20 Ocak 2016, 09:22 - 
Kıble İstikametli Yol Nedir?

Kıble İstikametli Yol Nedir?

Kıble İstikametli Yol Nedir?

Bin 400 yıl önce Hz. Muhammed, başında hak-hukuk bilmeyenlerin bulunduğu, batıl inanç sarmalındaki bir topluma resul olarak gelmiş, Rabb'dan indirilen Kur'an çerçevesinde toplumun yaşam biçimini -medenilik seviyesine çıkaracak biçimde- değiştirmiş. Onun inanç sistemi, yüzyıllar ilerisine taşınmış. Taşıyıcıların ilimadamları ve veli zatlar olduğunu unutmamak gerekir. Dünyanın muhtelif yerlerinde Hz. Muhammed referans alınarak sosyal yaşamı değişen toplumlara 'ümmet' adı veriliyor. Nişanı ise, Suudî Arabistan'ın Mekke şehrindeki Kabe'ye yönünü dönmek. Ama şekil olarak değil amaç olarak. (Bakara: 150) Dünyanın neresinde olursa olsun, ümmetin yönünü çevirdiği Mekke'deki Mescid-i Harâm 'kıble' adını almış.

Bu anlatılan basit bir tanımlamadır. Önemli olan, ümmet adını alan ama bu çerçevede kalan toplumların yaşam biçimlerini düzenli devam ettirmeleridir. Yazık ki, böyle olmadığı, ümmet adını alan toplumların belalara ve musibetlere uğramışlıkları, Hz. Muhammed'in tavsiye ettiği düzende kalamadıklarının işaretidir.

Günümüzde 'hoca' lakabını almış bir çok insan, kendi yetersiz akıllarınca, -Hz. Muhammed'e atıf yapıp-, yaşam biçimleri empoze ediyorlar. Daha doğrusu gereksiz uygulamalarla kitleleri zora sokuyorlar. Hikayeler ve latıfeler gerçeğin anlaşırlılığını kolaylaştırsa da, çok yerde verilmesi gereken mesajı es geçip, kazançlarına zarar getirmeyecek boş lafları ya da alışılmış yaşama etkisi olmayacak kapalı lafları çevresindekilere ''dinimiz'' diyerek anlatıyorlar.

Büyük bir cemaatin içinde uzun yıllar görünmüş, yazdıklarıyla kendini tanıtmış bir hoca şu tavsiyede bulunuyor: ''Hedefimiz, kıble istikametli yolumuza sabır ve sebat içinde tökezlemeden devam etmektir''.

Sabır ve sebat; Kur'an'ın Asr Suresi'nde, akılsızlıklarıyla zarara düşen toplumlarda zarardan çıkma reçetesinin iki unsurudur. İnsanların, mutlaka zarar görücü şeylerden bilgilenmeleri, o bilgi paralelinde hareket etmeleri gerekir. Ayetteki ''kendilerine yazık edenler'' ifadesi, uyarıldıkları halde, uyarıları önemsemeyenlerdir. Beslenmede şarap, leş, ve domuz; sosyal yaşamda büyücülük, rastgele cinsel ilişki, kumar; ticarette faizli muamele ve aldatma, topluma ya da millete zarar verici unsurlardır. Davranış biçimleri olarak; tekebbür, tefahur, tasannu, riya, ve hiddet, -fert bazından yönetici bazına genişlediğinde- toplumu ayrıştırma alametidir.

Hocanın içinde bulunduğu cemaat bu davranışlardan uzak durmaya çalışıyor da engelle ya da baskıyla karşılaşıyorsa, sabır ve sebat tavsiyesi yerindedir, denir.

Ama hatırlatalım: Kıble istikametli yol denecekse, denecek olan bu yolun, fert, toplum yada ülkeyi zarara düşürecek unsurlarını, üzerinde tutmayacağı barındırmayacağı deklare edilecektir. Çeşitli yönlü fırtınalarla bu yol üzerine düşen zararlı oluşumlar, yolu yol bilen insanlara bulaşmaması için söylenmesi bildirilmesi gerekir. Kur'an'da bunun adına 'tebliğ' deniyor.

Kur'an'da, o günün şartlarına göre bildirilmiş zararlı unsurlar, bugünün şartlarında çeşitlenmiştir. Mesela, o zamanda zararlı içecek şarap iken, bugün bu kategoriye, alkol ihtiva eden bütün sıvılar giriyor. Kur'an'da olmamasına rağmen, esrar, eroin, kokain, haşhaş, afyon ve bonzai 'uyuşturucu' adı altında sıralanıyor. Mesela; o zamanda domuzdan gıdalanmak zararlı görüldüğü halde, bugün zararlı gıdalar kategorisine hormonlu bütün meyvelerle genetiği değiştirilerek üretilmiş bakliyat girmiş durumda. Hiç bir hocada, müftüde -özellikle cemaatin o hocasında- bu babda toplumu bilgilendirme derdi yok. (GDO'lu pirinci Amerikadan kimler ithal ediyor acaba?)

Dindar bilinen cemaatlerin hocaları, papağan gibi ezberledikleri Kur'an ayetlerinde sadece Kur'an'da adı geçenleri zazarlı bildiklerinden, ilmen zararlılığı belirlenen beslenmede GDO'lu ürünleri, kısa zamanda büyütülüp tavuk yapılan civcivleri; iş hayatında yasa dışı istihdamı ve çalıştırmaları, bozuk üretilmiş sanayi ürünlerinin piyasaya sürümlerini, para olmadan harcama yaptıran kredi kartlarını, 'Kıble istikametli yola' düşmüş zararlılar olarak görmüyorlar.

Kıble istikametli yol, günümüzde, zararı anlaşılmış her uygulamadan uzak durma yoludur.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER YAZARLARIMIZ HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim