12 Kasım 2015, 22:32 - 
Basın hürriyeti altında İslam düşmanlığı

Basın hürriyeti altında İslam düşmanlığı

Eğer dikkatli olmazsanız, gazeteler sizin mazlumlardan nefret etmenizi, zalimleri ise sevmenizi sağlar. Malcolm X

Önce tarifi doğru yapmamız gerekiyor. Basit bir ırkçılık ile karşı karşıya değiliz. Bu düşmanlık ırka değil, İslam dinine yönelik. İslamofobi´den de bahsetmek mümkün değil.
Çünkü fobi bir korkudur. Bilmediğinizden korkarsınız. Bu nedenle sorun net bir İslam düşmanlığıdır. Adını böyle koymak lazım. Teşhis yalnış olursa muayene de etkisiz kalır.

 

Bu düşmanlık belli bir ülkeyle sınırlı değil. Uluslararası bir İslam düşmanlığı var. Bu gruplar 2010´dan beri uluslararası kongre ve toplantılarda buluşuyorlar.

 

Çözüm icin toplumdaki bu düşmanlığın sosyolojik ve psikolojik sebebleri araştırılmalı. Toplumu İslam´a düşman yapan faktörler belirlenmeli. Bu faktörlerin başında maalesef siyaset ve medya geliyor.

 

Bu bağlamda siyaset ve medya acilen dilini değiştirmeli. Basın özgürlüğünü hepimiz destekliyoruz. Fakat bu kılıf altında İslam düşmanlarını beslememek gerekir. İfade ve basın özgürlüğü karşıdakini aşağılamak manasına gelmez. Eleştirinin dahi uslubu vardır.

 

Bunu görebilmek için Almanya´daki büyük dergilerin kapaklarına bakmak yeterlidir. Uyum tartışmaları sürekli müslümanlar ekseninde yapılıyor. Müslümanlar tarafından yapılan menfi hareketler dinleri ile bağdaştırılıyor ve farklı bir semantik kullanılıyor.

 

2014 senesinin Temmuz ayının sonunda büyük bir gazete´de yardımcı genel yayın yönetmeni İslam´ı aşağılayan bir makale kaleme aldı. O gün, böyle yazılar yüzünden camiler yanabilir demiştik. Ardından 14 gün geçti, Almanya´da cami yangınları serisi başladı. Ocak ayındaki Paris saldırısından sonra amerikan bir medya devi çıkıyor ve tüm müslümanları sorumlu tutuyor. Ardından kendi televizyon kanalında müslümanlara küfrediliyor ve müslümanların öldürülmesi isteniliyor. Ve Paris saldırılarından sonra medya´nın haberleri yansıtma şeklinin büyük bir payı ile bir haftada sadece Almanya´da 50´ye yakın ve Fransa´da 50´den fazla cami saldırısı oldu. Okullarda müslüman öğrencilerinin dışlandığını duyuyoruz.


İroniktir ifade özgürlüğünden bahseden Paris´deki dergi´den 2008´de 16 senedir bu dergide çalışan Maurice Sinet, ?Yahudi karşıtı bir makale" yazdığı için işten atılıyor.

 

Malcolm X, hem yukarıda verdiğim ?Eğer dikkatli olmazsanız, gazeteler sizin mazlumlardan nefret etmenizi, zalimleri ise sevmenizi sağlar.", hem de ?Dünyadaki en güçlü işletme medya. Suçluyu suçsuz, suçsuzu suçlu yapma güçleri var. Çünkü kitlelerin zihinlerini kontrol ediyorlar." diyerek anlatmak istediğimize tam parmak basıyor.

 

Global dünyadaki terörist olaylar´da İslam´a mal edilmeye çalışılıyor. İslam düşman olarak gösterilmek isteniliyor. Neden? Çünkü Orwell´in sözleriyle ?Savaş barıştır, özgürlük köleliktir, cahillik güçtür." Eğer bir düşman olmassa, "güçlüler" de egemenliklerini sürdüremezler. Topluma korkacakları düşmanlar lazım ki, egemenlere sarılsınlar. Yani zorla Huntington´un ?Medeniyetler Çatısması" gerçekleştirilmeye çalışılıyor.

 

Halbuki ortada din savaşları diye bir şey yok. Siyasi ve ideolojik savaşlar var. Güç ve egemenlik için yapılan savaşlar var. Arap dünyasında yıkılan ve yok olan devlet yapıları sebebiyle haydutların ilahiyatçı kılıfıyla teröristlik yaptıklarını görüyoruz.

 

Sosyolojinin kurucusu İbn-i Haldun ?Tarih, tekerrürden ibarettir" diyor. Mehmet Akif´de ilave ediyor: ?Hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi?"

 

Dolayısıyla birşeylerin değişmesi için illa birisimi ölmeli? Kaç tane cami saldırısı oldu son haftalarda. Artık istatistik bile tutamıyoruz. O kadar fazla. İslamdüşmanları, kendileri için özel bir gün olan Noel gününde bile saldırı yapabiliyorlarsa bu durumun aciliyetini gösterir. Bizler yine de sakin ve sağduyulu davranmaya devam ediyoruz.

 

Son olarak biraz da özeleştiri yapalım.

 

Bielefeld´de 10.000´den fazla kişinin önünde yaptığımız konuşmadan sonra bir çok mesaj geldi. Bir çoğu tanımadığım kişilerden ve almanlardan. Benim ilgimi müslümanlardan gelen mesajlar çekti. Neredeyse hepsi aynısını söylüyor. ?Çok şükür birisi çıkıp da düşüncelerimizi eğirmeden, kıvırmadan söyledi." Facebook'daki tüm yorumlar da neredeyse bu şekilde. Benim böyle bir iddiam yok. Fakat sosyolojik olarak bu mesajlara baktığımızda şunu görüyoruz: Milletimiz, karşısında kravatlı görünce birden düşüncesini değiştiren insanlardan bıktı. Kendi aralarında olduklarında eleştiren, alman siyaset ve medyanın karşısına çıkınca şizofrenik tavırlar gösterenlerden sıkıldı. Daha önce de yazdım: Bazıları aşağılık kompleksi nedeniyle herşeye ?evet" diyorlar, bazıları da makamlarını kaybetmemek için herseyi kabul ediyorlar. Bu sebeple eleştirileri çok sınırlı kalıyor. Halbuki dünyadaki en yüksek makam ahirete nispeten beş para etmez. Dolayısıyla hakikat söylenince ne kaybedilecek? Zaten karşındaki alman olsun, ne olursa olsun, onlar da şeffaflık aramıyor mu? İnsan, psikolojisi gereği seffaflığı sever. Vehim ve vesveseyi sevmez. Güven ister. Toplumdaki ortak sorunlarımızı çözebilmek için bu şeffaflık ve açıklık şart. Kaldıkı Cenab-ı Allah´ı bulan neyi kaybeder ve O´nu kaybeden neyi kazanır? Hareketlerimiz bu prensibe göre olmalı. Benim çıkardığım mesaj bu.

 

 

Cemil Şahinöz

cemil@misawa.de

https://www.facebook.com/CemilSa

https://twitter.com/Cemil_Sahinoez

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Cemil ŞAHİNÖZ HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EVLAT ANA BABA HUKUKUNA RİAYET ETMELİDİR..
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
TANK PALETİ FABRİKASI GERÇEĞİ CAĞALOĞLU KOMİTESİ NİYET OKUMA MAHARETİ HADDİNDEN TECAVÜZ EDENİN HADDİNİ BİLDİRMEK
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim