25 Nisan 2016, 09:13 - 
Eğer Bana O Elmayı Getirseydin Orduyu Geri Çekerdim

Eğer Bana O Elmayı Getirseydin Orduyu Geri Çekerdim

Eğer Bana O Elmayı Getirseydin Orduyu Geri Çekerdim

Yavuz Sultan Selim Han, Türk-İslam birliğini sağlamak gayesi ile Mısır’ı fethetmek için orduyu sefere hazırlatmış.

Rivayet odur ki ordu Gebze civarından geçerken etrafta meyve ağaçlarına nazar eylemiş. Özellikle elma bolluğundaki ağaçlar göz kamaştırıyormuş.

Ordu Gebze’den uzaklaştığında Yavuz, dalından henüz kopartılmış taze bir elma istemiş. Yeniçeri Ağası, etrafındakilere sormuş ama taze elma bulamamış. Durumu Padişaha arz edince Padişah, “askerlere danışın ve derhal bana o elmayı bulun” emrini vermiş. Vermiş ama aradan saatler geçtiği halde elma gelmemiş.

Derken Yeniçeri Ağasını huzuruna çağırtmış, elmayı sormuş. Yeniçeri Ağası mahcup halde, “Bütün askerlere haber verdik, lakin dalından henüz kopmuş taze elma bulamadık hünkârım.” şeklinde cevap vermiş.

Yeniçeri Ağasının bu cevabı üzerine Padişah çok şükür deyip avuçlarını Rabbine açmış. Dualarını tamamlayınca da Ağaya dönmüş ve demiş ki “Ey Ağa, eğer sen bana istediğim o elmayı getirseydin ben orduyu geri çekerdim. Ben haram yiyen bir orduyla Kutsal yerleri fethe gidemezdim. Çok şükür ordumuz Rabbimizi memnun etmiştir.”

Ve bugün…

Ordumuz yine tarihsel kimliğine uygun karakterini sergiliyor. Dostuna tahammül edemeyen bir dünyada düşmanına dahi merhamet eden medeniyetin adı olmaya devam ediyor.

Takip edenler biliyor ve bilirler ki şehit haberleri geliyorsa bunun en temel sebebi terör örgütlerinin güçlü, ordumuzun zayıflığı değildir. (Keşke devlet içerisine sinmiş hainler olmasaydı, çok daha az şehit haberleri alırdık ama vardır bunda da bir hayır.) Ordumuz, bir tek sivile, bir tek masuma zarar gelmesin hassasiyetiyle nokta hedefli operasyonlar yapmayı tercih ettiğindendir. Risk alıyor, ilk kurşunu karşıdan bekliyor.

Eğer temel gaye terör örgütünü yok etmek olsaydı, sivillerin masumların huzuru yaşam güvenliği endişesi olmasaydı, milli ve manevi yapıların korunması kaygısı olmasaydı çok daha radikal operasyonlarla bunu başarırdı.

Ki bugün güçlü olarak bildiğimiz birçok devlet böylesi bir mücadelede temel prensipte en iyi senaryo olarak iki hedefe karşılık bir masumun hayatını normal karşılıyor. Bu oranın üçe bir, dörde bir olanını çok daha insancıl bir başarı olarak değerlendiriyor.

Türk ordusu ise temel prensip olarak sıfır sivil kayıp hassasiyeti ile operasyonlarını yürütüyor. Sosyal hayatın devamlılığını ve güvenliğini de eş zamanlı olarak sürdürmenin gayretinde. Emin olun ki dillendirilmese de dünya, ordumuzun ortaya koyduğu bu hassasiyete hayran hayran bakıyor.

İşte bütün bunlar bölge halkının da dikkatinden kaçmıyor. Ve bu yüzden terörle mücadelede halkın duruşu PKK’nın aleyhinde güncelleniyor. Bölgeden edinilen bilgilere göre halk yeniden çözüm sürecine dönülmesinden ziyade başlatılan terörle mücadele operasyonlarının kararlılıkla devam ettirilmesini, terörün tamamen bölgeden sökülüp atılmasını istiyor. Bu kararlılık bölge halkı tarafından satın alındıkça PKK’nın fişi ilelebet çekilmiş olacaktır.

Terörün en büyük tehlikesi toplumsal tabana sahip olmasıdır. Ki bu tabanın günden güne kaybolması PKK’yı ve onun işbirlikçilerini tir tir titretiyor. Bu yüzden terörle mücadeleyi öldürülen teröristlerle hesaplayanlar yanlış bir formül içindeler. Sona doğru ilerliyoruz.

Terör örgütü düştüğü girdaptan kurtulmak, yeniden toparlanabilmek için şimdilerde çözüm sürecini devreye sokmak için işbirlikçilerinden medet umuyor. Çözüm sürecinin söylentisi ile güvenlik güçlerimizin motivasyonunu kırmak, bölge halkından korku endeksli oluşturduğu desteği yeniden temin etmek gayretinde.

Fakat gelinen nokta itibariyle terörle mücadelede atılacak geri adım devlete de, hükümete de ve en mühimi bölge halkına ağır bedel ödetir. Şehitlerimizin manevi haklarını söylemiyorum bile.

Terörle mücadelede bugüne dek en mükemmel netice şimdilerde ortaya çıkıyor. Kaderin üstünde bir kader vardır hesabınca terör odaklarının kurguladıkları bütün planlar ellerinde patlıyor. Seçimlerle toplumsal desteğinin arttığını düşünen PKK, Suriye benzeri şehir eylemlerinden ciddi beklenti içindeydiler. Güya halk ile devleti karşı karşıya getirecekler, dış işbirlikçilerinden bağımsızlık mücadelesi veren gerillalar desteği alacaklardı. Ama Yeni Türkiye’nin devlet aklı bir bir oyunları bozmayı başardı. Acele etmeden, eğriyi doğruyu göstere göstere, PKK’nın gerçek yüzünü cümle aleme teşhir ederek sona doğru ilerliyor.

Vur kazmayı Ferhat’ım, çoğu bitti azı kaldı.

Allah’ın nusret eli üzerimizden eksik olmasın

Ahmet ÇİÇEK   YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Ahmet ÇİÇEK HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Metin ALKAN
GÖKLERİN VE YERİN ANAHTARLARI O’NUNDUR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim