25 Şubat 2014, 10:28 - 
Bediüzzaman'a Çamur Atmakta Moda mı Oldu ?

Bediüzzaman'a Çamur Atmakta Moda mı Oldu ?

Son Zamanlarda İsmet AKÇAL isimli mütefekkir diye tanıtılan ordu emeklisi bir zatın sözleri sosyal medyada dolaşmaya başlamış!

Son Zamanlarda İsmet AKÇAL isimli mütefekkir diye tanıtılan ordu emeklisi bir zatın sözleri sosyal medyada dolaşmaya başlamış! Ben bu zatı hiç tanımam onların muridlerinden bir bayanın haber vermesi ile haberdar oldum. Gerçi İslam yolunda her hizmete her faaliyete destek veren biriyimdir ancak bazı kendilerini bilmezler icazetsiz kimseler biraz çok düşünüp düşündüklerini kaleme alıp kitaplaştırınca başımıza icazet almış alimlerden gibi kesilip ahkamlar vermeye başlıyor. Ne hikmetse ehl-i sünnetçe hatta kıtaları aşıp dünya müslümanlarınca takdirle karşılaşan islam alimlerini hedef alarak hezeyanlar savuruyorlar ki onlara taş atarak kendileri itibar alıp şöhret bulacaklar zannediyorlar. Va hasreta va esafa şaşarım onların aklına şaşarım onları dinleyen akıllara! Her ne ise bu asker emeklisi zata ait olduğu söylenen yazıyı müridlerinden bir bayan H.D.A tarafıma iletti. Ehemmiyet vererek okumamı istedi incelediğimde cerbezede amatör bir çırağın mütefekkir namıyla sözde Bediüzzaman hazretlerine reddiye verdiğini müşahede ettim. H.D.A yı ikaz ettim dedim icazetsiz insanların reddiyelerini kale alma icazetsiz insanların yazılarını itibara alma kendine rehber yapma. Ancak icazet nedir ihtisas nedir farkında olmadığından bu bayan kardeşimiz çürük davasını savunamadığı için Size Risale-i Nur Gururdan başka birşey kazandırmamış diye yazıverdi. Halbuki ilmi bir yazı olarak sunduğu şeyi ilmen reddiye verince şahsi yorum ile kendi davasının çürük olduğunu kendiside müşahede etmiş oldu. Sonra ben size sizden bize geçen kardeşleri yönlendireceğim onlar anlatsın dedi. Halbuki sizden bize geçenden kastı neydi. Anladım ki bu H.D.A yine ifsad ehlinin turuva atlarından biri. Daha evvel sosyal medyadaki ifsad komiteleri ile ilgili bir makale kaleme almıştım ve cemiyeti uyarmıştım. Nerden bileyim uyardığım şebekelerin uzantıları gölgeleri yahut onlara özentileri benim etrafıma kadar gelecek benide kafalamaya çalışacak.

Her neyse halkları meraklandırıp acaba ne yazmış diye burda sizinde vaktinizi meşgul etmeyeceğim. bir kaç cümle kurarak İsmet AKÇAL imzası ile sosyal medyada yayılan safsata hakkında bilgi vereceğim ilgilenilmesin itibar edilmesin.

Bahsi geçen yazıda İsmet AKÇAL'ın tasavvufu tarikatı savunduğu bununda Kuran ve Sünnete bağlı olduğu ancak Bediüzzaman'ın tarikat ve tasavvuf karşıtı olduğu yahut eserlerinde çelişkiler olduğunu iddea etmiş olmasıdır.

Tarihçe-i Hayatı bilenler okuyanlar Risale-i Nurun tamamını okuyup haberdar olanlar duruma vakıf olanlar böyle çürük temelsiz içi boş uydurma bir iddiayı nazara dikkate almazlar bizde almıyoruz ancak cemiyette itibar etmesin istediğimizden özetle diyoruz ki:

Bediüzzaman hazretleri dergahların kapısına mühür vurulduğu tarikatların karalandığı dönemlerde kendisi tarikat şeyhi olmadığı halde tarikatları mahkemelerde müdafa etmiş telvihatı tisa gibi eserlerle hakikatını anlatmış ve kıyamete kadar tarikatların sıratı müstakim üzerine vartalara düşmeden hizmetlerinin devamını istemiştir. Bende tarikat kültüründen gelmiş risale-i nurlar ile tarikattaki sermayemi harmanlamış bir insanım. Kadiri şeyhlerimden Mustafa TURABİ rahmetullahi aleyh'e hayatta iken sormuştum Bediüzzaman hazretlerini gördünüzmü. Demişti : evladım ben ona talebe olmaya gittim Üstad bana tarikata devam etmemi Risale-i Nur eserlerinede sahip çıkmamı istedi. Benimde sana vasiyetim benden sonra sende Risale-i Nurlara sahip çık insanlara iman hakikatlerini neşret olmuştur.

Gerçi Üstadın hayatına ve dostlarına kardeşlerine bakıldığı zaman Ali Haydar Efendiden tutun Süleyman Hilmi Tunahan hazretlerine ordan tutun Gönenli Mehmed Efendi hazretlerine kadar hepsi ile sıkı bir irtibatı ve hukuku söz konusudur.

İsmet AKÇAL'a istinad edilen yazıda Üstadın zaman tarikat zamanı değil sözünü cımbızlayıp üstadı tarikat karşıtı gibi gösterip arkasından telvihatı tisayı gösterip bakın burdada savunmuş deyip çelişki var deyip insanları ikileme götürme çabası olduğu aşikardır. Zira Bediüzzaman kendi eserleri için şunu söyler. Risale-i nurun hocası risale-i nurdur. Yani Risale-i Nuru anlamak istiyorsanız başka başka kaynaklar ile değil kendi kendini kendi içinde sual ve cevaplar ile izah etmiştir manasında bizlere ders vermiştir.

Herkesçe malumdur ki bir söz işitilince kim demiş kime demiş ne manada denmiş ne makamda denmiş niçin denmiş hangi sebep ile denmiş neye binaen denmiş gibi çok vecihleri ve yönleri vardır ki o sözün hakikatı manası anlaşılsın.

Evet Bediüzzaman hazretleri mahkemede sen tarikatçısın tarikat dersi veriyorsun diye iddia eden makama karşı hakimler huzurunda ben hocayım şeyh değilim tarikat dersi vermiyorum hem şuanki durum tarikat için müsait değil manasında zaman tarikat zamanı değil iman kurtarma zamanı demiştir. Ancak bu sözün devamı ve izahı için yine bu cümle ile alakalı bediüzzaman hazretlerinin diğer sözüne bakılmaz ise bu söz anlaşılmaz ve sanki üstad tarikat karşıtı biriymiş gibi hakikatsız yalan iftira bir durum ortaya çıkar.

Şimdi üstadın kendi dilinden yazdıklarını okuyalım :

Şimdi en mühim tekyeler ehli, ehl-i tarîkattır. Bütün kuvvetleriyle Nur Risalelerini nurlandırmaları ve sahib çıkmaları lâzım ve elzemdir.

{(Haşiye): İşte mühim bir nümunesi: Seydişehir'li Hacı Abdullah'ın bütün mensubları, hem Kastamonu'da, hem Isparta'da, hem Eskişehir'de Risale-i Nur dairesini kendi tarîkat daireleri telakki etmişler ki, onlardan Nurlara rastlayanlar, takdirkârane sahib çıkıyorlar. Onlara bin bârekâllah!} Şimdiye kadar ben yalnız iman hakikatını düşünüp "Tarîkat zamanı değil, bid'alar mani' oluyor" dedim. Fakat şimdi Sünnet-i Peygamberî dairesinde bütün oniki büyük tarîkatın hülâsası olan ve tarîklerin en büyük dairesi bulunan Risale-i Nur dairesi içine, her tarîkat ehli kendi tarîkatı dairesi gibi görüp girmek lâzım ve elzem olduğunu bu zaman gösterdi. Hem ehl-i tarîkatın en günahkârı dahi çabuk dinsizliğe giremiyor; kalbi mağlub olamıyor. Onun için onlar tam sarsılmaz, hakikî Nurcu olabilirler. Yalnız mümkün olduğu kadar bid'atlara ve takvayı kıran büyük günahlara girmemek gerektir. Emirdağ Lahikası 2-54 Bediüzzaman Said Nursi rh.

Elhasıl : Sayın asker emeklisi ıspartalı hemşerim İsmet AKÇAL beyefendi mütefekkir mürşid vesaire ünvanlar ile sana atfedilerek sosyal medyada dolaşan bazı yazılar var bunlar sana ait değil ise iyi niyetle İslamiyete yapacağın hizmetleri perdeler baltalar yok sana ait ise icazetli senedli ananeli ehli ilim ehli tarikat ehli ehli hakikat nazarında maskara olursun hem ahirettede şiddetli mesul olursun. Dikkat et Vesselam..!!

 Araştırmacı - Yazar

Süleyman Yasin AKDENİZYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Süleyman Yasin AKDENİZ HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ORUCUN BAYRAMI
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Fetullahçı Terör Örgütü Nur Cemaatinin İçine Sızmış mıdır? ELVEDA ŞEHRİ RAMAZAN ELVEDA Metin Külünk'ten Açıklama : FETÖ Bir Risale-i Nur Hareketi Değildir! Tüm Gerçekliğiyle Bediüzzaman Said Nursi Kimdir ?
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim