24 Aralık 2015, 09:12 - 
Devlet ve Millet Aynı Arazide Buluşursa

Devlet ve Millet Aynı Arazide Buluşursa

Kök topraktan gelir, toprak insanın hamurundandır. İstikbal arayan filizler topraktan güç alır. Öyleyse Yeniden Büyük Türkiye'yi de mümbit topraklarıyla beslemek elzemdir.

Kabul edilsin ya da edilmesin, bu gerçeği değiştirmez. AK Parti, 13 yıllık iktidarlığı boyunca çoğu devrim niteliğinde pek çok değişimlere, gelişimlere imza attı. Fakat Tarım ve Eğitim alanında bugüne dek umduğum reformlar hayat bulmuş mu? Henüz maalesef. Evet, elbette bu alanlarda da birçok teşebbüs söz konusu ama netice umulanı vermiş değil. Başbakan’ın geçen günlerde kamuoyuna ilan ettiği bir yıllık eylem planında da bu parantezde hazırlıkların olmadığı görüldü.

Eylem planında yok ama şimdilerde Rusya ile yaşadığımız suni kriz menşeli meyve sebze meselesi gündemdeyken Tarıma dair bazı hususlar ve önerilerden bahsetmek yerinde olacaktır. Umulur ki zihinlerde güzel bir proje olarak yer bulur ve bir gün hayal gerçek olur.

Öyle uzun uzadıya bahsedecek değilim, köşem vasıtasıyla meselenin özünü arz etmekle yetineceğim.

Yavaş yavaş geçelim konuya…

Tarımsal kalkınma yolunda önümüzde duran barikatları birkaç başlıkta sıralayalım evvela:  

·         Tarımsal arazilerin miras yoluyla iyice küçülmesi ve dolayısıyla aileyi geçindirme potansiyelinin azalması sonucu ehemmiyetini yitirmesi. Miras konusu kaçınılmaz bir durumdu. Buna dair bir yasal çalışma yapıldı ama sorunu çözecek nitelikte olmadı.

·         Tarımsal nüfusumuzun hızla azalması, kentleşmenin buna bağlı olarak kontrolsüzleşmesi. Tarımsal nüfusu arttırmak ülke imkânlarını daha nitelikli kullanabilmemiz açısından çok çok mühim. Tabi bunun gerçekleşmesi aynı zamanda kentleşme sorunlarımızı da dolaylı olarak çözmüş olacaktır.

·         Tarımsal planlamanın olmayışı ve buna bağlı organizasyonun yetersizliği.

İşte bahsedeceğim öneriler bu üç sorunu çözebilecek mahiyette bir projenin ipuçlarını verecektir.

Bereketin mümbit mümbit aktığı, çeşit çeşit ürünleriyle yetebilirliği olan topraklarımızdan gerektiği şekilde istifade edemiyor oluşumuz milletini vatanını seven bir insan evladı olarak beni rahatsız etti ve ne yapılabiliri sorgularken ruhumu serinleten yollara daldım… Bakalım size ne tür ilhamlar verecek?

Hadi bir de sorunun çözümü yönünde önerilere göz atalım şimdi…

·         Köylünün-çiftçinin arazisi devlet tarafından kiralanacak. Böylece miras yoluyla küçülen araziler ihmal edilmemiş olacaktır.

·         Evvela profesyonel birimler ve uzman ekiplerce ar-ge çalışmaları yapılacak. O arazide ne türden ürünler ne şekilde yetiştirilebilir değerlendirilecek ve belli periyotlarla güncellenecektir. Maksat birim alanda en uygun ürünü en verimli şekilde yetiştirip hayata kazandırmak olacaktır.

·         Arazi bir işletme mantığı ile yönetilecek. Toprak profesyonelce modern teknikler kullanılarak işlenecek, ürün sağlığı kadar toprağın sağlığı da dikkate alınacak.

·         Yerli gübre ve patentli tohum için bakanlık organizasyonu ile işbirliği yapılacak. Yerel imkânlar üst düzeyde seferber edilecek.

·         Ziraat odaları, üniversiteler, zirai kuruluşlar, ilgili diğer birimler arasında koordinasyon sağlanacak. Bakanlık bu iş için yetkin olabilir.

·         İşletme bölgesinde ikamet eden vatandaşlar uzman ekipler kontrolündeki arazide imkânlar elverdiği ölçüde işçi ve personel olarak çalışabilecek. Yani vatandaş hem toprağını kiraya verecek, hem de kendi toprağında personel olarak çalışabilecek. Böylece istihdam olanaklarının kırsal bölgelerde de canlanması sağlanmış olacak.

·         Elde edilen ürünler yine devlet teşekkülleri vasıtasıyla piyasaya sunulacak. Tarladan tezgâhlara geçişte yaşanan usulsüz fiyat artışlarına müsaade edilmeyecektir. Böylece vatandaşımız en güzel üründen en az maliyetle doyasıya istifade edebilecektir.

·         Profesyonel tarım pratiği geliştikçe çiftçi vatandaşlarımızın da tecrübe deneyimleri zenginleşecektir. Bu vesile ile bireysel tarımın kalitesi de yükselmiş olacaktır.

·         Tarımsal alanlar ciddi işletmelere dönüştükçe kırsal nüfusumuzda yeniden artış söz konusu olacaktır. Böylece kent sorunların önemli bir kısmı kendiliğinden çözülmüş olacak. Kırsal alanlarda istihdam olanakları artacaktır. Üreten bir millet, üreten bir Türkiye ile refah seviyesini yükseltmiş olacaktır. Kırsal nüfusun artmasını teşvik maksatlı devlet destekleri de devreye sokulabilir.

·         Tarımsal kalkınma ivme kazandıkça bu alanda yetişecek uzman ekiplere de istihdam alanı açılmış olacaktır. İstihdam endişesi taşımadan yetişecek nitelikli personel adayları tarımsal ivmemizin heyecanı olacaklardır.

·         Üniversiteler halkla daha çok bütünleşmiş olacaktır. Kendi sınırlarına hapsolmuş olan üniversiteler bilginin hayatilik ilkesi doğrultusunda teoriden pratik öğretime geçecek, stajlarını hayatın içinde yapacaklardır. 

·         Devlet eliyle başlatılan bu proje ille de devlet zorunluluğu olarak kalmak durumunda değil. Devlet, öncülük yaptığı bu projenin standartlarını belirleyerek zaman içerisinde özelleştirmeye gidebilir, özel sektörü bu tür işletmelere özendirebilir.

Eğer böyle bir proje hayata geçecek olursa devlet ve millet aynı arazide buluşmuş olur. Peki, netice ne olur sizce? Kim kazanır, kim kaybeder? Tarımsal kalkınma olmadan Yeni Türkiye inşa edilebilir mi?

Siz de mesele üzerine biraz kafa yorun, bakalım neler keşfedeceğiz… Yorumlarınızı da merak etmiyor değilim…

Evet siz yazıyı okudunuz, ben de yorumlarınızı okuyayım artık…

Ahmet ÇİÇEK

ahmtcick@hotmail.comYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER SİZDEN GELENLER HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim