26 Nisan 2016, 10:21 - 
SON ÜÇ YÜZYIL

SON ÜÇ YÜZYIL

SON ÜÇ YÜZYIL

Tanzimat, Osmanlı toplumunun hatta ondanda öncesi İslam’la birlikte Müslüman Türk toplumunun en önemli değişim olayıdır. Osmanlı elit kesimde Batının üstünlüğü olgusuyla ortaya çıkan yeni algı, anlayış ve yaklaşımlar sonuçta Tanzimat’ı ortaya çıkaracaktı. Jön Türkler adı verilen eğitimli elit kesimin topluma zıt oluşturduğu ivme zamanla devlet yönetimini onlar anlayışına getirerek Tanzimat kararlarını sonuç vermiştir. Burada elbette ki devlet örgütlenmesi ayaklı Batılı entelektüellerin etkisi de göz ardı edilemez. Buna destek olarak Avrupa’ya kaçmak zorunda kalan malum elitlerin orada korunup beslenmesi ve desteklenmesidir. En azından yayın organlarını Avrupa da çıkarıp İstanbul’da yaymalarıdır.

Türklerin İslam olması sonrası ortaya çıkan toplum yapısı İslam dini önceliklidir. Büyük Selçuklularda net olarak ortaya çıkıp Anadolu Selçuklularıyla tamamen oturup Anadolu Müslüman Türk aile yapısının değişmezi olan bu toplum yapısı Osmanlılarda zirve noktada devam etti. Tamamen İslam dini veri tabanlı bir toplumdu bu toplum.

Ne yazık ki ne olduysa Batının her alanda büyük güç olarak ortaya çıkmasında oldu her şey. Artık asırlık toplum büyüsü yavaş yavaş bozulacaktı. Zira İslam tabanlı toplum veri tabanına yavaş yavaş farklı bilgiler giriliyordu.

Jön Türkler, yeni Osmanlılar, devlet yönetimine etkileriyle toplumun değişimini sonuç verecek Tanzimat uygulamasını başlatırlarken devamında gelenler kültür, sanat, edebiyat, basın, yayın yoluyla toplum fertlerine etkin olmaya başlayacaklardı. Şinasi ile başlayıp Ahmet Mithat’ta, Hüseyin Rahmi’de bilinçli, Tevfik Fikret ve Halid Ziya’da tam etkin bir faaliyet söz konusuydu.

İkinci Abdülhamit, devletin askeri alanda başlattığı Batı eğitim sistemini tüm yurtta açtığı okullarla askeri alan dışında da bilinçli olarak uygulayacaktı. Diğer taraftan klasik eğitim sistemine de dokunmamıştı Abdülhamit. Ancak Batıdan esen rüzgar çok güçlü bir rüzgardı ve mevcut toplum tabanlı ürünleri etkisiz ve etkinsiz kılıyordu. Abdülhamit’in yeni Batı eğitim sisteminde,  mevcut toplum yapısına ters farklı verilerle yeni bir nesil hatta toplum meydana geliyordu. Bu gelişim gerekli ve zorunluydu ancak hatalı yükleme kaynaklı ters bir durum, olumsuzluk hatta zıt bir ikilem söz konusuydu.

Bu, Cumhuriyetle daha net olarak ortaya çıkacak ve görselde tam Batılı gibi olduk denilirken koca bir imparatorluğu kaybetmiş; Batı gibi olmanın başlangıcının daha da gerisinde kalmıştık. İslam dini tabanlı müslüman toplum yapımız, Anadolu’da onca hercümerç sonrası aile bazında belirli oranda kendini korumuş ve altmış yetmişlere gelindiğinde devlet anlayışıyla onca tahribata rağmen Anadolu dini aile yapısı arasında korkunç uçurum ortaya çıkmıştı. Bunun  en prototip örneği yaşanan başörtüsü sorunudur.

Evet başörtüsü sorunu onca masum insanın hayatı zehir edilerek sonuçta çözüldü sayılır mı?  Ancak asıl sorunumuz fert ve toplum düzeyindedir. Çin veya Japonlar batılılaşmalarında fert ve toplum düzeyinde ciddi, etkin bir sorun yaşamamışlardır. Oysa bizde durum farklıdır. Müslüman olmayan tüm doğu ülkeleri ile müslüman ülkeler arasında batılılaşma açısından bu noktada fark vardır.

Olay sadece yönetselde değildir. Müslüman ülkelerde iktidar olmak toplum veri tabanında muktedir olmak demek değildir. Bugünlerde Osmanlı hakimiyeti, Osmanlı özlemi dillendirilip hedef haline getirilmesine rağmen realitede bir arpa boyu yol kat etmiş değiliz.

Kültür, sanat, edebiyat, basın, yayın kısaca medya, Ahmet Mithatları, Hüseyin Rahmileri, Fikretleri,  Halid Ziyaları topluma etkinlikte kat be kat geçmiş durumda. Medya yoluyla hala toplum veri tabanına ters bilgiler yükleniyor da yükleniyor.

Burada toplumsal değişimlere olumsuz bir yaklaşımımız söz konusu değildir. Fert ve toplum elbet değişir, değişmelidir de. Ancak bu değişimler tabanda bir şeyleri götürüyor ve olumsuz etkiliyorsa burada bir sorun var demektir. 

Olay ne sadece yönetsel ne de sadece eğitimsel ve siyasal değildir. İsmet Paşanın dediği gibi ‘iktidar olmakla da muktedir olunmaz’. Okullar açmakla da her şey çözülmez. Olay şahıssal ve ferdi de değildir. Atasözü ile de ifade edersek ‘bir çiçekle bahar gelmez’.

Ama bir gerçek var, Tanzimat’tan bu yana batıyı yakalama adına gayretler gösterdik bu, hep ideal ve hedeflerimiz oldu. Bu güne gelindiğinde elbette gelişmişlikte başlangıca göre çok mesafe kat ettik. Ama şu bir gerçek ki Batıya dönüp baktığımızda onlara yaklaşma adına fazla bir yol kat etmiş sayılmayız. Maalesef yeni gelen neslinde görüntüsü ortada.

 

 

Hasan TÜLÜCEOĞLU

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Hasan TÜLÜCEOĞLU HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim