29 Ekim 2014, 14:04 - 
DHBT SINAVI DEĞERLENDİRMESİ

DHBT SINAVI DEĞERLENDİRMESİ

Muhterem arkadaşlar sınav sonuçları açıklandı herkese hayırlı olsun.Şimdi konu ile ilgili ayrıntılı bir değerlendirme sunacağım sizlere buna göre bütün kardeşlerimiz kendi pozisyonlarını tespit etsinler.

Muhterem arkadaşlar sınav sonuçları açıklandı herkese hayırlı olsun.Şimdi konu ile ilgili ayrıntılı bir değerlendirme sunacağım sizlere buna göre bütün kardeşlerimiz kendi pozisyonlarını tespit etsinler. 1-Örnek: İlahiyat ön lisans mezunu bir kardeşimizin sözlü sınava çağrılıp çağrılamayacağını tespit etmeye çalışalım. Bu arkadaşımız erkek aday: KPSS 123 puanı:62,98317 Başarı sırası :23811 Aday sayısı :39837 Ön lisans bölümünde toplam giren aday sayısıdır burası Bu verilere göre: Adayımız 39837 kendisi gibi olan arkadaşlarının içinde 23811.sırada.Bu 39811 kişinin yaklaşık tahminen yüzde altmışı bayan.Şimdi bu yüzde altmışı ayıralım.23902 kişi bayan.Bunu hemen bu bölümden katılanlar sayısından düşelim.39837 -23902=15935 erkek aday bu bölümden sınava katılmış. Şimdi bu 15935 erkek aday içinde şuanda resmi görevli olduğu halde müezzinlikten imamlığa veya İmamlıktan Kuran Kursu öğreticiliği gibi değişik maksatlarla katılan arkadaşlarımız da var.Dolayısı ile onların atanma statüleri farklı olacağı için bu sıralamadan onları da düşeceğiz.Tahminen yüzde 3 kadar olduğunu sanıyorum böyle statüsü farklı olan arkadaşlarımızın.15935 'in yüzde 3 ' ü 478 kişi eder bu arkadaşları da bu 15935 den düşelim 15457 kalır.Yani başta değerlerini puanlarını verdiğim ön lisans mezunu erkek arkadaşımızın girdiği bu grupta toplam 15457 erkek adayımız var.Sözlü sınava çağrılacak. Şimdi bu değerlendirmeye birde bu arkadaşımızın bu alandaki başarı sırasını tespit edelim.İş biraz daha netleşsin. Şimdi buraya daha dikkat edin bu arkadaşımızın kendi gibi ön lisans mezunları arasındaki bayanlar dahil başarı yüzdesi yüzde 32.82 aynı bu oranı sadece erkek arkadaşları arasındaki sıralamaya uygulayalım 5851.sırada olur bu arkadaşımız erkek adaylar arasında.Sonuç: Diyanet adayları sınava çağırırken şöyle bir ilan yapıyor.Mesela:Toplam 4500 imam alacağım .Bunların mesela 1300 tanesi lise mezunlarından,2210 kişisi ön lisans mezunlarından 990 kişisi de ilahiyat fakültesi mezunlarından alım yapılacak diyor.İşte bu kısımdaki verileri net bilemediğimiz için şöyle bir değerlendirme sonucu ile yazıyı bitirelim.Tahminen bu kardeşimiz eğer diyanet 2015 yılı içinde 5 bin civarında imam alacak olursa bu kardeşimizin sözlü sınava çağrılma ihtimali çok yüksek.Allah yardımcımız olsun .Konu ile ilgili unuttuğum kısım varsa düzeltebiliriz.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Abdullah TEK HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ORUCUN BAYRAMI
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Fetullahçı Terör Örgütü Nur Cemaatinin İçine Sızmış mıdır? ELVEDA ŞEHRİ RAMAZAN ELVEDA Metin Külünk'ten Açıklama : FETÖ Bir Risale-i Nur Hareketi Değildir! Tüm Gerçekliğiyle Bediüzzaman Said Nursi Kimdir ?
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim