10 Kasım 2014, 17:29 - 
Almanya´da camii yangınları

Almanya´da camii yangınları

Bir başka mesele, her iki olayda da neredeyse hiç bir resmi kurumdan taziye gelmedi.

11.08. öğlen Bielefeld´de bir cami kundaklandı. Mescit´in ortasında Kuran´lar yakıldı. Aynı gün akşam Berlin´de bir başka cami kundaklandı. Camii´de çok büyük bir zarar ortaya çıktı. Son 10 senenin en büyük cami kundaklamalarından biri gerçekleşti. Caminin bir bölümünün belki komple yıkılması gerekiyor. Cami komple kapatılması gerektiği için, cuma namazı sokakta kılındı.

 

Emniyet güçleri siyasi veya ırkçı bir niyet olmadığını açıkladılar. Bielefeld polisi aynı gün olayın basit bir hırsızlık olduğunu var­saydı. Asıl hedef hırsızlıkmış, kundaklama değilmiş. Yani bir hırsız, camide az miktarda para bulduğu için öfkelenmiş ve mescitte Kur´an yakmış. Halbuki mantıklı olanı asıl hedefin kundakçılık ol­duğu ve camiden çıkarken ortalıkta duran küçük kasadan parayı götürülmesi.

 

NSU cinayetleri gölgesinde böyle açıklamaları anlamak müm­kün değil. Yıllarca terör örgütü NSU Almanya´da müslüman ve türkleri öldürdü. Olaylar halen detaylarıyla açıklanmadığı gibi, bir de örtbas ediliyor. Bundan dolayı emniyet güçleri kundaklamaları ciddi almalı ve her yönden incelemeli.

 

Camii saldırı istatistikleri konunun ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor. 2001 ve 2011 arasında her sene ortalama 22 cami saldırısı olmuş. 2012´de 35, 2013´de 36 camiye saldırılmış. Ve bunlar büyük çapta tespit edilenler. Daha edilmeyenler, örneğin gamalı haçların boyandığı camiler, bu verilerde yok. Bir çok eya­lette maalesef emniyet İslam düşmanlığı diye bir istatistik dahi tutmuyor.

 

Bir başka mesele, her iki olayda da neredeyse hiç bir resmi kurumdan taziye gelmedi. Kimse camilerin acısını paylaşmadı. Maalesef toplumun bir çoğu artan İslam düşmanlığının farkında bile değil. Medyada dünyanın dört bir yanından İslam adına zulüm edenler gösterildiği için kapımızın önündeki İslam düşm­anlığı fark edilmiyor bile. İslam´a genel bir antipati oluşturulmaya çalışıldığı için toplumun çoğu sessiz kalıyor.

 

Bu sessizlik nedeniyle 7 gün sonra bir açıklama yaptık. Bu sessiz­liğin daha çok olaylara ve cami yangınlarına vesile olabileceğine, faillerin cesaretlenebileceğini dile getirdik. Daha öncede 27.07. tarihinde Almanya´da meşhur bir gazete müslümanları genel olarak hedef tahtasına alan bir yazı yayınladığı gün bunun gibi makalelerin camii yangınlarına kapı açacağını belirtmiştik. Nitekim aradan iki kaç hafta geçti ve yukarıda bahsettiğimiz ilk yangınlar gerçekleşti. Şimdi bu ikinci açıklamamızdan son­ra, sadece 12 saat sonra 19.08. sabahı Bielefeld´de ikinci olay gerçekleşti. Yine mescitte Kur´anlar yakıldı. Ve bu sefer mescitte bulunan kocaman kasaya ellenmemişti bile.

 

Bielefeld´de ki her iki olay da gösteriyorki, camiler komple yakıl­mak istenilmemiş. Mescitlerin ortasında Kur´an´lar yakılmış. Yani açık ve net provokasyon. Birileri müslümanları galeyana getirip sokaklara dökmek istiyor.

 

Ardından saldırılar devam etti

 

11.08. Bielefeld

11.08. Berlin

16.08. Mölln

19.08. Bielefeld

30.08. Oldenburg

26.09. Minden

02.10. Delmenhorst

04.10. Bremen

11.10. Bad Salzuflen

 

Ve Bielefeld polisi cami yangınlarıyla ilgili 24.10. tarihinde basın toplantısında sonuçları açıkladı. Sonuçlara göre 32 yaşında bir almanı başka bir olaydan dolayı göz altına almışlar. Bielefeld'li olan bu kişi daha önce de bir çok olaydan dolayı mahkum olmuş. DNA ve ayak izleri sayesinde bu kişinin camilerdeki yangınları da yaptığı tespit edilmiş. Şahıs inkar etmemiş. Para için çamilere girdigini ve para bulamayacınca ateş yaktığını söylemiş. Henüz sorgulaması bitmeyen şahıs, şuan tutuklu durumda.

 

Aynı çevrede 2 ayda bir çok cami saldırısı oldu. Kundaklama olaylarından tutun başka saldırılara kadar failleri bulunmamış bir çok olay var. Biz polisden bu olayları birleştirmelerini istiyoruz. Olayları ayrı ayrı araştırmasınlar. Bielefeld Emniyetinin sonuçları bir çok soru işareti getirdi. Hırsızlık açıklaması başka bir niyeti gizliyor olmasın? NSU olaylarına çok benziyor. Orada da 10 sene boyunca aynı açıklamalar yapılmıştı. Halbuki kim hırsızlığını daha büyük bir suç olan kundaklamayla kapatmak ister ki? Ayrıca hangi hırsız para için camiye girer. Camide paramı olur? Hadi diyelim ki, birinci olayda camilerde paranın olmadığını bilmiyordu. En gec o olaydan sonra camilerde para olmadığını anlaması gerekirdi. 10-15? için neden tekrar bir camiye girsin, girerken camları kırsın, kameraları kessin? Bu kadar meşakkate neden katlansın? Ayrıca ikinci girdiği camide ateş yaktığı mescitte bir para kasası var. O kasaya hiç ellememiş bile. Hani hırsızlık yapacaktı? Yoksa birden camiye neden girdiğinimi unuttu? Polisin dediğine göre bu şahış bir çok hırsızlık olayını gerçekleştirmiş. O zaman soruyoruz. Daha öncede hırsızlık yaptığı yerleri yangına vermiş mi? İkinci camideki yangını mum ile yakmış. Hangi hırsız hırsızlık için gittiği yere mum ile gider? Hırsızlık yaptığı başka yerlere de yanında mum götürmüş mü? Bu soruların makul bir şekilde cevaplanmasını istiyor.

 

Ama biz yinede provokasyona gelmeyeceğiz. Duygusal hareket etmeyeceğiz. Sakin ve sorumlu davranacağız. Ne olursa ol­sun Kur´an´a ve Peygamberimizin sünnetine uygun hareket edeceğiz. Ama bu olayların da peşini bırakmayacağız. Tam olarak çözülmesi için elimizden geleni yapacağız.

 

 

Cemil Şahinöz

cemil@misawa.de

https://www.facebook.com/CemilSa

https://twitter.com/Cemil_Sahinoez

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Cemil ŞAHİNÖZ HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EVLAT ANA BABA HUKUKUNA RİAYET ETMELİDİR..
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
TANK PALETİ FABRİKASI GERÇEĞİ CAĞALOĞLU KOMİTESİ NİYET OKUMA MAHARETİ HADDİNDEN TECAVÜZ EDENİN HADDİNİ BİLDİRMEK
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim