26 Mayıs 2016, 15:05 - 
İbadetin Yüksek Hakikatini Keşfetmek  (Risale-i Nur Eğitim Programı-3)

İbadetin Yüksek Hakikatini Keşfetmek (Risale-i Nur Eğitim Programı-3)

İbadetin Yüksek Hakikatini Keşfetmek (Risale-i Nur Eğitim Programı-3)

Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı Dersleri-3: İbadetin Yüksek Hakikatini Keşfetmek (Üçüncü Söz)

Eğitim Programı Ön Bilgilendirmesi: 4 Haziran 2016 16.45 Ct. günü Yazarlar Birliği Sümer-1 Sok. No: 11/9 Kat:4 Kızılay/ANKARA’da sunulacak ve ayda bir kez yapılacak, izahlı ve görsel sunumlu Risale-i Nur Eğitim Programımızın yeni dersi: “VAHYİN HAKİKATİNİN İSPATI” (İkinci Bölüm) Kur’ân’ın; ruhları, akılları ve kalpleri fetheden ve dünyayı manen istila eden büyük davasını nasıl ortaya koyduğunu etkileyici tespitler ışığında göreceğiniz ve insanlık âlemi içinde ortaya çıktığı andan itibaren, bütün hayallerin ötesinde ne mertebede büyük bir manevî inkılap gerçekleştirdiğini ve insan sözü olmadığının mantıkî çıkarım ve delillerinin en çarpıcılarına şahit olacağınız programımıza davetlisiniz. Bambaşka bir âleme götüren müziğiyle ve düşündüren görselleriyle 3 dk. 59 sn.lik tanıtım videosunu tam ekran ve HD izleyin. Fragman Video Adresi: https://youtu.be/G6SFqeqpum8 Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programımızın güncel ders konularının detaylarını ve tarih/yer bilgilerini www.kesifyolculuklari.com ve www.risaleinuregitimprogrami.com adreslerinden takip edebilirsiniz.

Hem bizi (haddimizin fevkinde olarak üstlendiğimiz) bu önemli iman hizmetinde yalnız bırakmamak ve manen destek vermek için; hem de imanî ilimlerin tahsilinde ciddî bir altyapı kazanmak, Risale-i Nur’u farklı mana açılımlarıyla anlamak ve taze bir heyecanla, alışkanlık ve sıradanlık perdesini kaldırıp atmak için derslerimize katılmanızı arzu ediyoruz. Ders programımızı üstüne bina ettiğimiz “Olağanüstü Bir Hazinenin Keşif Yolculuğu: Risale-i Nur İzah Metinleri” isimli kitap çalışmamızın ve tüm Risale-i Nur çalışmalarımızın dosyalarının yüklü olduğu adres: https://yadi.sk/d/09r41tL9ecYUA Bu depolama alanında tüm kitaplarımızın dosyalarını ve bütün seminerlerimizin videolarını, metinlerini ve Powerpoint sunumlarını hem görüntüleyebilir, hem de ister tek tek, ister toplu olarak indirebilirsiniz ve bulunduğunuz yerde bu tarz sunumları sizin de yapabilirsiniz.)

Tavsiye Ettiğimiz Takip Metodu: Bu görsel destekli derslerin özellikle yazının en altında yer alan videosunu izlemeniz ve imkânınız varsa devam eden programlarımıza şahsen katılmanızdır. Bu, büyük önem arz ediyor. Çünkü yazımıza (ders içeriği hakkında fikir vermek için) sadece izah metnini alacağız. Yazılı olarak kaleme alınmış hakikatleri, sözlü ve görsel bir şekilde izlemeniz (kitap çalışmamızda olmayan ilave izahlarla) daha iyi anlama ve hissetme imkânı sunuyor. Böylece sadece akılla anlaşılmayan ve aslında “hissedilen hakikatler” olan iman ilmini anlamakta ve “farklı mana açılımları”na kapı açmakta, en verimli bir metodu takip etmiş oluyorsunuz. Bununla birlikte, eğitim programımızı kitap çalışmamız üzerinden de ciddî bir şekilde okuyarak takip ederseniz, bu pekiştirme yöntemiyle (Allah’ın izniyle) Risale-i Nur’u anlamak noktasında en üst düzeyde bir istifadenin gerçekleşeceğine kuvvetle inanıyoruz. Bu derslere ve bu hakikatlere herkesten evvel kendim muhtaç ve iştiyaklı olduğum için, birçok kardeşimle beraber bu manaya en başta bizzat şahidim. Bu çalışmalar ortaya çıktıktan sonra, daha önceden onlarca defa okuduğum yerleri hiç bu kadar iyi anlamamış olduğumu görerek hayret içinde kaldığımı itiraf ediyorum.

Üçüncü Söz  - İbadetin Yüksek Hakikatini Keşfetmek – İzah Metni

Uzun bir yola giden bir insanın iki temel şeye ihtiyacı olur: Güvenlik ve gıda. Yani yolda karşılaşılacak tehlikelerden korunma ve yol esnasındaki ihtiyaçlarını karşılayabilme. Temsilde üzerimizde taşımamız gereken 2,5 kg.lık bir silah ve 5 kg.lık bir gıda çantası söz konusudur. Şimdi bu 7-8 kg.lık maddî ağırlığı uzun bir yolda taşımak, tamamen yüksüz gitmeye kıyasla elbette daha meşakkatlidir. Fakat bir parkta kısa bir gezinmeye ve keyfe değil, vahşi hayvanlarla dolu bir ormana uzun süreli gitmesi gereken hangi aklı başında insan; sırf rahatlık için, bu çanta ve silahı yanına almadan gider ki? Ya da şöyle soralım: Hangi aklını kaybetmiş insan, tehlikelerle dolu bir yoldaki yüksüz yolculuğun “rahatlık” olduğunu iddia edebilir ve bunu savunur?

Hâlbuki her an endişe içinde kalarak her şeyden korkmak ve aç kaldığı için herkesten yemek dilenmek, “yalancı” bir rahatlık ve “gerçek” bir azaptır. Yoksa “gerçek” rahatlık; güvenle, korkusuzca ve kimseye muhtaç olmadan seyahat etmekte midir? Şimdi temsilin hakikatine geçiyoruz.

Temsildeki çanta ve silah, hakikatte nasıl ibadet ve takva oluyor? Şöyle ki: Elimizde illa ki maddî anlamda bir gıda çantasının ve silahın bulunması gerekmiyor. “Bizi korumaya ve karşılaştığımız tüm tehlikeleri ortadan kaldırmaya” gücü ve “tüm ihtiyaçlarımızı karşılamaya” imkânları yeten birinin; gücünü bizim için kullanması ve imkânlarını bizim için seferber etmesi de aynı sonucu doğuracaktır.

Çok güçlü ve zengin birini düşünün. Bu kişi, gücünü ve zenginliğini ne gibi bir sebeple bizim için kullanır? Bizi severse ve yanında bir kıymet ifade ediyorsak değil mi? Ya da biz kendimizi O’na sevdirirsek ve yanında çok kıymet ifade edecek davranışlarda bulunursak.

Aynen bu basit misal gibi, her menfaat ve zarar elinde bulunan, kudret ve rahmetine nihayet bulunmayan Allah’a bizi sevdirecek ve katında bir kıymet ifade etmemize sebep olacak davranışlarda bulunursak; yani O’nun bu kâinatı yaratma maksadına uygun olarak, iman ve ibadetle O’nun emrine girsek, acaba kendi kudret ve rahmetini bizim için kullanmayacak mıdır?

Böylece O’nun sonsuz kudret ve rahmetine dayanmak, her ihtiyacımızı O’ndan istemek ve her zararlı şeyden kendisine sığınmak için elimizde makbul bir sebebimiz olmayacak mıdır? Evet, biz muhtacız, ihtiyaçlarımız sayısız. Biz aciziz, bize zarar veren şeyleri ortadan kaldırmaya iktidarımız yetmiyor. İsteklerimiz ve hayallerimizse, o kadar çok ve geniş ki, bunları kendi başımıza gerçekleştirebilmekten çok uzağız. İtiraf etmeliyiz: Allah’a ve O’na iman ve ibadet etmeye çok ihtiyacımız var!

Bir yolda, sadece “10’da bir” tehlike ihtimali olsa ve bu tehlikeyi haber veren kişi, tanımadığımız biri de olsa, o yolu bırakıp zararsız olan diğer yoldan gideriz.

Hâlbuki meselemiz olan iman ve ibadet yolunda bir zarar ve tehlikenin bulunmamasına ilave olarak, imanın ve ibadetin insana sunduğu manevî lezzet ve güven, mutluluk ve huzur ile birlikte, eğer bu yolda gidersek ebedî bir hayat hazinesini de elde edeceğimizi; hayatlarında yalan söylememiş, insanlığın rehberi olmuş ve en güzel ahlaka sahip yüz binlerce peygamber haber veriyor, onların verdikleri aynı haberi maneviyat âlemindeki keşiflerine ve kalp gözleriyle gördüklerine dayanan milyonlarca evliya tasdik ediyor ve akıl ve delil ile hakikate yetişen ve imanın ve İslâmiyet’in doğruluğunu detaylı tetkik ve sorgulamalarıyla tahkik ederek kabul etmiş ve aklî gerekçelere dayanarak inanan milyarlar adedince bilinçli ve araştırıcı insanlar, aynı hakikatin doğruluğunu ve mükemmelliğini ilan ediyorlar.

Günahların ve gayr-ı meşru hayatın ise menfaatsiz, hatta dünyada bile çok zararları olduğunu kabul ve itiraf edenler, en başta bu yolda gidenlerin kendileri oluyorlar.

Demek iki hayatın mutluluğunu, ancak iman ve ibadette bulabileceğimiz, kesin bir hakikat haline geliyor.

Keşif Yolculukları Eğitim Programı Ders Videosu:

İbadetin Yüksek Hakikatini Keşfetmek (Üçüncü Söz)

https://www.youtube.com/watch?v=KdAmrYVOL58&list=PL5bPD7AdvnTwLy6HBas-goAXLUUhNM0d8&index=6YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER SİZDEN GELENLER HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim