06 Ocak 2016, 10:32 - 
Tahiyyattaki halimiz

Tahiyyattaki halimiz

Allah Teala’ın, Peygamberimizin selamını aldığı ve karşılık verdiği anı

Ehlullah’dan biri diyor ki:

Namazda hayalen Rasulullah (sav)Efendimizin arkasına düşüyorum. Onun Mi’rac gecesinde Allah Teala’ya sonsuz hürmet ve muhabbet dolu selamlarını sunduğu anı yakalamışçasına ben de, onun selamlarına selamlarımı ve bütün varlıkların selamlarını, hamd ve şükürlerini, takdir ve alkışlarınıkatarak arz-ı ihtiram da bulunuyor; aşkla-şevkle:

“Ettehiyyatü lillahi vessalavatü vettayyıbat”diyorum. Bu ifade ile şunu demek istiyorum:

Ey bütün varlıkların, bereketlerin, ikramların, hünerlerin, marifetlerin, iyiliklerin ve güzelliklerin altında ve üstünde imzası bulunan Rabbim!Sana benim hamdim, takdirim ve tesbihim yetmez. Sen bütün varlıkların hamdine, şükrüne, takdirine layıksın. Bütün varlıkların, halleriyle vebütün canlıların hayatlarıyla gösterdikleri tesbihler ve takdim ettikleri fıtrî hediyeler, ey Rabbim, sana mahsustur. Ben dahi bütün onları tasavvurumla ve imanımla sana takdim ediyorum”[1]

Sonra, Allah Teala’ın, Peygamberimizin selamını aldığı ve karşılık verdiği anı yakalamışçasına ben de naçizane Rabbimizin selamına selamlarımı katarak Sevgili Peygamberimize hürmet ve muhabbet dolu selamlarımı arz ediyor:

Esselamü aleyke eyyühennebiyyü ve rahmetulllahı ve berekâtüh,diyorum.

Bu ifade ile de şunu demek istiyorum:

Ey Allah’ın Rasulü!

Ey ins ve cinnin Peygamberi!

Ey Allah’ın Habibi!

Ey Âlemlerin Rahmeti!

Benim selamım sana az gelir. Sen Allah’ın sonsuz selamına, ümmetinin ve bütün varlıkların sınırsız selamına layıksın. Ey adı ve tadı şanlı, ey zikri ve şükrü  ihtişamlı Peygamber!Bütün selamlar, selametler, afiyetler, rahmetler, bereketler senin üzerine olsun.

Bundan sonra da, Peygamberimizin bu Allahla görüşme ve selamlaşma vaktinde biz ümmetini düşünerek:Esselamu aleyna ve ala ıbadillahissalihînyani “selam bize ve Allah’in iyi kullarının  üzerine olsun.”dediği anı yakalamışçasına Rabbimin salih kullarından biri de ben olduğumu sanarak ve bunu rahmetinden umarak bu selamdan, saadetten, rahmetten ve bereketten payıma düşeni almanın huzuru içinde Cebrail (as) gibi:Eşhedü enlailahe illellallah ve eşhedü enne muhammeden abdühü ve rasulüh, yani şehadet ederim ki Allah’dan başka ilah yoktur; yine şehadet ederim ki Muhammed onun kulu ve rasulüdür, diyorum.

Sonra da diğer duaları okuyor, sağa-sola selam vererek namazımı tamamlamış oluyorum.

PEYGAMBERİMİZİN ALLAH KATINDAKİ DEĞERİ

Sevgili Peygamberimizin Allah katındaki değeri o kadar büyük, o kadar büyük ki, Allah Habibi’ini o kadar çok fazla seviyor ki, her an kullarının diliyleona selam veriyor.

-Bu nasıl oluyor, diye soranlara şu şekilde cevap veriyorum:

-Dünya döndüğü için, dünyada her an ve her yerde namaz kılınmaktadır. Bir yerin namaz vaktinin bittiği yerde, diğer bölgenin namaz vakti başlamaktadır.Kılınan namazlarda Tahiyyat okunmakta ve her Tahiyyatta müminler, Hz. Peygamber’i karşılarında bulmuşçasına Esselamu aleyke eyyühannebiyyü ve rahmetullahi ve berekâtüh=Ey Peygamber! Bütün selamlar, Allah’ın rahmeti, bereketi senin üzerine olsun” demektedirler. Bu her an devam etmekte, böylece Allah, Habibine her an selam vermekte ve verdirmektedir. Dolayısıyla Hz. Peygamber’in derecesine ve sevabına kimse yetişememektedir.

Neden Allah, ona bu değeri vermiştir?

Çünkü o Allah’a sonsuz ve sınırsız bir değer vermişti de ondan. Çünkü Allah’ı en iyi o anlamış, o takdir etmişti de ondan. Allah’a en layık şükrü, en güzel namazı o takdim etmişti de ondan.

Sizin Allah katındaki değeriniz, Allah’a verdiğiniz değer kadardır.

DÜNYANIN BİR UCUNDAİKEN DE KÂBE’DE VE RAVZA’DA OLABİLMEK MÜMKÜN MÜ?

Mümkün. Namazda Kâbe’yi karşımıza alır, kendimizi Allah’ın huzurunda hissederek Fatihayı okur, tekbirlerde, tesbihlerde, Tahiyyatta Allah ve Rasulüyle konuştuğumuzun ve görüştüğümüzün farkına varırsak Kâbe bizim içimizde, biz Kâbe’nin yanındayız; Ravza bizim içimizde, biz Ravza’nın yanındayız, demektir.

Bu şuurla namaza durmadık mı, hacda da olsak, Rasulullah’ın Ravzasında da bulunsak Allah’dan ve Rasulullah’dan çoook uzaklardayız, demektir. Allah bizi, kendisinden ve Habibinden uzaklaştırmakla cezalandırmasın.

NAMAZIN KEYFİNDEN MAHRUM KALMAKORKUSU

Yine bir ehlullah demiş ki: Ölmekten korkmuyorum.Korkmuyorum da ölmekle namaza hasret kalacağımdan, namazın verdiği keyiften, Elhamdülillahi Rabbilâlemîn ve Ettehiyyatü lillahi vessalavatu vettayyibat deme keyfinden mahrum kalacağımdan korkuyorum.

Allah bizi, bu dünyada bu keyiften, ahirette de bu keyfin cennete dönüşecek olan keyfiyetinden mahrum eylemesin.


[1] Nursî, Said, Şualar, 157YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Vehbi KARAKAŞ HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
BÜYÜK SELÇUKLU SULTANI MELİKŞAH
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim