04 Ocak 2014, 14:12 - 
İsraf sefahetin, sefahet sefaletin kapısıdır!

İsraf sefahetin, sefahet sefaletin kapısıdır!

Allah, dünya nimetlerini insanlar ve canlılar için yaratmaktadır ve insan bu nimetleri yiyecek, kullanacak ancak nimeti vereni de bilecek durumda olması gerekmektedir

Son zamanlarda bize ne oldu sorusunu sorarak güne başlıyorum, hepimizin belki de gün içerisinde bu soruyu kendimize sorduğu gibi. Evet! Ne oldu da her birimiz şuurumuzu kaybetmiş gibi davranışlar içerisindeyiz. Ne oldu da dünya üzerinde sanki bir tek kendimiz yaşıyormuşçasına hareket ediyoruz.  Hedeflerimiz ve bu hedeflere ulaşmadaki hırslarımızın önüne hiçbir kuvvet geçememekte. Bu hastalığın adını bütün dünyada da hızla yayılan “yeni yaşam tarzı” olarak adlandırmak pek de yanlış olmaz kanaatimce.

Yaşam tarzımızı belirlerken, evimiz, alışkanlıklarımız, sorumluluklarımız, çevremiz, konuşmalarımız, giyimimiz, tavırlarımız;  kısacası her an’ımızı bizleri özgürlük çatısı altında tamamen maddeye esir eden ve ona yaklaştıran kanunları uyarlamak için enerjimizi tüketiyoruz.

Evet; dilerseniz yeni yaşam tarzımızı bir gözden geçirelim ne dersiniz? Uzmanlar genelde bu konuda bizleri yönlendirirken genellikle beş maddeden oluşan bir liste önümüze sunarlar. Uzman olduklarından dolayı bizlerde onlara güvenir ve derhal uygulamaya geçeriz, çünkü inanırız ki; uzmansa mutlaka doğrudur ve bizi mutlu edecek huzurlu hayata doğru yolumuzu gösterir.

Uzmanlar der ki; Sevdiğiniz 5 şeyi bir kağıda yazın, Evinizin tarzını değiştirin, gittiğiniz mekanları değiştirin, sosyal çevrenizi değiştirin, tatil yapın, an’ı yaşayın, seçici olun vs. vs. İşte sıralanır durur ve genellikle de kişinin sadece ve sadece kendisini mutlu edip edemediği ile alakalıdır. Bu listede başkalarına yardım etmek de vardır ancak bu yardım bile kişinin sadece kendisini iyi hissetmesi için yapılan bir aktivitedir.

Şimdi bir bakalım hayatımıza bu yeni yaşam tarzını uyarladığımız takdirde nasıl bir süreç ile karşı karşıya kalabiliriz mütalaa edelim.

Mesela evimizin tarzını değiştirmeye karar verdik ve “aylarca” üzerinde başka hiçbir şey düşünmeden tamamen bu konuya konsantre olmuş olarak baştan aşağıya zevkimize göre gidip en pahalı ve gösterişli eşyalarla donattık ve sonunda her şey dört dörtlük oldu. Karşılığında elde edeceğimize bir bakalım; çevremize ne kadar zevkli olduğumuzun ve ne kadar da güzel bir evde oturduğumuzun imajını verdik. Misafir ettiğimiz kişilerin aklında evimizin eşyalarının güzelliği kaldı.

Bunun üzerine giyim tarzımızı da ekledik tam bir alışveriş çılgınlığı ile elbise dolabımızı baştan aşağıda değiştirdik, artık kaliteli kıyafetlere sahibiz. Bize bakan insanlar bir daha dönüp bakıyorlar ve bakışlar nazar ettikçe yada üzerimizdekilerin övgüsünü duydukça mutluluk sarhoşluğu sarmaya başladı.

Madem kıyafetleri değiştirmişken birde sosyal çevremizi de değiştirmeye karar verdik çünkü artık sıradan biri değiliz. Seçkin zevkli bir evimiz, son moda pahalı kıyafetlerimizi göstermemiz lazım değil mi. Sıra sıra dostlarımızı kaybetmeye, eşyaya müptela eğlenceye ve gösterişe meraklı dostlar edinmeye başladık.

Evet hayatımızda sadece üç şey değiştirdik ve eskiden eşyamızın sadece temiz olması yeterliyken zamanla yeni olması ardından da marka olması tutkusunun yerleştiği bir tehlike ile karşı karşıya kaldık. Sadece üç şey bile bize az ile yetinmeyi, kanaat etmeyi,  mütevaziliği ve ahde vefayı unutturmuş oldu. En kötüsü de dost gibi görünenler sürekli olarak bu değişimi överken, her bir zerremizde kibir ve bencillik kanserinin yayılmasına sebep olacak olan ve bizi biz olduğumuz için değil de sahip olduklarımız için değer veren dost gibi görünenlere kavuşmuş olacağız yeni yaşam tarzımızda.

Bir de madalyonun diğer tarafını çevirelim bakalım nelerle karşılaşacağız?

Acaba yaşadığımız ortam gösterişlerden uzak olsa, kıyafetlerimiz sıradan hatta eskimiş olsa, moda, marka denen illetin pençesinden kurtulsak israf etmesek, sosyal çevremizde ise hiç kimseyi sınıflara bölmeden sırf Allah için seviyor ve değer veriyor olsak, yukarıdaki olumsuz neticelerin tam tersini yaşamaya başlar mıyız?

Sorunun cevabını Kur’an-ı Kerim tefsiri olan Nurlardan alalım. Üstad Lemaat isimli eserinde bu önemli hususu şöyle anlatmaktadır.

Ey müsrifli kardeşim! Tegaddî noktasında bir iken iki lokma; bir lokma bir kuruşa, bir lokma on kuruşa.

Hem ağıza girmeden, hem boğazdan geçtikten, müsâvi bir olurlar. Yalnız ağızda, o da kaç saniyede, bîhûşe verir nûşe.

Zevkî bir fark bulunur, dâim onu aldatır o kuvve-i zâika; bedene, hem mideye kapıcı müfettişe.

Onun tesiri menfî, müsbet değil. Vazife yalnız kapıcıyı taltif ve memnun etmek. Nûş verirsin o bîhûşa.

Aslî vazifesinde onu müşevveş etmek, tek bir kuruş yerine on bir kuruşu vermek, olur şeytanî pîşe.

İsrafın en sefihi, tebzîrin en sakîmi, bir tarzdır bir çeşidi. Heves etme bu işe…

 

Allah, dünya nimetlerini insanlar ve canlılar için yaratmaktadır ve insan bu nimetleri yiyecek, kullanacak ancak nimeti vereni de bilecek durumda olması gerekmektedir ki yukarıda bahsettiğimiz tehlikelerden uzak kalsın.

Hayatın fani olduğunu fark etmeyip ebedi olarak dünyada kalacakmış gibi dünyaya gönül vermek, bir süre sonra insana büyük acılar yaşatmaya, huzursuz etmeye başlarlar. Zira dünya üzerinde hiçbir şey kararında kalmaz. İnsan her an beklemediği bir olayla, acı bir sürprizle, büyük bir hayal kırıklığı ile karşılaşabilir vesselam.

Özgül GELİRYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Özgül GELİR HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
KURBAN BAYRAMI VE HAC
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
AHMET AKGÜNDÜZ MÜRTED Mİ? AYASOFYA MİLLET EĞİLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ Şehadete Bir Gün Kala!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim