30 Nisan 2016, 12:36 - 
ÜMMET-İ MUHAMMED OLMAK

ÜMMET-İ MUHAMMED OLMAK

Ümmet-i Muhammed olmak denildiğinde ürpermeli bir mü'min.. Neden denilirse; nedeni çok basit..
Çünkü aslında Rasul-ü Ekremin bütün ömrünü vakfettiği ve ahirette kurtarmak için " ümmeti ümmetii" nidalarıyla koşturacağı bir topluluk. İşte asıl soru ise biz bu isim ile anılırken acaba Allah ve Rasulünün katında bu isimle anılabiliyor muyuz? Zira ahirette Rasulü görüp utançtan yanına gidememek de var. Gidip de "Şefaaat Ya Rasulallah" diyememek de var.

Gün geliyor, ömür geçiyor.. Sorduk mu kendimize; "Ben ne derecede işlerimde Allah ve Rasulü'nün rızasını gözetiyorum?" diye.. Çok acı bir gerçek ki Rabbin hükümranlığında değil de nefsin hükümranlığında yaşıyoruz. Sonra bir de oturup "Allah'ım bize Peygamberin şefaatini nasip et." diyoruz. Amenna, elbet duayı edelim. Fakat biz hayatlarımızda aldığımız kararlarda na kadar Rasulullahlaşabiliyor, onu ne kadar taklit edebiliyoruz.  Ahireti düşündüğümüz zaman, ahiret bizleri endişe düşüncesine mi sevk ediyor yoksa orayı bile düşünemiyor muyuz? 
Ki Mü'minler kardeşken biz bu cayır cayır yanan ümmete karşı ne duygular yaşıyoruz?Onları duamıza katıyor ve kardeşlerimizin dertleriyle dertlenebiliyor muyuz? Zira Rasulullah dilince biz ümmet olarak "bir vücudun uzuvları" kadar bütün olmalı, bir olmalıyız ve  ümmette yaşanınca bir acı, kendinde gibi dertlenmeliyiz.

Bir çocuk ölüyorsa biryerlerde ümmetten, bir bacımın hiç umarsızca geçilebiliyorsa ırzına, yediğim yemek bile zor geçmesi gerekirken boğazımdan.. Bir bayram sevincimi bile tam yaşayamaz halde, sevinçlerimin içinde ani sancılar bulmam gerekirken.. Oturup güler, bir de üstüne Müslüman coğrafyalarda ölen bu çocuklara sıkılan kurşunların parasını,  aldığım mallarla kendi elimle verirsem.. Benim ve bunu yapan hiç kimsenin kendine "Ümmet-i Muhammed" demeye hakkı yoktur. Çünkü Ümmet-i Muhammetlik çok özel bir bağdır. Bu ümmette kardeşlik, damarda akan kan gibi elzem bir unsurken, sözüm ona ümmetimin insanları dünyalık bir mal için birbirlerini öldürmektedir.

Şimdi oturalım ve soralım bir vicdanlarımıza; "Ben ne kadar Ümmet-i Muhammed'im?" Eğer ki vicdanlarımızdan ses duyabilecek kadar vicdan sahibi kaldıysak..

            Gülnihal Elif KitapçıYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gülnihal Elif KİTAPÇI HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim