06 Ağustos 2015, 06:30 - 
DERT VE ÎMAN

DERT VE ÎMAN

O zaman kendi algımızı anlayışımızı kenara koyarak en baştan hakiki tariflere bakmaya ihtiyacımız var . O zaman en hakiki derdimiz şüphesiz imandır.

O kadar çok derdimiz var ki hayatımız kendimize acımakla geçiyor. Hepimiz çok ama çok dertliyiz, içimiz yanıyor. En sırtı pek , tuzu kuru olanlarımıza sorsak , onların da nice dermansız derdi var. Böyle düşünüyor, böyle hissediyir, böyle yaşıyoruz. ●Kendimizi hakikatin ölçüsü görmeye ●Dünya hayatını tek hayat, ölümü her şeyin sonu zannetmeye başladıktan sonra böyle oldu. Derdimiz arttı , derman azaldı. O zaman kendi algımızı anlayışımızı kenara koyarak en baştan hakiki tariflere bakmaya ihtiyacımız var . O zaman en hakiki derdimiz şüphesiz imandır. Yüce dinimiz İslam'ın ilk yükümlülük olarak gördüğü "iman" kelime olarak "zulüm"le zıt anlamlıdır. Çünkü iman güven manasınadır. Müslüman kimse ilk başta güvenilir olan , kimseye zarar vermeyendir. Nitekim Fahri kainat Efendimiz s.a.v buyurmuştur. " Müslüman , elinden ve dilinden müslümanların güvende olduğu kimsedir" (Buhari;Müslim) Bir müslümanın temel karakteri ve hedefi daima İman üzere olmaktır. İman işlerin maddi ve manevi olarak yolunda gitmesini sağlayan tek unsurdur. İman geçici bir sistem degildir. İmanın olduğu yerde ne fitne kalır ne de fesat kalır. İman ile zulüm yanyana olmaz. Onun için müslüman zulmetmeyeceği gibi , zulme uğrayana sahip çıkar. Fahr-i Kainat Efendimiz s.a.v bir gün buyurdu ki : -Kardeşine zalimken de zulme uğramışken de yardım et .Zalime yardım etmek o nu yolundan alıkoymakla olur . Hadisi Şerifte de görüldüğu gibi , müslümanın zulme karşı tavrı zalimi de mazlumu da içine almaktadır. Mazlumu himaye ederken zalimin de kendisine zulmettiğini ,ahiret hayatında hesaba çekileceğini hatırlatır, gittiği yoldan çevirmeye çalışır. Sözü büyük Alimlerimizden Ebu Said Muhammed Hadimi k.s hazretlerinin müslümanın zulme karşı tavrını açıkladığı cümlelerle bitirelim . " Müslüman zulmü reddeder , zulme engel olur . Komşusunu gözetir , sahip çıkar , onu korur. İnsanları ayıplamaz , onları şüphe içinde bırakmaz . İnsaf sahibidir , herşeyi insaf terazisinde tartıp değerlendirir. Kişilerin haklarını yerine getirmekte acele eder . 'İnsan iyiliğin kölesidir' sözü gereğince iyiliğe meyleder. İyilik üzere olur. İnsanların mübah sınırlar çerçevesinde tercihlerinin farklı olabileceğini bilir ve buna göre davranır . İnsanlara eziyet etmez , zulmü terk eder , kendisine yapılan eziyeti ise tahammül.eder ." Cenab-ı Mevla bizi kendimize ve diğer insanlara zulmetmekten muhafaza etsin.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Abdullah TEK HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ORUCUN BAYRAMI
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Fetullahçı Terör Örgütü Nur Cemaatinin İçine Sızmış mıdır? ELVEDA ŞEHRİ RAMAZAN ELVEDA Metin Külünk'ten Açıklama : FETÖ Bir Risale-i Nur Hareketi Değildir! Tüm Gerçekliğiyle Bediüzzaman Said Nursi Kimdir ?
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim