24 Mart 2015, 19:50 - 
ÖLÜM BİR VUSLATTIR

ÖLÜM BİR VUSLATTIR

ÖLÜM BİR VUSLATTIR

Ölüm... hayatımızda en çok unuttuğumuz belki de kaçtığımız bir gerçek... insanlar çoğu zaman en yakınlarını en çok sevdiklerini kaybedince yüzleşmek zorunda kalırlar ölüm gerçeğiyle..sorgulamaya başlarlar yeryüzündeki varlıklarını. belki kaçmak belki unutmak isterler ama biliriz ki ne unutmak ne de kaçmak mümkün bu gerçekten....

Daha düne kadar yanımızda olan ama bugün hayatımızda olmayan olamayan birçok insan vardı. hele ki bu insanlar annemiz babamız kardeşimiz çocuğumuz ya da çok yakın bir arkadaşımızsa kolay kolay unutmak mümkün değildir.en sevdiğini toprağın altına koymak ve onu bir daha göremeyeceğini düşününce kendini kaybedebilir insan.ama bu dünya fani her şey ve herkes vakti geldikçe ölüp sonsuz bir diyara gidecek..

Her nefis ölümü tadacak. ölüm yokluk değil, dünya ebedi değil, dünya mükafat yeri değil.

Ölüm gerçeğine yalnızca iman nuruyla bakıldığında güzelleşir çünkü iman ölümün yokluk olmadığını, bütün sevdiklerimizle bir gün alem-i bekada ebediyyen beraber olabileceğimizi , hasretlerimizin ve özlemlerimizin ebedi vuslatlara kavuşacağını bize müjdeler.

Bediüzzaman Hz: Eğer dünya ebedi olsaydı,insan içinde ebedi kalsaydı ve firak ebedi olsaydı elimane teessürat ve meyusane teellümatın bir manası olurdu (17. mektub) demiştir.

Efendimiz(s.a.v.) bir gün ölmek üzere olan bir gencin yanına gelir ve ona kendini nasıl hissediyorsun diyerek sorar, gençte kendisine çok korkuyorum ama umut ediyorum deyince Efendimiz(s.a.v.): Allah kendisinden umut eden kulunun umudunu boşa çıkarmaz demiştir.

Mümin korku ve ümit arasında olandır. Hz. Ömer; bütün insanlardan tek bir kişi cennete girecek olsa acaba o ben olur muyum diye umut ederim derken ama bir kişi cehenneme girecek olsa acaba o ben miyim diyerek korku ve ümit arasında yaşamaktaydı.

Efendimiz(s.a.v.)ölmeden önce en yüce dosta refik-i alaya gidiyorum demişti. Bir başka hadiste kim Allaha kavuşmak isterse Allah da ona kavuşmak ister kim Allah’a kavuşmak istemezse Allah da ona kavuşmak istemez  buyrulmuştur.

Bizim olaylara bakış tarzımızı hayata hangi pencereden ve nasıl baktığımız etkiliyor. Mevlana gibi bakabilmek ölüme ve ölümü düğün gecesi olarak görmek rabbimizle aramızdaki aşkın ve iman gücünün göstergesidir...

Ölüm mümin için zindan olan dünyadan alem-i bekaya bir terhis, rabbine ve Rasulüne vuslat, sonsuz ve ebedi güzelliklere kavuşmaktır. Son nefeste imanla rabbimize kavuşmak duasıyla

MİNE

 

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Mine DAĞLIOĞLU HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim