18 Kasım 2014, 11:24 - 
BİR MÜSLÜMAN'IN FACEBOOK VE TWİTTER HESABI NASIL OLMALI?

BİR MÜSLÜMAN'IN FACEBOOK VE TWİTTER HESABI NASIL OLMALI?

Hayra delalet eden o hayrı işlemiş gibidir

 

Bilinçli her Müslüman, günün her saniyesinde haramlara ve helallere dikkat eder ve etmelidir. Yediğinden içtiğine; giydiğinden, söylediğine kadar her durum ve halde Müslüman kişi yaptığının Allah katında karşılığının ne olduğunu düşünür ve düşünmeli ve ona göre hareket eder ve etmelidir.

 

Sosyal paylaşım sitelerindeki profil ve paylaşımlarımızın bir Müslüman'a yakışır şekilde, yani Allah'ın razı olacağı şekilde olmalıdır. Bu konuda biz Müslümanlar olarak gevşek ve dikkatsiz olduğumuzu düşünüyorum. Sosyal paylaşım sitelerini kullanış şeklimiz ile ilgili, dilimin döndüğü kadar bir bölümüne değinmeye çalışacağım şöyle ki:

 

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (asm) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyuruyor: "Hayra delalet eden o hayrı işlemiş gibidir. Şerre delalet eden de o şerri bizzat işlemiş gibidir." Yani; sevaplı bir işe sebep veya vesile olan bir kişiye, o sevaplı işi yapmadığı halde o sevabı yapmış gibi sevap yazılır. Haram bir işe sebep veya vesile olan kişiye de, o haram işi yapmamasına rağmen, bizzat yapmış gibi günah yazılır.

 

Bu hadis-i şerife dayanarak şunu söyleyebiliriz; biz sosyal medya hesaplarımızda haram içerikli bir fotoğraf, video, yazı; yani haram olan herhangi bir şeyi paylaştığımız zaman, günaha gireriz. Günaha girmekle beraber bir günaha girilmesine sebep olduğumuz için, haram paylaşımımızı gören kişi sayısınca günah, günah defterimize yazılır. İşlenen bir günah, birden gören kişi sayısınca artar. Bu haram içerikli paylaşımlarımız sayfamızda durduğu ve insanlar gördüğü sürece günah defterimize günah yazılmaya devam edilir.

 

 Bu, sevaplı işler için de aynıdır. Mesela Peygamber Efendimizin bir hadis-i şeriflerini paylaştığımız zaman, bu hadis-i şerifi görüp faydalanan kişi sayısınca da sevap yazılır. Sosyal paylaşım siteleri olan Facebook ve Twitter vb. siteleri günahlarımız arttırmak için değil de sevaplarımızı arttırmak için bir vesile yapmalıyız.

 

Haram içerikleri hesaplarında bulunduran kişileri takip etmekte de bu yönden tehlike olduğunu düşünüyorum; zira bu tür kişilerin paylaşımları da bu yönde olacağı için, sizin günaha girmenize sebep olabilirler. Bu tür kişileri takip etmemeliyiz, takibe aldığımız kişileri bu yönden de mutlaka değerlendirmeliyiz.

 

Diğer bir başka hususta, kişilerin birbirlerine karşı hakaret ve küfürlü ifadelerin kullanmalarıdır. Hakaret eden kişi, hakaret ettiği kişinin hakkına girmiş olur; yani kul hakkına girmiş olur.  Bu günahtan, ancak hakarete uğrayanın hakaret edene hakkını helal etmesi ile temizlenilebilinir. Müslüman kişinin ağzına bu tür sözlerin yakışmadığını zaten sizler de biliyorsunuz. Bizler Müslüman'a yakışır, yani Allah'ın razı olacağı şekilde yazmalı, konuşmalı ve paylaşımlarda bulunmalıyız.

 

Diğer bir başka husus ise şu ki; Dünyada yaklaşık olarak 1 Milyar insan açlıktan kıvranırken, sağlık su içme imkanı bulamayan yaklaşık olarak 1.2 milyar insan varken, dışarıda insanlar bir lokma ekmek için dilenirken. Bizler yaptığımız enfes yemeklerin, dumanı tüten ızgaraların ve üzerinde kaymağı akan tatlıların önünde mutlu mutlu pozlar verip, bunları dışarıdaki ve dünyadaki aç insanları düşünmeden paylaşmamızı cidden yadırgıyor, garipsiyor ve ümmet anlayışımıza ve de insani değerlerimize oturtamıyorum.

 

Sosyal paylaşım sitelerini kullanış şeklimiz ile ilgili söylenecek daha çok şey var ama şimdilik bu kadar yazalım. Rabbim nasip ederse devam ederiz. Sosyal paylaşım hesaplarımızın Allah'ın rızasına uygun, haramlardan uzak ve arınmış bir şekilde olması duası ile.

 

Halil İbrahim DEDEYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Halil İbrahim DEDE HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ORUCUN BAYRAMI
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1) KAVAK AĞACI İLE KABAĞIN HİKAYESİ DARBELERİN GÖBEĞİNDELER AMA GÖRÜNMÜYORLAR (4)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim