01 Mart 2016, 09:18 - 
Ahlaki Faiz Çıktı Ortaya

Ahlaki Faiz Çıktı Ortaya

Faiz lobisinin nasıl bir şey

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın faiz lobisinden şikayeti bitmiyor. Vakıf Katılım Bankası açılışı konuşmasında ses tonunu sertleştirdi; ''Böyle bir anlayış olmaz. Faiz lobisi emmeye devam ediyor'' dedi. ''Bizde faiz çift haneli'' ifadesini de kullandığına göre, faiz lobisi çerçevesine girenlerden biri Merkez Bankası olmalı. Merkez Bankası'nın para babalarına uyguladığı gösterge faizi -bu yazıyı yazdığım sırada- % 11 idi.

Faiz lobisinin nasıl bir şey olduğunu bilemesem de, başbakanı Tayyip Erdoğan olan AKP hükümetinin çıkardığı yasalarla, cebine kredi kartı konan vatandaşların nasıl emildiğinin farkındayım. Devletten kolay ve bol para alanlar, emilmekten şikayetçi değiller. Bunlar, hesapsız harcayıp borçlandıklarında, bir ulufe verme yasası çıkarılıyor, emilenler deri kemik kalmadan  yaşamaya devam ettiriliyor. Taşeron ve küçük işverenlerden ücret alanlar ise, ulufelilere özenip kredi kartı kullandıklarında, yaşamın karanlıklarına cılız kalmış bir halde sürükleniyorlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her ne kadar 'faize' haşin biçimde yükleniyorsa da, devlette faizli muameleden kurtuluş olmadığını-olamayacağını anlamış galiba. Ya da ben anladığını sanıyorum. Şu öneriyi yaptı Cumhurbaşkanı: ''Güçlü bir ekonomi olacaksak, faizi ahlaki olarak kullanmamız lazım''.

İlginç!..

Faiz konusuna hassas davranan bazı dindar arkadaşlarımız bu ifadeyi yadırgadılar. ''Faiz ahlaki olarak nasıl kullanılır, bilen var mı?'' diye sormaya başladılar. Yani, bu tip soruyla Cumhurbaşkanı'ndan anormal bir ifade duyduklarını anlatmak istediler.

Doğrusu şu ki, ben de bir anlam veremedim önce. Bu ifade ne demek diye düşünürken, Bloomberg kanalından edindiğim dünya ekonomisindeki faizle ilgili gelişmeler, bana, Cumhurbaşkanı'nın ifadesinde doğruluk payı olduğu kanaatını verdi.

Avrupa ülkelerinde ve ABD'de sıfıra yakın faiz uygulamaları devam ediyor. Geçen hafta, İngiltere'nin EUR para biriminden çıkacağı söylentileri varken, gündeme birden bire 'negatif faiz' diye bir terim düştü. Bloomberg'in programcısı da, uzmanını kamera önünde konuşturdu.

Negatif Faiz, finans sahiplerinden faiz işletilmesi şartıyla istenen paraların, artık istenmeyeceği, eğer paralarını vermek istiyorlarsa, verilen paralarına faiz/nema işletilmeyeceği, bilakis o paralardan kira alınması uygulaması imiş. Japonya'da başlatılan, Avrupa'nın ve ABD'nin de benimsediği bu uygulama ile merkez bankaları demek istiyormuş ki; bankaya yatırılmış paradan, oranını gerekirse artıraracağımız bir ücreti alacağız arkadaş; beğenmiyorsanız gidin, ülke hayrına yatırım yapın.

Görüldüğü gibi, 'negatif faiz' uygulamasının adı 'faiz'. Ama şekli değişmiş; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da dilinden dışarı kayarak 'ahlakî' olmuş.

Şimdi soralım: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'ahlaki' olarak andığı faizin Türkiye'de uygulanabilmesi mümkün mü?

Cevap: Tayyip Erdoğan ve kadrosu, şartlarını Avrupa ve ABD'deki gibi oluşturursa, mümkün.

Cumhurbaşkanı'nın şikayetçi olduğu faizin sebebi, ülke içindeki israftır; hak yeyiciliktir; gereksiz borçlanmadır.

Öyleyse;

a) Başta yönetim kademesinde israf uygulamalarından vaz geçilecektir. (İsrafsaray olayı Türkiye Cumhuriyeti tarihine girdi)

b) Ödeme güçlüğü bilinen borçlanma yapılmayacaktır. (Cirosu kabarık servet sahiplerinden vergi alınamıyor, borç isteniyor)

c) Emekleriyle ülke ekonomisine katkı sağlayan vatandaşların ücretleri ve sosyal hakları, işverenlere, geciktirilmeden verdirtilecektir. (Başbakanlık binasında sigortasız çalıştırılan çaycının, haber olduğunda, oradan kovulduğu unutulmadı)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kadrosu, aksi davranışları gördüğünde veya duyduğunda, öyle davrananlara engel olabilirse, işte o zaman, şikayetçi olduğu faiz lobisinin 'emme' işlemi azalmış olur. ''Amerika'da neyse İstanbul'da da onu istiyoruz'' sözünü bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan dedi. Bkz: http://www.adaletbiz.com/gundemb/erdogan-faiz-lobisi-kanimizi-emmeye-devam-ediyor-h38582.htmlYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER SİZDEN GELENLER HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim