10 Kasım 2014, 12:31 - 
Hayır ve Şer Zannettiklerimiz

Hayır ve Şer Zannettiklerimiz

Başımıza gelen her şerdeki hayrı görebilmenin adıdır iman.

Yüceler yücesi(c.c.)en iyisini bilir ve asla zulmetmez diyerek O'(c.c.)na boyun eğmektir iman.neden diye sormaktan vazgeçip acaba bu yaşadıklarım bana ne kazandıracak,başıma gelen şer zannettiklerimdeki hayır ne olabilir ? diyerek sabretmektir ve yaşadıklarımıza hikmet nazarıyla bakabilmektir.

Erzurumlu ibrahim hakkı hz. lerinin dediği gibi pencerelerden seyret içlerine girme.esrar-ı ilahi olan mevla herşeyin en iyisini bilir. şerrin ardındaki hayrı görmeye çalışırsak elbet şükredeceğimiz birçok pencere açılır önümüze kur'an-ı kerim'de rabbimiz'siz birşeyden hoşlanmazsınız,oysa o,hakkınızda bir hayırdır.

Olur ki birşeyi seversiniz,oysa o,hakkınızda kötülüktür.Siz bilmezken Allah bilir'buyurmaktadır.bizim için en hayırlısını o'nun bildiğine yürekten inandığımızda ve sabrettiğimizde yalnızca gerçek kurtuluşa erişebiliriz.başka bir ayette'çaresiz sizleri biraz korku ,biraz açlık ,biraz maldan,candan ve ürünlerden eksiklik ile imtihan edeceğiz.müjdele o sabırlıları ki onlar başlarına bir musibet geldiği zaman biz Allah'a aidiz ve sonunda ona döneceğiz(inna lillahi ve inna ileyhi raciun)derler.


Mekkeli müşrikler ve müslümanlar arasında imzalanan hudeybiye antlaşmasının maddelerini kabul etmek müslümanlara ağır gelmekteydi.o şartlardan biri mekke müşriklerinden islamı kabul edip medineye sığınanlar mekkeye geri gönderilecek.ancak müslümanlardan birisi mekkeye giderse mekkeliler onu geri vermek zorunda değldi.ayrıca besmele ve allah rasulü yazılması hususunda yaşanan olaylar hz. ömer(r.anh.)sabrını taşırmıştı. Bu olay üzerine efendimiz(s.a.v.) hz. ömer'e ben Allahın kulu ve rasulüyüm.Hiçbir zaman Allahın emrine karşı gelmem Allah da beni ziyana uğratmaz cevabını vermişti.


İlk başta müslümanların aleyhine görülen bu antlaşma müslümanlar ve islamın yayılışı açısından önemli bir dönüm noktası olmuştur.

Parçaya değil bütüne bakmalıyız.Kadere iman eden kederden emin olur

Kadere hakiki manada inamamız,hayrın ve şerrin allahtan olduğunu unutmamamız,sabreden hikmetini düşünen allahın arif kullarından olabilmemiz duasıyla.

Hak şerleri hayreyler zannetmeki gayreylerarif anı seyreyler mevla görelim neyler neylerse güzel eyler

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Mine DAĞLIOĞLU HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ORUCUN BAYRAMI
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Fetullahçı Terör Örgütü Nur Cemaatinin İçine Sızmış mıdır? ELVEDA ŞEHRİ RAMAZAN ELVEDA Metin Külünk'ten Açıklama : FETÖ Bir Risale-i Nur Hareketi Değildir! Tüm Gerçekliğiyle Bediüzzaman Said Nursi Kimdir ?
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim