29 Ağustos 2016, 23:44 - 
ÖLÜM ÖLMÜYOR!...

ÖLÜM ÖLMÜYOR!...

Sormak istiyorum ama önce kendinizi bir tefekkür moduna almalısınız.. günde kaç kere ölümü anıyorsunuz?

 Belki bir belki iki belki hiç.. Belki de çok kere. Ama mühim olansa ölümün anılışının bizlere neler getirdiğidir. Ölümü ne kadar idrak ettiğimiz, gerçekliğini ne kadar farkına vardığımız, ona ne kadar hazırlık yaptığımızdır..Her yerde paylaşımlarda görüyoruz ölüm var geliyor hak diye, fakat belki üstünde düşünmeden geçiyor veyahut o an düşüncelere dalıp ardından unutuyor ve aklımıza getirmiyoruz.. Kalp kırıyoruz, haram yiyoruz, umarsızca ve vicdansızca bu dünyayı sonsuzmuş gibi algılıyoruz, yaşıyoruz.. Ne yapmalıyız?


  En önce kardeşim bakış açımız değişmeli.. İslamı sadece ibadet olarak görmemeliyiz bizler ruhban bir dine mensup değiliz beş vakit namaz,Ramazan'da orucun, zekatımı verdim fitrem de tamam harika bir Müslümanım diyemezsin, diyemeyiz.. İslam yaşamdır hayattan ayrı değil hayatın ta kendisidir. Bazen görürsünüz bir takım kimseler der ki: " Ya sen de çok abartmıyor musun şu dini her şeye sokuyorsun." Belki bu söz çok uç derece dinden uzak hidayetsiz kalmış kalplere ait olsa da maalesef ki var bu sözü edenler. Eee dersin sen de onlara kuran niye geldi? Ve Efendimiz (s.a.v.) ne yaşamıştı? Davası neydi sözleri niye vardı?

 Bakın çok ciddi boyutlarda toplumda bu algı mevcut ve bu bir İngiliz oyunudur kapsamlı bir şeydir. Tesettürü, kadın-erkek ilişkilerini, toplumsal yapıyı tümden kapsar. Her şeyden önce nefs zevk dairesi içerisinde etkinleştirilip akıl ve fikir uyuşturularak zikir ve şükür  uyutuluyor insan onca meşgalenin içinde ölümü düşünmüyor, düşünemiyor. Gerçek manada ölüm idrak edilse ve düşünülse vicdan ve ahiret korkusu insanı en başta yönetecektir.

  Bir nesil nasıl uyudu nasıl bu hale geldi sanıyorsunuz. Evinizdeki düşmanları bilmiyorsunuz. Bilinçsizce dizilere dalıyor içerdikleri bilinçaltı mesajların size ne etkiler yapıp hareketlerinize dahi yansıdıklarını fark etmiyorsunuz. Zira kişi yaşadığına inanır bir süre sonra; Sevdiğiniz karakterlerin repliklerini eğlence maksatlı aranızda tekrarlarken onun fikir yapısına yavaş yavaş büründüğünüzdense hiç haberiniz yok.. Size dense önemi yok sözde eğleniyorsunuz.. Ama hepsi planlı ve çokça ilerliyor işliyor. 

  Misalen değerli kardeşlerim bir okula gitmiştim ve resim panosunu incelemeye başladım. Bu resimler 2. 3. sınıf çocuklarına aitti. Ve dehşet veren önemli bir ayrıntı vardı; her resimde muhakkak bir kız bir de erkek ve hepsi yan yanalar! Sadece bir iki resimde bu durum söz konusu değildi fakat siz mesajı aldınız mı?? Çocuğun bilinçaltı %80-90 resimlerdedir. Maalesef ki biz burdan İngilizlerin çok iyi çalışıp neslimize ve nefislerine ahlaki olguları değiştirmedeki adımlarına ileri derecede ulaştıklarını kavrıyoruz.

   Burada ölümü anmak şu noktada devreye giriyor; ölümü anmazsan ilerki nesle de andıramazsın ve nefsinin peşinde yuvarlanan korkunç bir nesil tehlikesiyle karşı karşıya kalırsın.. Yani kendi nefsimizin kusurları ve bize maloluşları gelecek nesle ve dinimizin yaşantısına da yansır ve etrafta ne kadar nefse az hükmeden şey olursa o kadar ölümü anmaya kul yanaşır. Nefisten sıyrılan anabilir ölümü ve bulur ahirette huzuru.. Unutma kardeşim ebede namzet bir saadet; saadetli bir dünyadan geçer.. Deme ki onca dert var saadet neresinde.. Saadet derdi verene de şükredebilmekte, tevekkül edebilmikte.. Ve onca nimete şükredebilmekte.. Sevdiklerine ikram ederek, güzel söz söyleyerek hem kendini hem onları mutlu edebilmekte..
 
  Ölüm ölmüyor.. Evet.. Ve hesap ta onunla yaklaşıyor.. Unutma herşeyden sorulucaksın; her çabandan, her yaptığından ve yapmadınıdan, duana katmadığın mazlumdan derdiyle dertlenmediğin Müslümandan dahi sorulacaksın..

 O yüzden bak şöyle hayatın neresindesin, ne kadar Müslümansın, ne kadar İslamdasın..
Şu hadis düsturun olsun;

En akıllınız, ölümü çok hatırlayan, ahiret için azık toplamakta acele edendir. Ölümü çok hatırlayan dünya ve ahiret saadetine kavuşur. (Taberani)

Selam olsun Ümmetin derdi ile dertlenenlere, ölümü kendine vaiz edinenlere..

Gülnihal Elif KİTAPÇIYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gülnihal Elif KİTAPÇI HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim