12 Aralık 2013, 14:17 - 
AZİZİYE TABYALARI

AZİZİYE TABYALARI

Buralar da yürümek bile bir garip azizim!

Erzurum da Aziziye Tabyalarındayız. Buralar da yürümek bile bir garip azizim! Yıllar önce  şehitlerimizin ordan oraya ter içinde koştuğu yerde, şehit edildikleri yerde, sakince ve usulca yol almak…Birden adımlarım kilitleniyor. Ürkek vücudumu sakinleştirmek için yakın bir banka atıyorum kendimi,  son birkaç adımımla.Hemen yan bankta giyinişlerinden rehber olduğu kanaatine vardığım bir kadın ve erkek vardı.Adam konuşmaya başlayınca kulaklarım misafir oldu onun ağzından çıkanlara . Öyle hak veriyordum ki ona utanmasam her seferinde dönüp “haklısın bey amca” diyecektim.Hiç sesimi çıkarmadım ve biraz daha kulaklarımın misafir kalmasını yeğledim:

“Buralar  16-17 bilemedin 18 yaşlarındaki körpe ve yürekleri vatan sevgisi ile dolup taşan erlerin kanları ile dolu görüyor musun hanım?(hanım değince rehber olmadığını anlamdım)Aslında oturmamız bile yanlış kalk hanım kalk da şu mübareklere ayakta selam verelim.Daha şuracıkta -eliyle  girişte sağ taraftaki duvarın bir bölümünü göstererek-  şu duvarda duruyor kanları.Kadınlar,evlenecek yaşa gelmiş kızlar,gençler ve yaşlılar…Yaş,cins gözetmeksizin bu mekanda son nefeslerine kadar savaşmışlar.Bak hanım iyi bak buralara!

Şehitlerimiz şimdi bizim yavaş yavaş çıktığımız merdivenlerden Allah bilir ne zorluklar ile çıkmışlardır.Belki de en fazla bir iki basamak ve sonra da şahadet merdivenine geçiş…Gidelim hanım bir Fatiha armağan edelim mübarek ruhlarına mekanları  cennet ola”dedi ve ayrıldı güzel mekandan.

Adam dediklerine bakılırsa çok haklı idi.Kalkıyorum mıhlandığım banktan ve yöneliyorum adamın gösterdiği kanlı duvara. Görünce birkaç şehitten kalan izleri tutamıyorum göz yaşlarımı.Devam ediyorum temaşa etmeye.İçeriye girdikçe köhne parmaklıklar cennetlik erlerin  muştusunu fısıldıyordu kulağıma.Daha fazla duramadım ve dışarıya çıktım.Gözyaşlarım daha bir şiddetlendi o an ve beynime kaynar sular döküldü tabiri caizse.Mezarlıklara gözüm çarpmıştı beni şiddetle   ağlatan mezarlıkların 4 tane olması değildi.4 mezarın isimleri idi:

1.Askerler

2.Gençler

3. kızlar

4.İhtiyarlar idi .

                        

Varın gerisi siz düşünün! Zira kalemim bu tabloyu yazmakta çok aciz.Ağlayarak toprağını suladığım mezarlar…Dile gelseniz ya siz de! Hoş benim ki de laf .Dirilsen kaç imansız sokarsın mezara be şehidim! Şikayet mi? Asla ! bilirim şu an en rahat yer senindir.Senin birçok sıkıntı ile cephe aldığın yerde şu an gönül rahatlığı ile ve  gözyaşlarımla suluyorum toprağını şehidim!

Selam vererek uzaklaşıyorum şehitlerimden,tabyalardan.Tam çıkışa doğru yöneliyordum ki bir grup genci fotoğraf çektirirken gördüm.Yaşları 17 ila 18 olan bu gençleri  belli ki buralar hakkında pek bilgileri  ve ilgileri yok.”Doğru ya Zahide moda olmuştu tarihi yerlerde grupça fotoğraf çektirmek kınama(!) “dedim kendi kendime.Lisan-ı halleriyle anlatıyorlardı buraların hikayelerinden bihaber olduklarını.Ne üzücü değil mi dostlar? Güllelerin karşında savaşan eski erlerin akranları şimdi o gülleler karşısında nasıl da rahat garip garip pozlar veriyorlardı.Heyhat be güzel kardeşim bir bilsen orda yatan akranının geride neler bıraktığını.Ah bir bilsen !

                                               Allah’a ısmarladık Tabyalar…YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Zahide AYDOĞDU HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim