07 Ocak 2016, 00:08 - 
MEVLANA'NIN KUR'ANA VE TİLAVETİNE MUAZZAM AŞKI

MEVLANA'NIN KUR'ANA VE TİLAVETİNE MUAZZAM AŞKI

’’BEN BENDE-İ KUR’ANEM.(KUR’AN’A KÖLEYİM) O KUR’AN’I TEBLİĞ EDEN MUHAMMED (A.S.M) MUHTARIN DA AYAKLARININ TOZUYUM’’

Esselamualeykum; Evet,Sevgili Kur’an Dostları; Bu Haftaki Yazımda HAKK Teala Azze ve Celle Hz.leri Müsaade buyurur ise MEVLANA HZ.LERİNİN KUR’ANA Olan Aşkından Bahsetmek İstiyorum… BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM; Mevlana Hz.leri: Öncelikle bahsetmek gerekirse; Çağının ve yaşadığı coğrafyanın sınırlarını aşan Mevlâna; sufi kimliğinin yanı sıra, âlim, şair ve mütefekkir bir şahsiyettir. O düşüncelerinin merkezine insanı ve ilahî aşkı yerleştirmiş, bütün dünya insanlığını muhatap alarak eserlerini meydana getirmiştir.O,Kur’anı Hakikaten yaşamış ve hayatına tatbik etmiş ve O’nun Manevi Aşkı ile Yanmıştır.MEVLANA’YI Anlamaya ve Anlatmaya bizim bu Garip,biçare vaziyetimiz asla güç yetiremez.Lisanımız döndükçe O’nun KELAMULLAH’A VE HAFIZLARA Olan Aşk’ını Sevgisini İfade etmeye çalışacağız…

O’nun Şu Kelamını söylemeden edemeyeceğim.Daima dilime doladığım:’’BEN BENDE-İ KUR’ANEM.(KUR’AN’A KÖLEYİM) O KUR’AN’I TEBLİĞ EDEN MUHAMMED (A.S.M) MUHTARIN DA AYAKLARININ TOZUYUM’’buyurmuş hazret. Allah Allah bu ne engin bir ifadedir böyle. Öyle bir yanmış olmalı ki Hazret dilinden şu inci kelimeler dökülüvermiş.. Aman Ya Rabb! Bizi Şefaatlerine Nail Eyle Ya Rabb! Bu Kelamı Burada Anlatırken bile Merhum Yüce Şeyh Mustafa İSMAİL’den YUSUF Suresini dinlemeden edemeyeceğim..Görmezdiniz Şeyh Mustafa İSMAİL’i,ama YUSUF’unu Dinlerken sanki asırlar ötesine giderdiniz.Bazen ‘’Heytelek’’ bazen ‘’hi’telek’’ derdi.Aaa derdiniz.. RABBİM Cümlemizi O Aşıklar gibi O Kelamulllah’ın Aşkı ile yanabilmek nasib etsin…Hz. Mevlânâ, bir gün güzel sesli bir hafızın okuduğu Kur’an-ı Kerim’i gözyaşları içinde dinliyordu. Bu sırada yan tarafında elini ağzına kapayarak esneyen uykulu bir adam, Mevlânâ’nın bu gözyaşlarına bir mana veremeyerek sordu: – Efendi Hazretleri niçin ağlıyorsunuz, ağlanacak bir şey mi var ortada? Mevlânâ, esneyen adama anlayacağı dilden nükteli ve nazikçe cevap verdi: – Güzel sesli hafızlardan gelen Kur’an sesi bana, cennet kapısının açılış sesi gibi geliyor da ondan! Esneyen uykulu adam da başını sallayarak cevap verdi: – Bana da öyle, cennet kapısının açılış sesi gibi geliyor, dedi. Mevlânâ küçük bir düzeltme yaptı: – Senin duyduğun ses, cennet kapısının açılış değil kapanış sesi olmalıdır. Çünkü dedi, açılış sesi gözyaşı döktürür, kapanış sesi uyku getirir!.. Bunun üzerine esneyen adamın uykusu ansızın kaçıverdi. Yine, Bir gün de huzuruna giren bir genci yakınına davet ederek baş köşeye oturtmuştu… 

Çevredekiler koskoca Mevlânâ’nın bir gence bu kadar saygı göstermesini gereksiz görüp itiraz yollu sorarlar. “Ben Kur’an’ın kölesiyim” diyen büyük veli, gence bu saygısının sebebini şöyle açıklar: – Bu genç der, Kur’an’ı ezberlemiş bir hafızdır. Kalbinde Kur’an yazılıdır. Siz sokakta üzerinde Allah yazılı bir kâğıdı görünce hemen hürmet göstererek eğilip alıyor, rahle, kürsü gibi yüksek bir yere koyuyorsunuz. Ben de kalbine Kur’an’ın tamamını yazdırmış bir gencin hafızasındaki Kur’an’a hürmet gösteriyorum. Sözlerini şöyle tamamlar: – Sadece ben değil, Allah (cc) da kelamını ezberleyenlere büyük değer veriyor, onu cennetine almakla kalmıyor, akrabalarından cehenneme gidecek on kişiye de şefaat etme izni veriyor! Yeter ki o genç hafız, ezberlediği Kur’an’ın içeriğiyle amel etmede bir ihmale düşmesin. Yine Bir Gün Kendisinden Kur’an okuyup ezberleyen bir talebesi evlenerek hayata karışmıştı. Ziyaretine geldiğinde kılık kıyafetinden ihtiyaç içinde olduğunu anladı. Fakat halkın içinde mahcup etmeden nasıl yardımcı olabileceğini düşünüyordu. Tam o sırada kalkıp gitmek üzere olan talebesine seslendi: – Osman! Sen eskiden çok mütevazı biri idin, kalkıp giderken elimi öperek giderdin. Osman mahcubiyetle Mevlânâ’ya doğru yönelerek yaklaşıp elini öpmek istedi. 

O sırada avucu içine önceden hazırladığı altınları kimsecikler görmeden Osman’ın avucu içine sıkıştırarak elini kapatan Mevlânâ, şu tembihte bulunmayı da ihmal etmedi: – Osman dedi, ben bazı kimselere el öptürmeyi severim, sık sık gelip elimi öpmeni istiyorum!.. Osman, avucu içindeki altınları sıkı sıkıya tutarak çıkıp evin yolunu tutarken bir yandan alacağı ihtiyaçlarının sevincini yaşıyor, bir yandan da bu zarif anlayış karşısında gözyaşlarını tutamıyordu. Azıcık Olsa Mevlana Hz.lerinden Örnek Alabilsek şu üç kıssayı bizlere hayatımıza çeki düzen vermemiz için çok önemli adımlar atabilmemize Yüce Kelamullahı Sevip Saymanın O hadsiz tadı damakta kalıp anlatılamayan Aşkı anlamamıza vesile olur inşaAllah.. 

YÜCELER YÜCESİ KELAMULLAH’IN SAHİBİNE EMANETSİNİZ… HAFIZ MEHMET ALİ SAVURMAKYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Mehmet Ali SAVURMAK HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ORUCUN BAYRAMI
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Fetullahçı Terör Örgütü Nur Cemaatinin İçine Sızmış mıdır? ELVEDA ŞEHRİ RAMAZAN ELVEDA Metin Külünk'ten Açıklama : FETÖ Bir Risale-i Nur Hareketi Değildir! Tüm Gerçekliğiyle Bediüzzaman Said Nursi Kimdir ?
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim