03 Haziran 2016, 17:24 - 
RİSALE-İ NURLAR NASIL OKUNMALI?

RİSALE-İ NURLAR NASIL OKUNMALI?

Risale-i nuru okunurken bazı önemli noktalar vardır, bunlar okumanın yararını ve sıhhatini etkiler...

 • Bunlar da şudur ki; Risale-i Nur okuyucusu olun kardeşler bu eserleri gözleri ve akıllarıyla değil, ruhu ve kalbiyle okumalıdırlar. Maalesef ki çoğunluk gözü ve aklıyla okuyor, ruhuna teesir ve nefsine etki yolunu seçmiyor.Çünkü onca yerlerde hatta dünyada dahi okuyanlar o kadar çok iken zulümlere ses çıkaran kimse yok.

  Bakın Allah da Kuran'da mealen diyor ki;" Hem size ne oluyor ki, Allah yolunda 'Ey Rabbimiz! Bizleri bu halkı zalim olan memleketten çıkar. Tarafından bizi iyi idare edecek bir sahip ve bize katından bir kurtarıcı gönder' diye yalvarıp duran zavallı erkekler, kadınlar ve çocukların kurtarılması uğrunda savaşa çıkmıyorsunuz?" Nisa Suresi, 75. ayet.

  Belki denebilir ki bunun Risale-i Nurlarla ne ilgisi var? Şöyle ki; Risale-i Nurlar iman hakikatleridir. İmanları selamete çıkarmak için yazılmıştır. Bir Hadis-i Şerifte de demektedir ki ;" Canım kudret elinde olan Allah'a yemin ederim ki sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız." ( Müslim İman 93-94, Ayrıca bk. Tirmizi,Et'ime 45, Kıyamet 56, İbn-i Mace Mukaddime 9, Edeb 11)

  Şimdi sorarım ki hem okuyanlara -ki okuyanlar bizzat iman hakikatlerini okudukları için daha çok sorumluluk altındalar- hem okumayan ; fakat Müslüman yani iman etmiş ismini taşıyanlara; sadece kendi ailenizi ve evladınızı ele alsanız, onlar sizin sevdiğiniz değil mi?Başlarına Müslüman beldelerde yaşananların aynı gelse hayatınız kararır, her yer dar gelir, hiç birşey huzur vermez.

  Peki Efendimizin bahsetmiş olduğu kardeşlik sevgisi nerde? Eğer bu sevgiyi duymuş olsak kardeşlerimizin acısını taa içimizde duymaz mıydık? Harekete geçmez miydik?Böyle sessizce oturabilir miydik?

  O ayet nasıl olur da kalplerimize sızı vermez? Allah bizzat savaşa çağırıyor, cihada çağırıyor ve biz hala oturuyoruz.

  Haydi artık imanları gözden geçirelim, gerçekten vicdanlarımızı ve imanlarımızı ortaya çıkaralım... Ve o Kur'an'dan huzme olan Risale-i Nurları kalp ve ruh ile okuyalım.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gülnihal Elif KİTAPÇI HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Metin ALKAN
GÖKLERİN VE YERİN ANAHTARLARI O’NUNDUR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim