31 Aralık 2015, 19:24 - 
Müslümanca Yılbaşı Nasıl Kutlanır

Müslümanca Yılbaşı Nasıl Kutlanır

Müslümanca Yılbaşı Nasıl Kutlanır

Hristiyanlık gelenekleriyle özdeşleşen miladi yılbaşı aslında Hristiyanlık öncesi bir kültün devamıdır. Evvelen Güneş tanrısının doğum günü olarak kutlanan yılbaşı, Bizans İmparatoru Konstantin zamanında (324-337) İznik’te toplanan konsülde pagan bayramı tarihi yerine Hz. İsa’nın doğum tarihi olarak 25 Aralık kabul edilerek pagan bayramı, Noel bayramına devşirilerek Hristiyanlıkla özdeşleştirilmeye başlanmıştır.

Noel Baba olarak bildiğimiz kişi aslında Antalya’nın Patara kasabasında yaşamış Aziz Aya Nikola’dır. Nikola özellikle XVI. yy’dan sonra Almanya’da Noel’in temsilcisi olarak ön plana çıkartılmış ve zamanla Avrupa ve Amerika’da yaygınlaşarak popüler kültür ve çeşitli teknik alt yapılarıyla yılbaşı modeli olarak Hristiyanlık dışı dünyaya da pazarlanmaya başlanmıştır.

Netice itibariyle Hristiyanlıktan olmayan bir kült, Noel başlığı altında Hz. İsa’nın doğumuna atıfta bulunularak Hristiyanlaştırılmaya çalışılmış ve dahası Hristiyanlaştırılan bu gelenek misyonerlik maksatlı kullanılmaya başlanmıştır.

%99’u Müslüman olarak tanımlanan Türkiye’de de yılbaşı eğlenceleri batı meşrepli ya da özentili sanat-basın çevreleri tarafından, özellikle sosyetik camia tarafından benimsenmiş. Ve dahası sanki bize ait bir gelenekmiş gibi insanlarımıza sunulmuştur. Öyle ki aksi ses çıkartanlara da gerici yaftası layık görülmüştür.

Bütün bunlar bir kenarda dursun. Biz şimdi meselenin başka bir tarafına vurgu yapalım.

Bizler Müslümanlar iman ederken Allah’ın peygamberlerine de iman eden bir ümmetiz. Dolayısıyla iman ettiğimiz peygamberlerden biri de Hz. İsa’dır. Hz. İsa’nın doğumuna atfedilen bir tarihi hayırla yâd etmek yadırganacak bir durum değil.

Fakat böylesi manevi içeriği olan bir anı zevk ve eğlence ile sınır tanımadan çılgınlarca, hesapsız, günah tereddüdü olmadan, din ile uygunsuz duran bir şekilde kutlamak bir Peygambere yapılabilecek en büyük hakaretlerin başında gelir.

Eğer bir peygamberin dünyaya gelişi kutlanacaksa onun ve onun Rabbinin razı olacağı güzellikte ve edepte kutlanmalı. Dualar, ibadetlerle bezenmeli…

Hele bir Müslüman ben de Hz. İsa’nın dünyaya gelişini kutlamak istiyorum diyecekse Mevlit Kandilinde olduğu gibi Müslümanca kutlamalı. Bizde böyle güzel bir adet var.

Gelgelelim kendi dünyama…

Kaderciyim biraz. Yaşanan hiçbir şeyin gereksiz ya da sebepsiz olduğunu düşünmem. Ben genelde her yıl yeni yıla girerken Kuran okur ya da namaz kılarım. Bir şeyin başlangıcı, devamının işareti olduğuna inanmışım diyelim. Fakat geçen yıl ilginç bir şey oldu. Bir program vesilesiyle Polonya Başkonsolosu ile tanışmış, karşılıklı telefonlarımızı almıştık. 2015 yılı Noel kutlamaları sebebiyle beni doğrudan arayıp Sent Antuan Kilisesine davet etti. Adamın nazik davetine istinaden biraz da merakla davete icabet ettim. Oradan başladık 2015’e. Ama 2015 bana hiç yaramadı. Çok sıkıntılı, bol imtihanlı bir yıl geride kaldı.

Dedim ya kaderci bir insanım. Demek ki bir güne başlarken hayırla başlanmalı… Bir haftaya başlarken hayırla başlanmalı… Bir aya başlarken hayırla başlanmalı… Bir yıla başlarken hayırla başlanmalı…

Ve Bediüzzaman Said Nursi’nin meşhur giriş kelamı aklıma geldi şimdi: “Bismillah her hayrın başıdır. Biz dahi başta ona başlarız.”

Evet kardeşlerim, eğer Müslüman isek, eğer hayırlı bir yıl bizi karşılasın istiyorsak, eğer bir peygamberin dünyaya gelişine hoş geldin diyeceksek bunu Müslümanca yapalım…

Bismillah ile başlayalım, hayırla başlayalım… Alalım elimize Kuran’ı, sureler okuyalım, hayır dualarda bulunalım…

Ben öyle yapacağım inşallah…

Selam ve dua ile hayırlı başlangıçlar…

Ahmet ÇİÇEK

ahmtcick@hotmail.comYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER SİZDEN GELENLER HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim