08 Mart 2016, 16:35 - 
Bir kadın düşünün ki

Bir kadın düşünün ki

Acaba emek sarfımızı doğru yerlerde kullanıyormuyuz ve bizler nasıl oluyor da kendimizi harcıyoruz?

8 Mart 1857'den beri her yıl dünya emekçi kadınlarının kutladığı uluslararası bu günün anlam ve önemi üzerinde düşünce iklimine girdiğimizde ilk başta "EMEK" kavramı göze çarpmaktadır.  Kelime manası olarak emek mal yada hizmet üretimi sırasında kullanılan insan kaynağındır. Emeğin hem kişinin kendisi için hem de çevresi için vazgeçilmez unsuru hayatımızın temelini oluşturmaktadır. Kadınlar için ise emek günümüz şartlarında oldukça fazla sarfedilmekte hatta teknolojiden sanayiye hangi alanı düşünürsek düşünelim mutlaka bir kadın eli değdiğini görmekteyiz.

Peki globalleşen dünyamız içerisinde aktif olarak kadın bedensel emeğini bu denli harcarken, diğer taraftan asıl emek sarfedilmesi gereken hususlar atlanıyor olabilir mi?

Peki ya bu denli emek sarfederken hak ettiği değerin karşılığını alabiliyor mu?

Soruların cevabı net olarak açık aslında kadın bedensel  emek harcıyor, karşılığında bir ücret alıyor ancak manevi olarak kadın bu aldığı ücretin karşılığında kendisini harcıyor. Kadın kendisini harcaması sözcüğü size biraz sert gelebilir zira bende satırlara dökerken bunu düşündüm. Acaba emek sarfımızı doğru yerlerde kullanıyormuyuz ve bizler nasıl oluyor da kendimizi harcıyoruz?Bu sorunun cevabını bulmak için  sizlerle asırlar öncesine bir yolculuğa çıkalım ne dersiniz?

Kadına tüm özgürlüğünü ve değerini yeniden kazandıran İslam'ın doğduğu ilk yılların yolcuğuna... Bu yolculuğumuzda sorumuza cevap olacak ayna. Evet dönemin kadınlarından öyle birisi var ki; O, kördüğüm gibi bir aşkın sahibesi,  en sevgilinin sevgilisi, vahyin tanığı ve insanlığın öğretmeni... Asr-ı Saadet'in parlak yıldızı... Hz. Aişe (r.a)...

Bir kadın düşünün ki; hayatını tüm sadeliği ile yaşardı, özellikle israftan, gösterişten, lüksten uzak dururdu. Evet günümüze bakalım; her birimiz neredeyse ev eşyalarımızla, giydiklerimizle, yediklerimizle sözde "kaliteli yaşam" diye dikte edilen hayatı yaşıyoruz. Ve israf ettiklerimizin haddi hesabı yok...

Bir kadın düşünün ki;  hayatının her alanında oldukça cömert davranan.  Sahip olduğu ne varsa hiçbir şekilde düşünmeden ihtiyaç sahiplerine sarfeden, öğrendiği her cümleyi aktaran bir kadın. Evet günümüzde ise çevremize şöyle bir bakalım; "benim sahip olduğum şeye başkası  sahip olamasın" sevdası hakim, hatta çok komik bile gelecek ama en basitinden yaptığı kurabiyenin tarifini eksik veren hanımlar müthiş derecede fazla. Durum böyle olunca ihtiyaç sahiplerine karşı yardıma koşmaktan ziyade gözümüzü kapatıyoruz. Ve cömertlik bir tarafa hayatı paylaşmaktan oldukça uzak yaşıyoruz...

Bir kadın düşünün ki;  İlim öğrenme konusunda oldukça  hevesli  ve öğrendiklerini diğer insanlara aktarma konusunda gayet titiz ve gayretli ve bilgi birikimi ile entelektüel bir kadın. Günümüzde belki de kadınların ilim öğrenme konusunda en vasat olduğu nokta. Dizi izleme yada birkaç kadının bir araya gelmesinden oluşan çay partileri ile yapılan dedikodular zamanın büyük bir kısmını hortumlamakta ve ilim öğrenmeye sıra gelmemektedir. Dolayısıyla ömür sermayesi körü körüne yaşanıp,  yitip tükenmektedir.


 Bir kadın düşünün ki;  Dini yaşamada hassasiyet göstererek hayatının her alanına bunu uyarlayan Rabbine kul olmayı nakış nakış işleyen bir kadın. Günümüze dönelim, dinimizi öğrenmek için çaba göstermediğimiz için bizlere sağladığı güzelliklerin ve hayatımıza katacağı yararların farkında olmadan, her geçen gün gözümüzde din kavramı sadece bir inanç sistemi olarak yeri almakta ve önem sırası da oldukça gerilere gitmektedir. Hal böyle iken sağlıklı ve güçlü nesiller  yetiştirmek yerine materyalist, bencil ve sadece dünya sevgisi olan bir neslin yetişmesini sağlıyoruz.

Hasıl-ı  kelam yukarıda Hz. Aişe vailedimizin sadece birkaç özelliğine değinmiş ve netice itibariyle bu özelliklerden yola çıkarak günümüzde kadınların ömür sermayesini nasıl da yanlış taraflara emek sarfederek harcadığı  açıkça belli olmaktadır.

Evet bu zamanın yaşam koşulları ve ekonomik şartlar  kadınların sadece iş yaşamına girmesini ve maddi kazanımını sağlamış olsa da bu kazandıklarımızın yanında  harcadıklarımızı ve nasıl da harcandığımızı gözönüne alacak olursakoldukça düşünülesi durumlara geldiğimiz bir gerçektir.

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Özgül GELİR HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim