18 Mart 2016, 08:54 - 
Kahramanlarımıza Ne Kadar Sahip Çıkabiliyoruz?

Kahramanlarımıza Ne Kadar Sahip Çıkabiliyoruz?

Kahramanlarımıza Ne Kadar Sahip Çıkabiliyoruz?

Yine “tarihin seyri” diye başlayacağım…

Tarihin seyri içinde zihinlerimize, yüreklerimize ulaşan bilgilerin önemli bir kısmı şairler ve yazarlar sayesindedir. Bu kalem ehli şahsiyetler sadece olayın kendisini değil, hissettirdiklerini, yaşattıklarını da aktarırlar. Geçmiş uygarlıklarda birçok siyasi teşkilat her hamlelerinde kalem ehlini yanında tutmuştur. Biliyorlar ki kalem, uzun yaşamanın iksirini taşır mürekkebinde…

Bizler bugün misal Çanakkale’yi Milli Mücadeleyi halen yüreğimizde hissedebiliyorsak, zaferlerimiz ve neferlerimiz göğsümüzü kabartıyorsa bunda kalem ehli kahramanlarımızın payı büyüktür bunda. Geçmişimizde bu türden örneklerimiz pek çoktur. Dilden dile destanlaşan öykülerle büyüyen nesiller daha büyük kahramanlıklara heveslendiler. İş başa düşünce de bir lahza olsun tereddüt etmeyip kahramanca vazifelerinin gereğini fazlasıyla yaptılar. Böylece gölgede kalması muhtemel nice kahramanlar, nice hatıralar yazıldı, çizildi ve gönüllerimizde yer ettiler…

Bir vakit Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi halen Milli Mücadelemiz devam ediyor. Etrafımız ateş çemberi ile kuşatılmışken, yedi düvel salyalarını akıtırken adı bilinen ya da bilinmeyen alnından öpülesi nice kahraman yiğitlerimiz neden ben demeden, bilakis “ille de ben” diyerek milletin ve devletin istikbalini kendi bileğinde, kendi yüreğinde hissederek göğsünü siper etmektedirler. Ecdadın yüz akı bu isimsiz yiğitler kayda geçirilmeli. Adanmış ruhları nesilden nesile dallanıp budaklanmalı, meyvelenmeli.

Neredeyse Milli Mücadeleden bu yana kahramanlarımızın, fedakârcefakâr evlatlarımızın tarihe not düşebileceği sayısız örnekleri heba olup gitmiştir. Bizim sahip olduğumuz ama heba ettiğimiz bu hazine Amerikalının elinde olsa sayısız Oscar’lık Hollywood filmleri seyrederdik. Alman’ın, İngiliz’in, Fransız’ın, Rus’un olsa sadece filmlerle kalmaz, edebiyat ekolü haline getirilirdi.

Bizim kahramanlarımız fedakârlıklarını adımız anılsın, şanımız tarihe kazınsın diye yola çıkmadılar elbette. Onlar bunları aşmış makamdalar. Ancak bizim en önemli miraslarımız olan milli ve manevi kaynaklarımızın nesillerimizi beslemesi için, nesillerimiz için buna ihtiyaç var. Bugünün ve yarının ihtiyacı var.

Ben derim ki, ordumuzun, güvenlik güçlerimizin bünyesinde kalem erbabı şairler, yazarlar, tarihçiler olsun. Şehir şehir, sokak sokak yaşananlara tanıklık etsinler, kahraman neferlerimizin nefeslerini duysunlar, halkın ve hakkın sesi kalemi olsunlar… Hissetsinler solusunlar… Kürsülerde seminerler, konferanslar versinler… Camilerde hutbeler okusunlar… Halka hakkı neşretsinler… Hayatın karibinde, kalbinde yer alsınlar.

Devletin içinde, binasında sarayında sanat ruhlu kalem erbapları olmalı. Bir medeniyetin inşası bu şekilde olur. Gazeteci bu ihtiyacı karşılayamaz. Mürekkebini ruhundan çıkartan üstatları kenarda tutmak olmaz.  Hayatın karibinde, kalbinde böyle kahramanlara da ihtiyaç var.

17 Şubat Ankara’daki terör eylemi sonrasına denk gelen tarihte İlesam’ın İstanbul buluşmasında şiir konuşulacak, şiir okunacaktı. Baktım ki şairlerimizin önemli bir kısmı gündemle ilintili terörü lanetleyen milli hassasiyetli şiirler kaleme almışlar. Olay yerinin çok uzağındaydılar ama bulundukları yerden hissetmişlerdi. Evet bu güzel bir refleksti… Ama böyle olmamalı, bu kadarla yetinilmemeliydi… Şiirler içliydi, etkileyiciydi ama pek mecaziydi. Oturdukları yerden yazdıkları belliydi. Bu deyişim şairlerimizi ya da şiirlerini eleştirmek, yargılamak için değil, asla değil. Her birinin ellerinden öperim. Meselenin derinine inmeden, hikâyelerini bilmeden, korku, ümit ve heyecanı yakinen hissetmeden bir yere kadar nüfuz edilebilirdi.

O toplantımızda Aysen Akdemir Hanımefendi çok güzel bir ifade kullandı: “Ateşe bakarak yazılan şiirle ateşte yanarak yazılan şiir bir olur mu?” İşte benim de kastım budur. Bir şiirimde buna benzer durumu izah için “Yanmadan yakamazsın, Önce kendin bi yan / Uyanmadan uyandıramazsın, Önce kendin bi uyan” demişim… Mesele anlaşılmıştır sanırım.

Devlet; şairlerine, yazarlarına, tarihçilerine gündemi yoğuracak, yorumlayacak, anlayacak, anlatacak imkânlar vermeli. Sığıntı gibi değil, ilgili konuların vazgeçilmezi olarak meselenin merkezinde, kalbinde yer almalı.

Yarın ikinci el duyumlara muhtaç kalarak elimize kalem alırsak bunun eksikliğini daha iyi anlarız da inşallah buna gerek kalmaz…

Bu vesile ile tarih 18 Mart’ı gösterirken dünden bu güne din ve vatan uğruna şehit olan bütün Kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum… Ruhlarına birer Yasin-i Şerif okursak ne mutlu bize…

Allah nusret elini üzerimizden eksik etmesin…

Ahmet ÇİÇEK

18.03.2016YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER SİZDEN GELENLER HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim