09 Ocak 2016, 13:03 - 
Akan kanı durdurma, dünya ve ahireti cennetleştirme formülü

Akan kanı durdurma, dünya ve ahireti cennetleştirme formülü

Namazda: “Ey bizim Rabbimiz! Beni, anamı-babamı ve bütün mü’minleri hesabın sorulduğu gün bağışla” duasını okurken birden aklıma geldi:

 Allah bizi bağışlayacak. Bağışlamayacak olsaydı bu duayı bize yaptırmaz, bu namazı bizden istemezdi. 

Allah bağışlamasına bağışlayacak ama, bağış isteyenleri ve namaz kılanları bağışlayacak. Çünkü “ağlamayana meme yok” derler.

Aklıma gelen ikinci bir husus ta şu oldu: 

Kendi kendime dedim: Namazın sonunda okuduğun o dua ile ne söylediğini biliyor musun? Sevmediğin, küstüğün, düşman olduğun, savaştığın kimselere de şu anda, hem de duaların kabul edildiği gecenin şu saatinde dua ediyorsun. Çünkü muhalif ve kavgalı olduğun adamlar da mü’min. Onlar da eğer namaz kılıyorlarsa sana aynı şekilde dua etmektedirler. 

Bu dua o kadar muhteşem bir duadır ki, içine almadığı kimse yok. Şu beş vakit namaz o kadar muazzam bir ibadettir ki o namazda öfkenizden dolayı görmek istemediğiniz insanlara da Allah’tan mağfiret ve cennet istemektesiniz. 

Madem durum böyle, küstüğünüz ve düşman olduğunuz insanlara, namazda olduğu gibi, namazın dışında da dua eder pozisyonda dursanız, veya yeniden bir barış ve dostluk elini uzatmayı deneseniz de çatışmalar bitse, barış gelse, şu dünyanız da cennet oluverse ne olur? Namaz kılanlara, namazda birbirlerine dua edenlere çatışma değil, barış ve yardımlaşma yakışır. 
Yine aklıma geldi: Benim namazım ve yaptığım dualar, kâinatın devam etmesinin, intizamla yaşamasının sebebi, malzemesi. Namazım ve namazdaki aşkım kâinat sarayının canı ve nuru. Bu itaat, ibadet ve dualar hürmetine Allah kâinatın yaşamasına ve intizamla yürümesine fırsat tanımaktadır. 

Hangi fabrikatör, içinde kendisine isyan edilen fabrikayı ayakta tutar? Hangi fabrikatör, fabrikasında kendisine isyan eden, görevlerini yapmayan işçilerine maaş verir, yaşama imkânı tanır? Kimin ve neyin hürmetine yaşadığımızın farkına varmazsak, bindiğimiz dalı kesmiş, cehennemin derelerine yuvarlanmış oluruz.

Derhal namaza duralım, birbirimize dua edelim, birbirimize dua ettiğimizin farkına varalım, namazdaki bu ruhu, birbirimize yaptığımız bu duayı siyasî ve sosyal hayata taşıyalım, hakiki ve kalıcı barışı tesis edelim. Bu Allah’ın mukaddes arzusu ve rızasıdır. Allah biz kullarından bunu istediği içindir ki farz kıldığı ibadetlerin birincisinde birbirimize dua ettirmektedir. 

Âdem babanın oğlu Kabil olmayalım. Kardeşini haksız yere öldüren bir katil olarak ahirete gitmeyelim, cehennemin dibini boylamayalım. Unutmayalım, bir insanı öldürmek bütün insanlığı öldürmek kadar büyük bir cinayettir. Unutmayalım, bir insan bir kâinattır, bir insanı öldürmek, koca bir kâinatı yıkmak kadar büyük bir günahtır. İnsanoğlu Allah’ın yapısıdır. Kim o binayı yıkarsa o melundur. Bir mümini kasden öldürmenin cezası ebedî cehennemdir. 

Gidişat yanlış. Nerde kaldı akil adamlar? Nerde kaldı akıllı danışmanlar? Lütfen kâinat fabrikasını kuran Allah’ın davetine icabet edin. Lütfen ellerinizi tetik için değil, tekbir için kaldırın. Allah’ın huzuruna durun, huzur bulun, huzur alın, huzur verin. YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
RAMAZAN AYININ MÜJDECİSİ BERAT GECESİ
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Fetö Gerçekleri ve Son Gelişmeler Takip Kanalı Google Play Storide Kullanıma Açıldı Fetullahçı Terör Örgütünün İhanet Günlükleri BİZİ DİNLEYİN!!! Ak Partiyi Bitirmek için Ak Parti içi Yürütülen Gizli Operasyonlar
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim