14 Mayıs 2016, 22:49 - 
İSLAMIN KADINA VERDİĞİ DEĞER

İSLAMIN KADINA VERDİĞİ DEĞER

Toplumumzda en çok gördüğümüz sorunlardan biri kadının konumu sorundur. Ve kadınlarımızın çoğu maalesef İslamiyetin onu değersizleştirdiği fikrine sahiptir..

 

Ancak durum algılanılandan çok farklıdır. İlk öncelikle bu algıya sebep olan ve topluma aşılanan fikirleri ele alalım...
 
 Söyleniyor ve iddia ediliyor ki kadının gelişmesi engelleniyor ve toplumda yer verilmiyor. Eğer bu iddiaların sahipleri  Peygambere ilk eş olan H.z. Hatice validemizin Mekke'nin sayılı tüccarlarından olduğu ve Efendimizle izdivaçlarından sonra mübarek annemiz ona kervanları ve bütün malını vermek istediğinde ilk kabul etmemiş oluşu hatırlatılırsa.. İşte bu takdirde laf ağızlarına tıkılacak ve bu noktada İslamın toplumda kadına verilen yeri ve değeri anlaşılcak..
 
 Şu bir gerçektir ki kadın güzel ve bir o kadar da yaratılış olarak korunmaya muhtaçtır, Çünkü Allah kadını erkeğin eğe kemiğinden yaratmış ve kırılgan bir yapıya sahip kılmıştır. Bu nedenle de kadın aslında feminizmin savunmuş olduğu gibi iş dünyasına değil evinin huzurlu ortamına ve eşinin hizmetine aittir, şöyle ki ; Bir iş yerinde çalışan  kadını ele alalım. Kadın diyor ki "Özgür olmak istiyorum , bir adamın kölesi ve hizmetçisi değilim." Şimdi bu iş yerinde çalışan kardeşim bir de tesettürüne dikkat etmiyorsa, bu noktada onca erkeğin hiçbir bağlantısız yani helal dairede olmayan bir biçim ile hem göz hapsine maruz kalcak hem de hizmetlerini görecektir. Fakat evde sadece onu bir tek helali görecek, bir adama hizmet verecektir.
 
  Tesettürün bir engel bir kısıtlama olduğunu düşünen çoğu kadın bile birçok kereler erkeklerin bakışlarından rahatsız olduklarını kendileri ifade etmekteler. Ki Allah kulunu hem en güzel bir şeklide yaratmış olduğu gibi hiç şüphesiz yarattığını en iyi bilen olduğu için en güzel sınırları da yaratılışa göre belirlemiştir. Kadınların gözlerinde eşlerinin itibarsızlaştırılmak istenmesinin sebebi de çok açıktır ki İslam düşmanlığından ve kadının ahiretinin mahvedilmek istenmesinden ileri gelir. Çünkü bir hadis-i şerifte bir kadının kocasına itaati ve rızasını almasının önemi şu şekilde anlatılmıştır:"Eğer bir kimsenin bir başkasına secde etmesini emretseydim, kadına, kocasına secde etmesini emrederdim ve eğer bir erkek karısına kırmızı bir dağdan siyah bir dağa ve siyah bir dağdan kırmızı bir dağa taş taşımayı emretseydi, uygun olan, kadının bu emri yerine getirmesidir. " (Kütüb-i Sitte, 652) Yani anlaşılan odur ki İslamda kadının kocasının emrine riayet etmesi çok mühimdir. Ve Allah çiftleri biribirlerini tamamlasınlar ve huzura ersinler diye yaratmıştır.
 
 Tabii burada sadece kadın mükellef değildir. Erkek de kadını kırmayarak hassas yapısını incitmemeli, gerekli ilgi ve şefkati göstererek , korumayı sağlamalı ve ihtiyaçlarını eksiksiz karşılamalıdır. Evlilikte bir kadın için itaat o evliliğin sıhhatinde ne kadar önemli bir yer tutuyorsa erkeğin şefkati ilgisi ve anlayışı da bir o kadar önemli yer tutmaktadır.Unutulmamalıdır ki Allah Rasulü veda hutbesinde kadınları Allah'ın emaneti olarak nitelendirmiştir. Dinimizde bir beşerin bile emanetine riayette ne kadar hassas davranılırken Allah'ın emanetine daha hassas davranılması gerektiği ayandır. Ve bu değeri kadına islam vermektedir. Şimdi sorarım İslamın kadını değersizleştirdiğini söyleyen zihniyete; böyle kadını sahiplenen bir dinde, kadın nasıl değersiz olabilir?
 
Kadın islamda önemsiz olsaydı eğer, onu çocuk yaşında toprağın altına gömülmekten kurtarmazdı. Ve onun ayaklarının altına Cenneti sermezdi. Bir mal veya eşya gibi satılıp alınmasına engel olup toplumda ona bir konum kazandırmaz şahsiyetini, ortaya çıkarmazdı.Onu sadece arzulara hitap eden bir et parçası olarak görülmekten uzaklaştırıp, dişiliğinin değil kişiliğinin öne çıkmasını sağlamazdı.
 
İslam her fert için ferahlıktır; İslama tabii olan huzur bulacaktır. Ve dahi kadınlar da..
 
 
 
                                                                                            Gülnihal Elif KİTAPÇIYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gülnihal Elif KİTAPÇI HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim