20 Ocak 2017, 21:10 - 
YA SABIR DERİZ DEĞİL Mİ?

YA SABIR DERİZ DEĞİL Mİ?

Sabır,acıdır;ama tatlı meyveleri vardır. Sabreden İnsan, daima başaran insandır.Yolunda daim olan insandır.Karşımıza türlü türlü zorluklar çıkıpta biz o zorlukların üstesinden gelişimizdir zaten imtihanımız...

Sabır her ne kadar dışarıdan sadece acı, haksızlıklar ve yoksulluklar karşısında şikayet etmeden dayanma, tahammül etme gibi kavramlara karşılık gelse de diyanetin yarısını şükrün teşkil etmesine karşılık diğer yarısının unvanı olmuştur.
Peki sabır nasıl istenilir ya da sabrı istemek doğru mudur?
Neticede Yüce Rabbimizin kimseye kaldıramayacağı yükü vermeyeceğini biliyoruz. Fakat Rabbimiz bizi öyle güzel tanıyor ki Bakara suresi 45. Ayette " Allah'tan sabır ve namazla yardım dileyin. Gerçi bunlar(nefsinize) ağır gelir ama saygı ve huzur ile içi ürperenlere göre ağır değil." Evet ayetten de anlaşılacağı üzere sabretmek kimi zaman nefse ağır geliyor ki neticesi sabırsızlıktan kaynaklı fena işler oluyor.
Peki sabır madem nefse bu kadar ağır geliyor insan bunu nasıl yapmalı?
Her mevzunun başı nefsi terbiyeden geçtigi icin sabırsızlıta ancak nefsi terbiye ile aşılabilir, sabra ulaşılabilir.
Sabra ulaşıldığı vakit bilesin ki şeytan afallamaya başlar.Belki dahada hücuma başlar nefisle birlikte üstelerde üstelerler.İşte o zaman sabrın zirvesine doğru yol almaya başlarsın ve Mevlâ gönlüne o sabra karşılık bir huzur bir ferahlık verir ki anlatılmaz.Sabır üçtür der Bediuzzaman ve devam eder 1-masiyetten sabır 2-günahlara karşı sabır 3-ibadetlere karşı sabır.gerçekten de göründüğü gibi kolay değil anlatmak dil ile söylemek kolaydır lakin kalp ile anlayıp tasdik etmek bambaşkadır.Mevla bize hakiki manasıyla "sabır" nimetini kullanabilmeyi nasip etsin,etsin ki Mevlânın huzurunda yüzü ak olanlardan olalım.Büyüklerimiz boşuna demedi (اصّبْرٌ جَمِيل).Sabır güzeldir zordur lakin meyveleri tatlıdır.Unutmayınki Mevla sevdiği kullarını imtihan eder bana sadık kalacak mı yahut benden yuzmu çevirecek? Burada yine sabırı görüyoruz.Öfke geldiğinde sabır ,hastalıkta sabır, ibadette sabır musibette sabır,sabır sabır sabır Mevla bizleri sabırla yaşayıp sabırla ölenlerden eylesin ve Rasul-i Ekrem (a.s.m) 'e komşu eylesin vesselam...

Hz. Eyyüb'ün Sabrı

Allahü Teâlâ'nın has kulu Eyyûb aleyhisselâm, îshak aleyhisselâmın oğlu lys'in oğullarından olup Yûsuf aleyhisselâm ile çağdaş bulunuyordu. Geniş serveti, arazisi, sürüleri ve çok evlâdı vardı. Allahü Teâlâ'nın bu nimetlerine karşı şükrünü tam ifa eder, gece ve gündüzünü ibadetle geçirirdi.Fakat onun bu ibâdet ve tâatlerini hazmedemeyen Şeytan, kendisine mal ve evlâd acısı, azabda elem, meşakkat ve bedende zahmet ile dokunmuştu. Bütün bunlara karşı senelerce gösterdiği büyük sabrın nihayetinde Rabbına şöyle nida etti:


— Ey Rabbim, benim halim şu. Zahmet ve acı ile bana Şeytan dokundu, vesveseye yol buldu. Sen merhamet edenlerin en merhametlisisin.


Allahü Teâlâ da cevaben şöyle buyurdu:


— Depren ayağınla, işte —yani deprenince bir kaynak zuhur etti— sana bir yıkanacak su, serin ve içecek. Yıkan ve iç, için dışın iyileşsin, yorgunluğun dinlensin, yüreğin soğusun.


Ne kadar dikkate şayan bir noktadır ki, Allahü Teâlâ, Eyyûb aleyhissclâmın duasına cevap olan kurtuluş mucizesini verirken bile evvelâ ona böyle bir hareket emretmiştir. Burada bir emir Hz. Eyyûb'a söylendiği gibi Kur'ân-ı Kerîm'de hikâye olunarak Resûl-i Ekrem Aleyhisselâm'a hitaben bir itirazı cümle imiş gibi bir imâ da yapılmıştır. Ayak vurmak, ayakla deprenmek, mengilemek, olduğu yerde tepinmeye, çabalamaya veya sefer veya hicret veya gaza etmeye, yani cihadın mümkün olabilen her kısmına uygun olabileceğine göre bu imâ, kıssanın hisse noktalarından birini teşkil eder. Eyyûb aleyhisselâmın deprendiği bu arzın Gabiye olduğu naklolunmuştur.


Allahü Teâlâ, Eyyûb aleyhisselâma bu hareket emrinden sonra şöyle buyurdu:


— Elinle bir demet tut da vur onunla ve yemininde durmamazlık etme!


Hz. Eyyûb hastalığı sırasında bir hâdise dolayısiyle zevcesine yüz deynek vurmaya yemin etmişti. Bu suretle bir demet yaparak vurmakla yeminin yerine geleceği kendisine ruhsat olarak gösterilmiş ve had ile yeminlerde bu; «Eyyûb ruhsatı» nâmiyle baki kalmıştır.


Allahü Teâlâ, Eyyûb aleyhisselâmı çok sabırlı bularak onun güzel kulluğunu methetmiş, ona bütün ehlini yani evlâd, servet ve sıhhatini, beraberlerinde daha bir mislini rahmet olarak hem de temiz akıllılar için bir ibret dersi; ibâdet edenler için bir hatıra olarak bahsetmiştir Yüce Mevlamız bizlere de Eyyub aleyhisselamın sabrının zerresi de olsa o sabır ile sabırlanmayı cümlemize nasib eylesin... Dualarınızdan eksik olmamak dileğiyle.

Hafız Mehmet Ali Savurmak/AKSARAYYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Mehmet Ali SAVURMAK HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ORUCUN BAYRAMI
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Fetullahçı Terör Örgütü Nur Cemaatinin İçine Sızmış mıdır? ELVEDA ŞEHRİ RAMAZAN ELVEDA Metin Külünk'ten Açıklama : FETÖ Bir Risale-i Nur Hareketi Değildir! Tüm Gerçekliğiyle Bediüzzaman Said Nursi Kimdir ?
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim