz. Hangi bir İslam coğrafyasına bugün gitseniz Mekkesin'den Medinesine kadar hepsi Recep Tayyip Erdoğan demektedir. Çünkü ümmete bir ümit olmuştur, ümmetin duasının kabulunün tezahurü olarak görülmektedir. Böyle bir liderin yanında durmak milli ve dini olarak bir sorumluluktur. Zaten karşısında duranların bugüne kadar İslamiyet için Kuran için Hz.Peygamber için ne yapıp yapmadıkları gündüz gibi aşikardır. 

Bugün benim böyle bir yazı yazma özgürlüğüm dahi buna en büyük delildir. Bundan yirmi sene önce böyle bir yazıyı yazmış olsaydım en çarpık şekilde yorumlanıp susturulurdum belki hapis edilirdim. İslam demenin Kuran demenin yasak olduğu dönemlerden bugünlere geldik.

Rahmetli Dedem Çilingir Ali SAVRAN sırf Allah dediği için Kuran talebesi olduğu için Bediüzzaman Said Nursi r.h. ile suçsuz yere hapis yattı. Babam 1982 de sırf Allah dediği için Risale-i Nur okuyup okutturduğu için hapis yattı. Eniştelerim, dayılarım bir çok arkabalarım ve onların arkadaşları hep bu yüzden işkence gördüler hapis yatırıldılar. 

Halbuki Reis-i Cumhurumuz Recep Tayyip Erdoğan ise o gün hapis yatan bu yakınlarımın sahip çıktığı bir davaya sahip çıktı. Risale-i Nur'u önce fetö terörü'nün tekelinden kurtardı bu eserleri korumaya aldırdı yetmedi, Diyanet İşleri Başkanlığına resmi olarak yayın hakkı ile neşretmesini sağladı. İslama ve Müslümanlara bu kadar aşikare desteğini defalarca gördüğümüz bir lider milletinden bugün EVET deyin diye istekte bulunmuş çok mu? Dese ki canınızı da verin oyunuz yetmez seve seve canını ortaya koyacak milyonlar olduğunu artık herkes almış olması gerekiyor ki Fetö'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminde Reis-i Cumhurumuz darbe teşebbüsü başlar başlamaz ölümüne dediği andan itibaren millet olarak okunan ezanlar selalar içinde nice canlarımızı şehid verdik nice gazilerimiz oldu. Ömer Halis Demirler gibi nice yiğitler vatan evlatları boşuna canlarını vermediler.

Şimdi onları düşünerek sandıklara gidin ve EVET ler ile o sandıkları patlatın öyleki Hayır' çıkmasın görünmesin. Zira her hayır oyunda kimleri sevindireceğinizi iyi hesap edin. Buradan Saadet Partisine gönül vermiş bu vatanın evlatlarına'da sesleniyorum CHP nin tüm sol ve kominist yapıların ittifaken Hayır diye basbas bağırdığı bir atmosferde eliniz o sandıkta hayıra gitmesin böyle bir hataya düşmeyin tekrar düşünün ve size Hayır deyin diye yönlendiren liderlerinize milli ve dini duruş nasıl olur gösterin milli görüş ruhu nasıl olur onlara öğretin CHP ile aynı safta asla olamayacağınızı liderlerinize rağmen olamayacağınızı gösterin bu dersi onlara verin. 

Unutmayın ki Referandum'dan çıkaracağınız EVET galibiyeti, iç ve dış tehditler ile Türkiye'miz üzerinde oyun oynayan İslam beldelerine kan kusturan bütün cereyanları mağlup edecek iflas bayrağını çektirecektir. Muhalif kesimler zaten bunun farkında oldukları için her türlü algıyı yönlendirmeyi mübah görebilirler. Hayır diyenler ise elbet onlar'da vatan ve milletin menfaatine bunu yapmak istiyorlardır fakat bu Hayır meselesinde onlar'da arz ettiğim mevzular canibinden baktıklarında uyanıp silkelenecekler onları Hayır vermeye yönlendirenlere iyi bir EVET dersi vereceklerdir bundan şüphem yoktur. 

Hayır propagandası'nın ayyuka çıktığı şu günlerde kimse algı kurbanı olmamalı, Reis-i Cumhurumuzun yanında milli ve dini bir duruş sergilemelidir.

Bediüzzaman'ın Emirdağ Lahikasındaki şu uyarısını herkesin bilmesi haberdar olması gerekiyor:

Lozan Muahedesinden sonra, İngiltere Avam Kamarasında, "Türklerin istiklâlini niçin tanıdınız?" diye yükselen itirazlara, Lord Gürzon'un verdiği cevap:

"İşte asıl bundan sonraki Türkler bir daha eski satvet ve şevketlerine kavuşamayacaklardır. Zira biz onları, mâneviyat ve ruh cephelerinden öldürmüş bulunuyoruz.

buna karşılık diyoruz ki :

 Cenabı Hak İslamiyet'e 1000 yıldır hizmet etmiş sancaktarlık etmiş bu necip millete eski satvet ve şevketine kavuştursun. Lord Gürzon kafasındaki tüm İslam düşmanlarına'da fırsat vermesin kurdukları pis oyunlarını onların başına geri çevirsin. Amin amin amin...YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Süleyman Yasin AKDENİZ HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ORUCUN BAYRAMI
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Fetullahçı Terör Örgütü Nur Cemaatinin İçine Sızmış mıdır? ELVEDA ŞEHRİ RAMAZAN ELVEDA Metin Külünk'ten Açıklama : FETÖ Bir Risale-i Nur Hareketi Değildir! Tüm Gerçekliğiyle Bediüzzaman Said Nursi Kimdir ?
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim