12 Nisan 2016, 10:31 - 
Müsbet Hareket Nedir? Ne İçin Yapılır?

Müsbet Hareket Nedir? Ne İçin Yapılır?

''Bizim vazifemiz müsbet hareket etmektir; menfi hareket etmek değildir''.

''Bizim vazifemiz müsbet hareket etmektir; menfi hareket etmek değildir''.

Bu sözün sahibi, Bediüzzaman Said Nursi'dir. Said Nursi, bu sözü, hakka ve hukuka riayet etmeyenlerin yönetiminde, hakka taraftarlığını göstermek için söylemiştir. Çünkü yönetimin bozuk uygulamalarıyla ülke içinde infial oluşurken, ileride de ülkenin altından kalkamayacağı kaos tohumları atılmış oluyordu.

Günümüzde, ülkemizde, devletlerarası çıkar mücadelesinin etkisiyle çok kötü olaylar meydana geliyor. Yönetimdekilerin acizliği ve beceriksizliği yüzünden, bir yanlışın bertaraf edilmesi adına çok masumların canı yakılıyor. Niza, kavga, hased, düşmanlık, toplumlar arasında kendini göstermekte.

Yönetimin sillesinden uzak kalmak ya da onu az zararla atlatmak isteyen Said Nursi'nin sevenleri, O'nun ''müsbet hareket etmeliyiz; menfi hareket etmemeliyiz'' uyarısını dillendiriyorlar. Ama kendi içlerinde, zaman zaman laf ve yazı dalaşına girdiklerine  bakılırsa, sadece dillerde kalıyor o söz. Demek ki, Said Nursi'nin uyarı cümlesindeki 'müsbet hareket' ve 'menfi hareket' kelimelerinin anlamı, onun sevenlerince henüz kavranılmamış.

Peki, ne olmalı? Ne yapılmalı?

İnternette dolaşırken, Müsbet Hareket adlı siteye rastladım. Sitede, 2-4 Ekim 2016 tarihinde 11. Uluslararası Sempozyumun yapılacağı bilgisi var. Fikri olanlara 'müsbet hareket' hakkında tebliğ sunmaları çağrısı yapılıyor. Çok güzel. Said Nursi'nin sevenleri, demek ki, onun vefatından 56 yıl sonra 'müsbet hareket'in ülke çapında anlaşılır olmasına karar vermişler. Yalnız, dikkatimi şu çekti: Tebliğler Risale-i Nur odaklı olacakmış.

Bu şartın amacı, ülke içindeki kaosun bastırılmak istenmesi mi, yoksa, Risale-i Nur eserlerine önem verilmeden kaosun bitirilemeyeceğinin deklare edilmesi mi, belli değil. Halbuki çağrı metninde bu çalışmanın amacının tüm insanlığn huzur ve saadeti için olduğu belirtiliyor.

Eğer istenen ve beklenen, özelde müslüman toplumların, genelde bütün insanlığın dünyevi ve uhrevi huzur ve saadeti ise, müsbet hareket sadece Risale-i Nur'a münhasır edilemez. Odağı Risale-i Nur olanlar, müsbet hareketin anlaşılırlığı amacıyla çalışma yapsalar da, Risale-i Nur'u odak etmeyenlerin müsbet hareket hakkında söyleyecekleri mutlaka vardır. Belki Risale-i Nur'u odak edenler daha fazla itibar görebilirler.

Müsbet hareket tamlamasındaki 'müsbet' sözcüğünün anlamı, olumsuz değil olumlu; yıkıcı değil yapıcı olarak zihinlerde yer etmiş. Bu anlayış, kişilere ve toplumlara göre değişir. Türkçe lügatte bu sözcüğün anlamı, ''delil ile doğruluğu anlaşılmış; isbat olunmuş'' şeklinde belirtiliyor. Buna göre 'müsbet hareket' ifadesini biz, uygulandığında, bireyi, toplumu veya ülkeyi zarardan veya yıkımdan uzak tutacak davranış olarak anlayabiliriz.

Ekim ayındaki sempozyum, aciz ve beceriksiz yöneticilere yön vermeye, Türkiye'yi, ateşten korumaya yarayacak mı, göreceğiz.İbrahim Faik BayavYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER SİZDEN GELENLER HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
BEDİR ASHABINDAN SALEBE
Y
Nurcan CANKORU
KİMDEN
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
“Türkçe E Z A N” ve ‘Normal Ezan’ hakkında. MEVLİD-İ NEBİ GÜL - SEREN - AKIL - ZEKA VE GÜVEN YENİ STİL SUİKAST ARACİ- DRONE
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Mehmet GÖÇMEZ
HUZUR
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim