07 Mayıs 2015, 14:32 - 
Risale-i Nur Kuranı Kerimin Tamamının Tefsiridir

Risale-i Nur Kuranı Kerimin Tamamının Tefsiridir

Geçtiğim günlerde bazı risale-i nur talebelerinin bir muhabbetine şahit oldum. Orada muhalefet ettim burada da bu muhalefetimi dile getireceğim.

Konu risale-i nurun Kuranın tefsiri meselesiydi. Deniliyor ki:  "Bediüzzaman hazretleri Risale-i Nurda Kuranı Kerim den sadece 620 ayeti tefsir etmiş o halde Kuranın bazı ayetlerinin tefsiridir diyebiliriz Kuranın hakiki tam bir tefsiri olamaz. Olsa olsa 620 ayetin tefsirini yapıyor diyebiliriz." 

İşte tamda bu noktada itiraz ediyorum. Risale-i Nur Kuranı Kerimin 6666 ayetinin tamamının tefsiridir ayrıca bazı fıkhi meselelerde de söz sahibidir, ayrıca hadis tefsiri noktasında da söz sahibidir. Bu itirazım ve sözüm taassupkar bir duruş değil aksine Risale-i Nur dan aldığım derse binaen inandığım bir hakikat tır.

Üstadımız diyor ki :Kur'an'ın takib ettiği makasıd-ı esasiye ve anasır-ı asliye: Ubudiyetle tevhid, risalet, haşir, adalet olmak üzere dörttür. Diğer bahsettiği mes'eleler ancak bu maksadlara vesilelerdir. 
Mesnevi-i Nuriye ( 234 )


Demek ki bu dört esas Kuranın Tamamını gösterir. İşte bu pencereden bakamayan bu ilmi kaide ve kuralı bilmeyen kimseler Risale-i Nur okusa da bu kısımları belki henüz anlayamadığından Risale-i Nuru sadece 620 ayetin tefsirinden ibaret bir kitap olarak tanıtıp bazı ayetleri tefsir etmiş diye hatalı bir bakış açısını sunmaya başlarlar. 

Risale-i Nur eserleri incelendiğinde Kuran-ı Kerim deki dört maksadın tevhid,risalet, haşir ve adaletin işlendiğini tüm tefarruat ve detayları ile izahlarının  yapıldığını görebilir müşahede edebilirler. 

Hem üstadımız diyor ki :

88. İddiacı der: Nur tefsir değil, hem bazan akideye muhalif gider.
C: Tefsir iki kısımdır. Biri ibaresini izah eder, biri de hakikatlarını isbat eder. Nurlar bu ikinci kısım tefsirlerin en kuvvetlisi ve en kıymetdarı olduğuna ehl-i dirayet ve dikkat yüzbinler şahidler var. 
Şualar ( 425 )

Şimdi bir laf cerbezeliği ile karışıklığı ile ya bilerek ya bilmeyerek bu konuda risaleleri bazı ayetlerin tefsiridir deyip bir nevi eksikmiş gibi lanse ettirip diğer tefsirleri okuyun diğer tefsirler ile birlikte risale-i nurları birleştirin fikriyatı hak ve hakikat noktasında risale-i nurun bu ikinci kısım tefsire giren yönünü perdelemek olur. 

Aslında bu konuda yazmak istemezdim fakaat risale-i nuru okuyoruz diyenlerin bile böyle bir yanılgının içine düştüğünü gördüğümden tekrar okuyun dikkat edin anlamaya çalışın öğrenmeye çalışın bilmiyorsanız bilene danışın demek makamında cevap yazdım.

Risale-i Nur, Kur'an-ı Hakîm'in hakikî bir tefsiridir. Âyetler, sırasıyla değil; devrin ihtiyacına cevab veren imanî hakikatları mübeyyin âyetler tefsir edilmiştir.
Tarihçe-i Hayat ( 161 )

Kuranın hakiki bir tefsiri olduğunu Bediüzzaman hazretleri ilan ederken gösterirken bazı ayetleri tefsir etmiştir demeniz risale-i nur elinizde iken risale-i nura muhalefet etmek üstadına ve ilmine hürmetsizlik olmuyor mu? 

Siz risale-i nur okuyarak böyle bir itiraz yaparsanız hiç bilmeyen okumayan haberdar olmayan ne yapar. Yada bu konuda muhalefet eden bazı hocalara karşı bizlerin hakikatı duyurmasının önünde perde olmaz mı?

Üstadımızın bu ilanını buraya not düşerek konuyu alemimde kapatıyorum. 

(Risale-i Nur), Arş-ı A'zam'la bağlı olan Kur'an-ı Azîmüşşan ile bağlanmış bir hakikî tefsiridir. Benim şahsımdaki kusurat, ona sirayet edemez. Benim yırtık dellâllık elbisem, onun bâki elmaslarının kıymetini tenzil edemez.
Kastamonu Lahikası ( 247 )

Süleyman Yasin AKDENİZYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Süleyman Yasin AKDENİZ HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
GÖKLERİN VE YERİN ANAHTARLARI O’NUNDUR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim