25 Ocak 2016, 09:01 - 
Bir tebessüm kadar

Bir tebessüm kadar

yüzlerinde derin yaralar oluşmuş ve tebessümü unutmuş çocuklarımız

Önceleri köprü altı çocuklarıydı onların isimleri… Şimdi ise sokak çocukları. Eskilerde yalnızca köprü altında rastladığımızda açınılan, şefkat dolu gözlerle bakılan insanlarken, artık her sokakta rahatlıkla gördüğümüz, ürktüğümüz, horladığımız insanlar oldular. Durmadan sayıları artan, bankamatikleri kendilerine mesken tutan çocuklarımız.

Hür yaşama adına kendilerini sokaklara atan fakat, poşetlere konulmuş balileri solumaktan benizleri solmuş, kesici aletlerle hemhal olmaktan yüzlerinde derin yaralar oluşmuş ve tebessümü unutmuş çocuklarımız. Acıları unutmanın tek yolu vardı artık, o da bali koklamak.

Yeryüzü ev masiva çatıydı onlara. Her yer onlarındı ama hiçbir yerleri yoktu aslında. Kaybolmuştu yaşama sevinçleri, bütün umutlar bir buruşuk poşete hapsolmuştu.
Peki zor mu onları hayata bağlamak?

Trafik ışıklarında gelerek ‘‘bir yara bandı almaz mısın abi ?’’ dediklerinde camı suratına kapatmak yerine, bir sadaka vermek (tebessüm) zor mu bu kadar sizce?

Suratlarına kapanan camlar, boş çevrilen eller, onları daha da çukura itmiyor muydu? Hayata küsen, nerden inceldiyse oradan kopsun diyen bir hale gelmiyorlar mı? Kendilerini belli etmek adına, başlamadılar mı hırsızlığa? Yankesiciliğe?…

Dokununca zararları hepimize, haykırmaya başladık “Git Allah versin’’ diye…

Bir daha haykırdık gazete manşetlerinde, “Yok mu bunların önünü kesecek kimse?”

Ama şunu unuttuk ….

Bu çocuklar ; ya cami avlusuna bırakılmışlardı sokağa itilirken, yada sorumsuz ailelerin şaheseriydi böyle hor görülürken.! Sokak çocuğu olmayı onlar istememişti elbet.. Bu çocuklar bunu mu hak etmişlerdi?

Bunlar sokak çocukları; masum, horlanmış, dışa itilmiş, kötü insanların ve kötü emellerin eline terk edilmiş, bakıma muhtaç bi çare bizim evlatlarımız.

Hangimiz bir sokak çocuğunun başını okşadık, sevgi gösterdik ? Sevgisiz, tebessümsüz yetişen bu çocuklar, hayatın hep acımasız ve soğuk yüzü ile karşılaştılar.

‘‘Yetimi üzüp kahretme, isteyene azarlayıp çıkışma’’ diyen bir dine sahipken, nasıl katılaştı kalplerimiz bu kadar? Filistin, Irak, Afganistan, Çeçenistan için dua edemeyen acizlere kızmamalı artık. Yanı başındaki Müslüman kardeşini, ezilmişi, sahipsizi, garibi, unutan kalp, kilometrelerce uzağı nasıl görebilir ki?

Miyop olmuş gözlerimiz, taş kesilmiş kalplerimiz..

Bunlar bizim çocuklarımız, bir tas sıcak çorbadan yoksun, ellerinde tesbihle dolaşan, mutluluğu yapıştırıcı ve tinerlerde arayan çocuklar. Yani bizim çocuklarımız…

Efendimiz değil mi ki? ‘‘Bir kediyi aç bırakan ve ölümü terk eden kadının cehennemlik’’ olduğu söyleyen. Akletmiyor muyuz ki karşımızdaki bir insan ve hatta bir çocuk. Allah’ın severek yarattığı, ona ruhundan üflediğini mahluk.

Herkes rahatından birazcık fedakarlık etse, bir tebessüm kadar. Emin olun çıkacak at gözlükleri gözümüzden ve görmeye başlayacağız sağımızı solumuzu.

Yaptığınız iyilik hardal tanesi kadar dahi olsa mahşer günü Allah onu çıkartacaktır.
Yaptığımız her şeyin hesabını vereceğimiz o güne ne kadar hazırız ?

Bir mum yakmaktan da aciz değiliz ya değil mi?

Bir insanı kurtaran bütün dünyayı kurtarmış gibi olur, bir insanı ölüme terkeden bütün insanlığı öldürmüştür…

Fatma Beyza GündoğanYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Fatma Beyza GÜNDOĞAN HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
BÜYÜK SELÇUKLU SULTANI MELİKŞAH
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim