24 Temmuz 2015, 12:36 - 
Sosyal Medyada Kadınlı Erkekli İslami Sohbetler ve Tehlikesi

Sosyal Medyada Kadınlı Erkekli İslami Sohbetler ve Tehlikesi

Son zamanlarda çeşitli kanallar ve vesileler ile sualler yöneltilmeye başlandı.

 Bire bir polemiği cevap vermeyi sevmediğim için şahıslar değil fikirler ile cevapları nazarı itibara aldığım için sualleri bütün nefisler namına sorulmuş olarak kabul edip umumi cevap veriyorum nefsimle birlikte kim isterse dinlesin üstüne alınsın.


Gerek islami tebliğde gerek risale-i nur hizmetinde ve metodunda erkeklerin bayanlara risale-i nur dersi yapması bayanların erkeklerden risale-i nur dersi sorulu cevaplı şekliyle şu yada bu araçla irtibatla görüşmesi internet üzerinden de olsa doğru değildir İslami değildir risale-i nur talebelerinin tercih ettiği tavsiye ettiği bir yol asla değildir. Ve bu durumun özendirilmesi teşvik edilmesi başlı başına ağır bir mesuliyettir telafisi mümkün olmayacak neticelere maddi manevi gebedir. Bu yanlışı ben yada çok sevilen birinin yapması din kisvesi adı altında yapması bu yolu meşrulaştırmaz cevaz anlamı taşımaz. O yüzden benim gibi günahkar şahıs ve şahsiyetleri mihenk değil islamın ve şeriatın mizanlarını mihenk yapmalısınız.


Son günlerde risale-i nur hizmeti adı altında kadınlı erkekli internet ortamlarında muhabbetler sohbetler mesajlaşmalar şeytanın sağdan yaklaşmasından başka bir şey değildir. İslam buna müsaade etmez. Sınır ve çizgi bellidir. Kadın kadınla, erkek erkek ile sohbet edebilir iletişim kurabilir bir derdi varsa bu şekilde çözebilir. Kadının başka bir erkek ile zaruri irtibat alanı belli dir. Misal bakkaldan ekmek alması dükkandan elbise alıp kasaya parayı ödemesi elektrik faturasını ödemesi sosyal hayat içinde karşılaştığı durumlarda soru ve irtibat ve buna benzer durumlar olarak ifade edebiliriz. Yahut bir doktorun doktorluk sıfatı ile bir namahremin namahremine bakması ile ifade edebiliriz.


Ne kadar gariptir ki İslam’ın belli başlı bir çizgisi olduğu halde bugün bu konuyu gündemime alıp cevap vermekten bile utanç duyuyorum bu gidiş nereye diyorum ve hadiseleri bu hataları işleyen insanlara yakıştıramıyorum. Zira eminim ki onlarda bu konudaki İslamiyet’in şeriatın çizdiği kırmızı çizgileri benden daha iyi biliyorlar.


Bayanlar İslam’ı araştırıyorsa ve bir erkeğe geldiyse yapılacak iş belli dir onu bayanların ilgilendiği İslami bir hizmete yönlendirmek kafidir. Kaldı ki İslam’ı araştırmak için internete bağlı kalmak internetteki kişilere güvenmek itimat edip teslim olmak tamamen bu sanal dünyadaki bilgilere göre amel etmek izlenilecek doğru bir yol değildir.


Bir bayana bir erkek İslam’ı öğrenmek istiyorum diye gelirse o erkeği de İslam’a hizmet eden başka bir erkek cemaate yönlendirmek kafidir. Oturup muhabbet etmek caiz olmaz. Hatta cevap bile vermesi gerekmez. Araştıran yaşayacak olan memleketin diyanetine hocalarına imamlarına müftülerine de müracaat edebilir. Yüzlerce tarikat ve cemaat hizmet vermekte her yerden kolayca reel olarak ulaşılabilinir.


Şimdi maalesef bazı kimseler ellerine risale-i nur alarak bayanlarla sorulu cevaplı muhabbet edebiliyor onların suallerine kardeşim diye başlayarak cevap verebiliyorlar. Fakat dil kardeşim derken nefsinde kardeşim dediğini kimse müdafaa edemez zira nefis insanın en zararlı düşmanıdır Yusuf aleyhisselam dahi nefsini Allaha ve insanlara karşı züleyha haksız olduğu halde kendini temize çıkarmamıştır hapsi zindanı tercih etmiştir. Kaldı ki bir erkek kendisine namahrem olan kimseye kardeşim demesi nefsinin de kardeş nazarı ile baktığını göstermez. Bunun için İslam’ın çizdiği sınırı aşmamak gerekir.


Zaman zaman karşılaştığım bir durumu örnek vereyim. Erkek bir genç kardeşimiz ateist bir bayanla sözüm ona İslami sohbet etmiş ona Allah’ı anlatacak cevap veremediği bir anda sıkışıp bizden yardım istiyor hocam yardım edin şu ateist bayana cevap vereyim şöyle sordu ne diyeyim onun kurtuluşu için lazım tebliğ ediyorum diyor. A benim güzel kardeşim önce sen ateist dini şeriatı bilmeyen nefsine tebliğ yap din sana ona tebliğ izni veriyor mu bu konuda ehliyetin bilgi birikimin var mı nerden biliyorsun ilzam edeceğim derken istila edilemeyeceğini onun ayağı kaymış onu kurtarayım derken seninde ayağını kaydırmayacağından nasıl emin olabilirsin. Dikkat edin bu işlerin hizmetlerin yeri yuvası ortası burası değil. Chat ortamları hiç değil. Sosyal medya kılıfı haramı helal yapmaz.


Öncelikle okudukları ve amel ettiklerini iddia ettikleri Risale-i Nur eserlerinden şu bölümü o arkadaşlara hatırlatmak istiyorum: Bediüzzaman hazretlerinden bazı bayanlar camide olmak kaydı ile bir vaazu nasihat isterler. Üstad ise onlara cevaben derki :  Güya vaaz suretinde câmilerde onlara bir dersim olacak. Lem'alar ( 199 ) Güya ifadesi ile bu isteği nasıl karşıladığını edebiyatı en zayıf bir talebe dahi anlayacaktır. Sonra üstad kendince geçerli sebepleri ifade edip bu isteği red etmekle birlikte o bayan kardeşlere hanımlar risalesi gibi eserlerini tavsiye edip göndertiyor.


Şimdi bayanları aynı anfinin salonun içinde bir bölüme yerleştirip erkekleri aynı salonun içinde başka bir bölüme yerleştirip risale-i nur semineri yapıyoruz demek risale-i nura ve müellifinin duruşuna karşı en yumuşak bir ifade ile iftiradır risale-i nurun meslek ve meşrebini tahrif etmektir. Bunu yapan kimseler çıkıp demeliler üstadın ve risale-i nurun izni yoktur biz kendi görüşümüz ile böyle yapıyoruz hak ve hakikat neyse söylemeliler söylemediklerinden manen mesul oluyorlar ve hakperest mevzuları bilenlerin nazarı nefretlerini üzerlerine çekiyorlar.


Bir kardeşimizin bizi sırtımızdan ısırmak üzere olan bir akrebi haber verip ondan bizi kurtarmaya çalışması nasıl memnun eder. Aynen bu misal üzere o din kardeşlerimizin üzerinde dolaşan şeytanın saldığı akreplerden ve sokmasından onları kurtarmak istiyoruz. Bu muhalefet değil onların istikamet üzere devam etmelerini istemektir. Zira din nasihattır din tamirdir tahrip ve bozgunculuk değildir.


O risale-i nuru okuyup amel ettiklerini iddia eden kardeşlere şu bölümü hatırlatmak istiyorum: Bir meclis-i ihvanda güzel karı girdikçe riya ile rekabet, hased ile hodgâmlık debretir damarları! Yatmış olan hevesat, birdenbire uyanır.  Sözler ( 727 )


İhvan meclisi olması, damarlatın debreşmesi, yatmış hevesatın uyanması sizin için ne mana ifade ediyor. Yazımın başında dediğim gibi bayan kardeşler bayanlar ile erkek kardeşler erkekler ile ilgilenir ve bu ilgi alakayı gösteren mercilere yönlendirme olursa İslam’ın çizdiği çizgilere dikkat edilirse bu hizmet istikamet ile devam eder. Aksi zahiri hizmet hakikatı hezimet olur.


Buraya kadar aktardıklarım önce nefsimedir sonra hissesi olanlaradır. Hatayı hata kabul etmemek daha büyük hatadır günahı günah kabul etmemek daha büyük günahtır. Bunda ısrarcı olmak ehli bida olmaktır ehli bida ise ateşten kendini tevbe etmedikçe kurtaramaz. Rabbim cümlemizi muhafaza eylesin.


Selam Huda’ya Tabi Olanların Üzerine Olsun

Süleyman Yasin AKDENİZYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Süleyman Yasin AKDENİZ HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ORUCUN BAYRAMI
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Fetullahçı Terör Örgütü Nur Cemaatinin İçine Sızmış mıdır? ELVEDA ŞEHRİ RAMAZAN ELVEDA Metin Külünk'ten Açıklama : FETÖ Bir Risale-i Nur Hareketi Değildir! Tüm Gerçekliğiyle Bediüzzaman Said Nursi Kimdir ?
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim