16 Şubat 2016, 10:43 - 
Şeair-i İslamiye Ne Demektir?

Şeair-i İslamiye Ne Demektir?

Şeair-i İslamiye Ne Demektir?

Birilerinin ağzında 'şeair-i İslamiyeye darbe' lafı dolaşıyor. Sadece kendilerini müslüman bilen kişiler, kendi safında olmayan ünlü kişi için söylüyorlar bu lafı. Bu laf, siyasi parti hesabına olduğunda endişe oluşturuyor.

Google aramasında şeair-i İslamiye hakkında çok yazı bulunabilir. Ama ona darbe nasıl vurulabilir, çok kişiler bilmezler, anlama zahmetine de girmezler.

Şeair-i İslamiye demek ne demek?

Bu tamlamadaki 'şeâir' sözcüğü; İşaretler, alametler, deliller, demektir. Var olan düzen ile düzensizlik arasındaki sınır işaretleridir. Mesela; Mekke karanlığı belirli isimlerdeki putlarla gösterilirken, Medine aydınlığı mescidlerden ve belirli vakitlerde okunan ezanlardan anlaşıldı. Bazı uygulamalar, iki farklı yaşamı birbirinden ayırıyor, bunlara, 'şeair' adı veriliyordu.

Bu tamlamadaki 'İslam' sözcüğü ise; toplumun düzenliliğini, mutluluğunu, emniyetini tanımlar. Bu sözcük, düzenliliğin düzene koymaya yarayan emir, ilke, tasarı ve kurallar bütünü ile olduğunu/olacağını ima eder. Bunlara uyum sağlayan her kişi 'müslüman' sıfatını alırken, inanarak uygulayan 'mümin' diye anılır. O zamanda o beldede kurallar Allah tarafından gelen vahiyle oluştuğundan, müminlik, kuralları gönderene itirazsız uymak olarak belirtilmiştir.

Şeair-i İslamiye demek, bir toplumda düzenliliğin, barışın, temizliğin, hakyemezliğin, zararsızlığın yani adaletin var olduğunu gösteren işaretler demektir.

Osmanlı'nın yıkılışından sonra kurulan yeni devlette yönetim, -1928  1946 yılları arasında- İslamlık işareti sayılan çok şeyi ortadan kaldırdı. Ama İslam diye bir şey yoktu ki. Osmanlı'nın yıkılmasıyla İslamlık zaten bitmişti. Denebilir ki, ruh olan İslam bünyeden gittiği için Osmanlı bitmişti.

Olmayan İslam'ın alameti de olamazdı; yeni devlette kaldırıldı.

1950'de dindar bilinen yönetimin işbaşına gelişiyle alametler (şeair) birbiri ardına ortaya çıkmaya başladılar. Tuhaf ki alametlerin içinde İslamlık kokusu bulunmuyordu.

Ard ardına  yapılan yeni camilere ve uzun sivri minarelere bakılsın lütfen. Süslü halleriyle burada gönül coştururken, dış ülkelere kokusu kötü gidiyor.

Yabancılar, çok güzel işaretleriniz (şeairiniz) var demiyorlar. Bu işaretlerin -cami minare ezan- olduğu yerlerde çocuklara tecavüz olayları ne zaman bitecek diyorlar. Yedi yaşındaki kız çocuklarını 30 - 40 yaşındaki adamla nikahlanabilir fetvası nasıl verilebiliyor, diyorlar. Yasalar, zayıflara işlerken, yönetime yakın olanların muaf tutulmasının sebebi ne diye soruyorlar. Bu camilerle ezanlarla temsil edilen toplum bireyleri, neden bir banka görevlisi kadar güvenilir olamıyor, diyorlar.

Şimdi bakalım... Cami, minare ve minarede okunan ezanlar geçmişte şeair-i İslamiye olarak anıldı. Bugün aynısı bir kaç yerde vardır denenebilir. Üsküdar'da Şemsipaşa camisi'ne duydukları ezanla uğrayanlar, gördükleri kütüphane ile, burası okuma öğrenme yeri de imiş, derler. O cami, o minare, o ezan İslam'ın şubesi olan ilmin şiarı olarak zihne girer. Altunizade'deki Marmara Camisi'ni gezenler, caminin fakülte ile içiçe olduğunu gördüklerinde, -geleceğin ilimadamlarını çıkaracak yer olduğundan- oranın şeair-i İslamiyeyi yansıttığını ya da yansıtacağını anlarlar. Keza Beyazıt camii de öyle. Karşısındaki üniversite, arkasındaki Sahaflar çarşısı ve geniş ışıldayan gezi alanı ile o cami ve okunan ezanları, İslam'ın şearine güzel örnek oluyordur.

İstanbul'da Haliç'e vapurla girip Fener'de ve Balat'ta yürüyenler, orada bir camiyi zor bulurlar. Ama sokakları, kibrit çöpü bulunmayacak kadar temizdir. Draman'a çıkıldığında büyük bir camiyle karşılaşılır ama sokakları çöpleşmekte olduğu da görülür. Oradaki camiyi şeair-i İslamiyeden sayabilecek kişinin epey düşünmesi gerekir.

Geçen hafta, Nakşi bilinen bir cemaatin Beykoz'da devam eden külliye inşaatı, yönetimin emriyle yerle bir edildi. Dendi ki; kanunla yasaklanmış alana, hangi amaçla olursa olsun, inşaat yapmak yasaktır. Külliye sahipleri, 'sünnet' dedikleri sakallarıyla, cami, Kur'an, ezan falan filan deyip durdularsa da yıkım ekipleri onları takmadı. Yapılıp bitseydi, o külliye, o cami, o minare ve okunan ezanlar, İslam'ın değil, hukuktan anlamayanların şiarı olarak anılacaktı. Müslüman bilinen yönetim bile, hukuktan anlamayanlara taviz veren olarak tanınacaktı.

Geçmişte, yeni devletin icraatına karşı, şeair-i İslamiyeye vurulan darbelerden, -gelecekteki endişe sebebiyle- bahsedilmiş. Bugün bahsetmenin, birilerini bu tavırla suçlamanın anlamı yok. İslam'ın ne olduğunun öğrenilmesi ve anlatılması gerçekleştiğinde şeair de oluşur.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER SİZDEN GELENLER HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim