04 Ocak 2016, 09:55 - 
Fert, Toplum ve Devlette İslamlık Nasıldır?

Fert, Toplum ve Devlette İslamlık Nasıldır?

Hırs sebeb-i hasarettir

Müslüman Arkadaş, ülkemizde ve diğer müslüman ülkelerde gördüğü acı olaylardan üzgün. Başkalarından ''müslüman dediğin böyle oluyor işte'' lafını duymuş olmalı ki diyor: ''Müslümanların kendi aralarında hiç bir sorunu problemi yoktur. Onları birbirine düşüren 'müslüman' görünümlü komiteler vardır''.

Kendi aralarında sorun veya problem olmayan müslümanların içinde mutlaka ileri görüşlü, bilgin biri ya da birileri vardır. O müslümanlar da doğruyu-eğriyi ayırdedebilecek akla sahiptirler; oluşan sorunun genişlemesine fırsat vermezler.

Mesela, hayatın devamı için barınmaya ve beslenmeye ihtiyaç var. İhtiyaç temininde usul gerekir. İnsanların, ihtiyacını çabuk elde etmeye çalışmaları ya da gereğinden fazlasına istek duymaları, o insanları usul dışına çıkmaya zorlar; bu da umulmayan biçimde zarar getirmeye yol açar.

İçlerinde bulunan bilgin zat, ''Hırs sebeb-i hasarettir'' diye uyardığında, 'müslüman' bilinen toplumun bireyleri, -uyarıyı akıl süzgecinden geçirmeyi bilen kadarı- zarardan uzak kalır. Gerisi, görünüşü kendisine benzeyen fırsatçıların ağına düşer. Dünyalık edinme çabası durmadan heba olduğu gibi, içinde bulunduğu topluma da sıkıntı verir.

Hüküm: Müslüman görünümlü komiteler, sadece, müslümanlığı 'görünüşe' indirmiş kimseleri birbirine düşürürler.

Şimdi 'müslüman' sıfatını her bazda açıklayalım:

Fert bazında: Müslüman fert, medenileşmemiş toplum içinde Allah'ın ilim ve hikmet lütfuna mazhar olandır. Zarar verici unsurlarla karşılaşsa da, onda zarardan korunma yönünde tecrübe oluşur, ileriye dikkatli adım atar. Böyle bir kimse şartlanmış kişilerce yadırgandığından yalnızlık çeker. O toplumdan ya kaçar ya da kaçırtılır. Örneği; Hz. İbrahim'dir ve Hz. Lut'tur.

Toplum bazında: Müslüman toplum, mutedil bir yönetim altında kurallara uyar vaziyette yaşamını devam ettiren toplumdur. Bu toplumda yardımlaşma belirgindir. Yönetimce gelen uyarılara isyan değil ittiba geçerlidir. Sahip oldukları inanç kavramı, başka toplumları rencide etmediği müddetçe, kin ve düşmanlığa sebep olmazlar. İçinden çıkan akılsız bireylerin zararı mümkün oldukça telafi edilir. Mesela; yönetim, bir arsa kendinin de olsa, oraya keyfince bina dikemezsin der. Müslüman toplumun bireyi ya da cemaati, kuralı reddedip -ister konut olsun, ister mabet olsun- keyfince bina yapamaz. Mesela, yönetim, haziran ayından eylül ayına kadar denizde avlanmak yasak der. Müslüman toplum kurala uyar kendini denizden çeker. Ticari, sınai, sosyal her alanda bu böyledir. Eskaza oluşan kural ihlali çabuk bertaraf edilmezse, kenarda duran fesat komitesi, hem de 'müslüman' görünümünde ortaya çıkar, kargaşayı başlatır.

Devlet bazında: Devletler, maddi gücü yüksek olanlarca oluşturulan tüzel kişiliktir. Tarih bilinci ve ileriye dönük tefekkür becerisi, bir devletin ömür müddetini belirler. Bünyede oluşan pürüz, pürüzü oluşturan sebep bulunduktan sonra bertaraf edilir. Sebep bulunmuyor ya da bulunduğu halde söylenmiyorsa, devletin İslam adını almasının hiç önemi yoktur.

Bir devlet, yönetim kademesinde başgösteren böbürlenme büyüklenme israflanma yüzünden teba üzerine zulüm getirdiğinde, hem içte hem dışta lanet okunacak, kaçılacak vasfa bürünür. Bu durum İslamsızlığın bariz örneğidir. Komiteler iş başındadır; devleti çökme aşamasına getirirler.

İlim ya da bilim adamlarının ikazı sonrası, gerekli kanunlar tüm teba için çıkarıldığında... toplumlar ya da cemaatler kanunlardan haberdar edildiğinde... kanuna ilk uyanlar yönetimdekiler olduğunda... kayırmacılık anlayışından uzak kalındığında... haklıya hakkı haksıza hakettiği verilir olduğunda... Devlet 'İslamlık' vasfını (ismini değil) almaya başlar.  Çünkü İslam adaletin kendidir. Böyle devlet içinde bir komite, değil müslüman görünmesi, hangi şekilde görünürse görünsün tard edilir. Ta ki, 'bizim inancımızdandır' denen liyakatsiz kimseler yönetime getirilinceye kadar.

İslam devletinde ya da İslam toplumunda olmak, bir yerde, Rabb'in rahmetine girmiş olmaktır. Niyeti güzellere Rabbin ikramıdır.


İbrahim Faik BayavYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER SİZDEN GELENLER HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
BEDİR ASHABINDAN SALEBE
Y
Nurcan CANKORU
KİMDEN
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
GÜL - SEREN - AKIL - ZEKA VE GÜVEN YENİ STİL SUİKAST ARACİ- DRONE “Kendine iyi bak!” deme Gafleti… BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU DEMEMEK İÇİN DİKKAT ETMELİYİZ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Mehmet GÖÇMEZ
HUZUR
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim