17 Mayıs 2016, 15:16 - 
Bir Şenlik Yeridir Kâinat

Bir Şenlik Yeridir Kâinat

(Risale-i Nur Eğitim Programı-2)

 

Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı Dersleri-2: Bir Şenlik Yeridir Kâinat (İkinci Söz)

Eğitim Programı Ön Bilgilendirmesi: 4 Haziran 2016 16.45 Ct. günü Yazarlar Birliği Sümer-1 Sok. No: 11/9 Kat:4 Kızılay/ANKARA’da sunulacak ve ayda bir kez yapılacak, izahlı ve görsel sunumlu Risale-i Nur Eğitim Programımızın yeni dersi: “VAHYİN HAKİKATİNİN İSPATI” (İkinci Bölüm) Kur’ân’ın; ruhları, akılları ve kalpleri fetheden ve dünyayı manen istila eden büyük davasını nasıl ortaya koyduğunu etkileyici tespitler ışığında göreceğiniz ve insanlık âlemi içinde ortaya çıktığı andan itibaren, bütün hayallerin ötesinde ne mertebede büyük bir manevî inkılap gerçekleştirdiğini ve insan sözü olmadığının mantıkî çıkarım ve delillerinin en çarpıcılarına şahit olacağınız programımıza davetlisiniz. Bambaşka bir âleme götüren müziğiyle ve düşündüren görselleriyle 3 dk. 59 sn.lik tanıtım videosunu tam ekran ve HD izleyin. Fragman Video Adresi: https://youtu.be/G6SFqeqpum8 Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programımızın güncel ders konularının detaylarını ve tarih/yer bilgilerini www.kesifyolculuklari.com ve www.risaleinuregitimprogrami.com adreslerinden takip edebilirsiniz.

Hem bizi (haddimizin fevkinde olarak üstlendiğimiz) bu önemli iman hizmetinde yalnız bırakmamak ve manen destek vermek için; hem de imanî ilimlerin tahsilinde ciddî bir altyapı kazanmak, Risale-i Nur’u farklı mana açılımlarıyla anlamak ve taze bir heyecanla, alışkanlık ve sıradanlık perdesini kaldırıp atmak için derslerimize katılmanızı arzu ediyoruz. Ders programımızı üstüne bina ettiğimiz “Olağanüstü Bir Hazinenin Keşif Yolculuğu: Risale-i Nur İzah Metinleri” isimli kitap çalışmamızın ve tüm Risale-i Nur çalışmalarımızın dosyalarının yüklü olduğu adres: https://yadi.sk/d/09r41tL9ecYUA Bu depolama alanında tüm kitaplarımızın dosyalarını ve bütün seminerlerimizin videolarını, metinlerini ve Powerpoint sunumlarını hem görüntüleyebilir, hem de ister tek tek, ister toplu olarak indirebilirsiniz ve bulunduğunuz yerde bu tarz sunumları sizin de yapabilirsiniz.)

Tavsiye Ettiğimiz Takip Metodu: Bu görsel destekli derslerin özellikle yazının en altında yer alan videosunu izlemeniz ve imkânınız varsa devam eden programlarımıza şahsen katılmanızdır. Bu, büyük önem arz ediyor. Çünkü yazımıza (ders içeriği hakkında fikir vermek için) sadece izah metnini alacağız. Yazılı olarak kaleme alınmış hakikatleri, sözlü ve görsel bir şekilde izlemeniz (kitap çalışmamızda olmayan ilave izahlarla) daha iyi anlama ve hissetme imkânı sunuyor. Böylece sadece akılla anlaşılmayan ve aslında “hissedilen hakikatler” olan iman ilmini anlamakta ve “farklı mana açılımları”na kapı açmakta, en verimli bir metodu takip etmiş oluyorsunuz. Bununla birlikte, eğitim programımızı kitap çalışmamız üzerinden de ciddî bir şekilde okuyarak takip ederseniz, bu pekiştirme yöntemiyle (Allah’ın izniyle) Risale-i Nur’u anlamak noktasında en üst düzeyde bir istifadenin gerçekleşeceğine kuvvetle inanıyoruz. Bu derslere ve bu hakikatlere herkesten evvel kendim muhtaç ve iştiyaklı olduğum için, birçok kardeşimle beraber bu manaya en başta bizzat şahidim. Bu çalışmalar ortaya çıktıktan sonra, daha önceden onlarca defa okuduğum yerleri hiç bu kadar iyi anlamamış olduğumu görerek hayret içinde kaldığımı itiraf ediyorum.

İkinci Söz - Bir Şenlik Yeridir Kâinat

Dünyaya ve içinde meydana gelen hadiselere iman gözüyle bakıldığında, her şeyden önce sahipsizlik, kimsesizlik ve yabancılık yoktur. Bir şenlik yeridir âdeta kâinat. Çünkü her bir varlık, şefkatli ve hikmetli tek bir elden idare edilmektedir ve bu durum, gayet memnuniyet verici bir hâldir. Aynı yaratıcı tarafından yaratıldıklarından, birbirlerine manevî bir kardeşlik bağı ile bağlıdırlar. Herkes birbirine dosttur, düşmanlık yoktur.

Şefkatli bir sahibin hizmetkârıdırlar. Hepsi kendine göre bir vazife görmekte ve bir çeşit ibadetle meşgul olarak Allah’ı zikretmektedirler. İnsan ve hayvanlar bir eğitim ve imtihan içinde, kabiliyetlerine göre kendilerini geliştirmek ve ona göre bir saadete gitmek için, geçici olarak bu meydana gönderilirler. Sonra vazifelerini bitirenler, zahmet ve meşakkatin olmadığı huzurlu bir âleme sevinerek ve terhis olurcasına geçerler.

İman gözüyle bakıldığında, insan şu dünya misafirhanesinde ikramda bulunulan bir misafir hükmünde görünür. Böylece güneş bir lamba, ay gece lambası, yıldızlar göğün süsleri olur. Tesadüfen hareket eden kocaman gök cisimlerinin ne zaman bir kargaşa çıkarıp bir kıyameti koparacakları korkusu ve dehşeti olmaz. Hele bir kuyruklu yıldızdan hiç korkulmaz, çünkü dizgini dünyanın şefkatli sahibinin elindedir. Neden endişe edilsin ki?

Yeryüzü ise, içindeki nimetlerle özenle hazırlanmış bir sofradır. Çiçekleri, ırmakları, yeşillikleri ile uzaydan masmavi bir inci gibi görünen dünyamız, bizler için süslenmiş bir bahçedir. Dağlar, denizler, bulutlar türlü çeşit faydalarıyla insana tebessüm eden hizmetkâr birer memurdurlar.

Bir yaratıcının olmadığı ve tesadüflerin karanlığında yuvarlanan bir dünyada ise, işler çok daha başka görünecektir: Her yer âdeta bir matem ve hüzün yeridir. Çünkü dünyaya kimsesiz ve sahipsiz olarak gelen canlılar, kısa bir müddet zahmetli bir hayat tattıktan sonra yok edilirler, zannedilir. Çok sevdikleri hayattan ve dünyadan, bir daha geri dönmemek üzere acımasızca ayrıldıkları görünür. Önceki halde huzur veren her hâl, acı verici bir azap haline dönüşür. Dehşetli gök cisimlerinin tesadüfen hareket ettikleri ve dünyadaki hayatın çok ince ve hassas bir dengeyle var olmaya devam ettiği düşüncesi, yerküremizdeki hayatın her an yok olabileceği konusunda endişe ve korku içinde bırakır insanı.

Hâlbuki eserdeki temsilin bir yerinde denildiği gibi; böyle adalet, şefkat ve intizamla idare edilen ve mükemmel özellikler gösteren dünyanın gerçek hakikati, bu şekilde olamaz. Demek insan, ancak içindeki çirkinliklerin, kuruntuların ve karamsarlığın siyah perdesiyle; gündüz gibi parlak ve güzel olan şu kâinatın hakikatini, gece gibi karanlık görür. Çirkin, zulümlü, dehşetli zanneder. Gülmeyi ağlamak, neşeyi hüzün gibi algılar. Vazifenin bitmesiyle terhis olmanın, korkunç bir yokluk ve ayrılık olduğunu itikat eder.  Bu hâl, eşyanın güzel ve doğru hakikatini gösteren, şeffaf ve nuranî bir gözlük olan iman gözlüğüyle değil; inkâr ve gafletin karanlık gösteren siyah gözlüğüyle bakılması sebebiyledir.

İşte iman öyle büyük bir nimettir ki, tüm dünyaya ve eşyaya bakış açımızı kökünden ve sonsuza kadar değiştiriyor ve varlığın gerçek hakikatinin nasıl olduğunu haber veriyor. Hakikat noktasında korkulacak, üzülecek, endişe edilecek ve karamsarlığa kapılıp acı çekecek hiçbir nokta bırakmıyor. Tam bir emniyet ve huzur veriyor. Cennetten haber veren manevî bir lezzetin kapısını açıyor.

Keşif Yolculukları Eğitim Programı Ders Videosu:

Bir Şenlik Yeridir Kâinat (İkinci Söz)

https://www.youtube.com/watch?v=egbiqdhATIA&index=5&list=PL5bPD7AdvnTwLy6HBas-goAXLUUhNM0d8

 

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER SİZDEN GELENLER HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim