29 Kasım 2014, 12:14 - 
İnsan,insanlığını kaç paraya sattı?!

İnsan,insanlığını kaç paraya sattı?!

Allah aşkına, can üzerinden edebiyat yapmayı bir kenara bırakalım

Ah!

Para, insan canını da mı satın aldı!

Ah!

Para, gözyaşlarını kurutamadı!

Ah!

İnsanlığı,insan kaç paraya sattı?!

 

Neresinden tutalım hatalarımızı, kusurlarımızı, ayıplarımızı. Neresi sağlamdır? Edebiyat yapmak,bir cana denk mi? Hataları hızlı örter mi?...

 

Soma ile yanmıştık, hepimizin ciğeri parçalandı. Özür dilerim bir çoğu umursamadı ve nemalandı.. Bazıları hatalarına kılıf giydirme yarışına girdi, bazıları menfaat peşinden koştu ve bazıları da reklam koktu. Geri kalan halk ise sistemin çarkı içinde yerini aldı. Ağladı üzüldü, dua edelim dedi (beklide etmedi) yani diyeceğimiz o ki hesap sormadı. 301 can verildi. Bir kömür için,301 beden yandı. Özür dilerim ama  kömür şimdi kışımızı nasıl ısıtacak?... Sedye kirlenmesin diye çizmelerini çıkarmak isteyen bu toprağın evladı,bu toprağın karasını yazdırdı tarihe.

 

 Yardımsever bir milletiz, bol bol yardım topladık gizliden ya da açıktan.  Millet olarak böyle şeyleri severiz fakat anlamadığım bir bizi savunan hangi parti veya hangi gruba mensup olursa olsun Soma için ne yaptılar? Yardımlardan başka... Oraya bir iş yeri kurmayı ve orada bir iş sahası oluşturmayı öncelikli hak olarak, madenci kardeşlerimizin birinci sınıf yakınlarının yararlanacağı...

Anlık yardımlar, uzun vadeli çözümler sunmuyor kusura bakmayın.

 

Ermenek.

Anadolu'nun bağrında yine bir maden faciası yaşandı. Canlar su altında kaldı. Balçık mı demeliydim yoksa? Hepimiz boğulduk. Her birimiz dağıldık.  Bir annenin feryadı, endişesinde saklıydı, öyle ki bir küçük cümleye sığdırdı: "Oğlum, yüzme bilmez ki..." Biz, susuz boğulduk. 

 

Gelelim bu konular üzerinden edebiyat yapanlara.  Bunu halk yapıyorsa, kendini aldatır. Yazar camiamız yapıyorsa halkı altadır. Bunu devlet büyükleri yapıyorsa, yazar kalemleri kullanarak halkı kandırır.

Gelin birlikte duygudaşlık yapalım, o madendeki canlardan bir tanesinin yakını olalım. Bir gece evlerine konuk olup, korkuyu ve endişeyi ve yalnızlığı birlikte yaşayalım. Dayanabilecek miyiz?

 

Allah aşkına, can üzerinden edebiyat yapmayı bir kenara bırakalım, bir duru dil kullanalım. Hayatın ucuz olmadığını kavrayalım. Varsa bir hata/kusur araştıralım, çözüme kavuşturalım. Üzerini ört-bas etme gayreti bizi bulunduğumuz yerde oyalar, ilerletmez.

İnançlıysak, inancımızın hakkını verelim. İman ehliysek, haksızlığa karşı duralım.

 

Bu kadar gözyaşı da uyandırmaya yetmediyse bizi, daha ne denebilir ki?

 

Selam ve dua ile.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Fatıma Nur MÜCEVHER HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ORUCUN BAYRAMI
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Fetullahçı Terör Örgütü Nur Cemaatinin İçine Sızmış mıdır? ELVEDA ŞEHRİ RAMAZAN ELVEDA Metin Külünk'ten Açıklama : FETÖ Bir Risale-i Nur Hareketi Değildir! Tüm Gerçekliğiyle Bediüzzaman Said Nursi Kimdir ?
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim