24 Haziran 2015, 11:35 - 
Firavunlaşan Dünya!..

Firavunlaşan Dünya!..

küfre rıza, küfür olduğu gibi, zulme razı olmak dahi zulümdür

 Hayatımızdan hiç eksik olmayan zulümlerin ardı arkası kesilmezken, biri bitmeden diğeri başlarken, vicdanlarımızda her biri ayrı ayrı yaralar açmakta ve insanlığı ikiye bölmektedir. Kimisi Hak için feda etmekte kendini, kimisi de hak sandığı düşünce (dünya) için. 

Verdiğimiz tepkiler, safını tuttuğumuz ideolojiler arasında gidip gelen dünyamızda ruhumuz yanıyor, yakılıyor. İnandığımız ne varsa yerle bir oluyor. Fikir alemimizi besleyen ne varsa döküyoruz ortaya bazen duygusal, bazen de mantıksal, bazen tepkisel, bazen de bencilce...

Evet; hem dünyamızı hem ahiretimizi defalarca sorgulamamıza sebep bu olaylar sadece olayların muhataplarının imtihanı değil her birimizin imtihanıdır. Bu imtihanda acaba şahsi olarak hangi saflarda duruyoruz? Tuttuğumuz saf'fa ne kadar inanıyoruz? Ve inandığımız saf'fı nasıl temsil ediyoruz?

Haydi gelin kendimizi hesaba çekelim neleri yapıyor, neleri yapmıyoruz ve bizlere neleri yaptırtıyorlar!...

Gerek sosyal medya üzerinden, gerekse sosyal çevremizde süreli olarak kendimiz gibi düşünmeyenler hakkında ağır tenkitlerde bulunduk. TENKİD nefrettin doğurduğu intikam duygusudur düşmanının hatalarını araştırmaktır. Oysa Yüce Allah'ın Kuran'ı Kerim'de  Ey iman edenler! Zannın bir çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın(Hucurat/12) uyarısını OKU'madık mı?

Devam edelim; yine bizler gibi düşünmeyen kişilerle alay edip küçümseyici tavırlar içerisine girdik. Oysa Yüce Allah'ın Kuran'ı Kerim'de Ey iman edenler! Bir topluluk diğer bir toplulukla alay etmesin. Belki de onlar, kendilerinden daha iyidirler. Kadınlar da kadınları alaya almasınlar. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Kendi kendinizi ayıplamayın, birbirinizi kötü lakaplarla çağırmayın. İmandan sora fasıklık ne kötü bir isimdir! Kim de tevbe etmezse işte bu kimseler zalimlerdir (Hucurat/11) uyarısını OKU'madık mı?

Evet; kimi zamanda ortalığa atılan yalan yanlış bir bilgi için pervasızca yorumlar yaptık. Yalan bilgilere inandık, inandığımız gibi de o yalana ortak olduk Oysa Yüce Allah'ın Kuran'ı Kerim'de  Ey iman edenler! Eğer fasıkın biri size bir haber getirirsen onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa sataşırsınız da sonra yaptığınızdan pişman olursunuz. (Hucurat/6) uyarısını OKU'madık mı?

Hatta öfkemize hakim olamayarak üstüne üstlük edebimizi de bozup hakaretler ederek bunu kitlesel gıybete dönüştürdük. Oysa Yüce Allah'ın Kuran'ı Kerim'de  Biriniz diğerini arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. (Hucurat/12) uyarısını OKU'madık mı?

Oysaki; dünya işlerimizde kılı kırk yarıp en iyilerini bulmak için çabaladığımız gibi ebedi saadetimize gölge düşürecek her hususu da ince ince düşünmeliyiz. Düşünmeliyiz ki; üstadın işaret ettiği; "küfre rıza, küfür olduğu gibi, zulme razı olmak dahi zulümdür" hayat reçetesinden yola çıkarak ne küfür edenlerden ne de zulmedenlerden olup,  haklı bir davada haksız duruma düşerek savunduğumuz düşüncenin değerini yerlere sermeyelim.

Tüm zerrelerinde Rahmet eserlerinin mühürleri bulunan insanın, her nereye bakarsa baksın bir Rahmet pırıltılarını görüp bundan yüzçevirmemesi gerekir ki Rabbisinin sevgisinden mahrum kalmaya kadar gidecek zulme ortak olmasın. Öyleki bu sevgiden mahrum kalmak demek firavunlaşan dünyanın paydası halini almak demektir.

Evet dostlar; bu zulümler neden bitmiyor? İlahi müdahale neden gelmiyor? diye düşünüyor olabiliriz. Cevabı yine hayat kılavuzumuz veriyor; "..Yaptıklarının bir kısmını tatsınlar diye insanların kendi ellerinin kazandığı şeyler yüzünden karada ve denizde fesat ortaya çıktı. Umulur ki onlar hakka dönerler (Rum/41) gerçeğini OKU'madıysak OKU'yalım!..

Okuyalım çünkü ölümün ve vahşetin en akıl almaz şekillerini ve silahlarını ürettiğimiz, kendi ellerimizle sonumuzu hazırladığımız bu dünyada Allah'tan uzaklaşarak, her günümüzü zulüm içinde geçirdiğimizin idrakine varalım. Derin güçlere rağmen imkansız olduğunu düşünsek bile İslam, insanın dünyasını maddi ve manevi diye ayırmamıştır bütünüyle yaşanması gereken bir sistemdir. Öyle ki; Ümmetim, ümmetim diyen ve en son duasını müminlere şefaat için mahşer gününe saklayan Resul-i Ekrem Hz. Muhammed Aleyhissalatü Vesselam'ın ümmetiyiz ve bizler bu sistemdeki saf'ımızı sıkılaştırırsak eğer her Firavunun karşısına bir Musa gibi çıkabiliriz. Aksi bir durumda ise Firavun sistemi içinde kalır denizinde boğulur gideriz...

 

Özgül GELİR

 

 

  

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Kuran'ı Kerim ayet Meali Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'dan alınmıştır...YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Özgül GELİR HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
KURBAN BAYRAMI VE HAC
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
AHMET AKGÜNDÜZ MÜRTED Mİ? AYASOFYA MİLLET EĞİLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ Şehadete Bir Gün Kala!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim