03 Mart 2013, 21:55 - 
Ergenlik Dönemi

Ergenlik Dönemi

ergenlik dönemi

Ergenlik dönemi diye ifade ettiğimiz süreç, ailelerinde tepkiselliğine sebep olan belli yaş dönemidir. Bölgesel farklılıklar gösterse de, 10 yaş ile 26 yaş arası ergenlik dönemi olarak belirtilmektedir.

Ergenlik dönemine, 3-6 yaş kimlik oluşumunun bir tekrarı diyebiliriz. Bu dönemin en belirgin özelliği birey olma pratiği ve ispatıdır.

Ergenin ailesi ile sürtüşme süreci aslında kendinin varlığını göstermek, farklı olmak ve bu farklılıkla özel olmak isteğidir. Kendiyle kavgalı ve aklı karışık olan ergen önce ailesine, sonrasında otorite ifade eden çok şeye muhalif olarak kendince yol-yöntem belirler. Bir gruba dahil olma, kabullenme, istenme, değer görme ve bunun için, bu uğurda yaptığı herşey buluğ döneminin baskın özelliklerindendir.

Bu dönemde ailelerin panik olmaları mümkündür. Çünkü evde aile-ergen çatışması,itiraz ve inatla karşı karşıya kalınabilir.

Her evin ve her ebeveynin bir aile içi diyalog kültürü vardır. Bulüğ dönemi öncesi aile-çocuk arasındaki kurulu düzen, aile içi işbirliği veya diyaloğ ilişkisi aslında buluğ dönemine hazırlık teşkil eder. Ergen, çocukluktan itibaren ailesi ile iyi ilişkilere sahipse sonrasında da bu dönemi daha kolay atlatılabilir. Ergenin en çok tıkandığı ve isyan ettiği konu kendi kararlarını vermek istemesi , sorumluluklarını yerine getirmedeki esnekliği, özgürlük algısı, değerli ve özel olma isteğidir. O sebeple ergenlik öncesi aile içinde çocukla kurulacak güven ve sevgi odaklı bir ilişki, bu geçişi kolaylayacaktır.

Ebeveynler ergen dönemindeki çocukları ile sürtüştükleri konularda ona seçenekler sunarak ve uzlaşarak sorunları halledebilirler. Kavga, küçük düşürücü hareketlerde bulunma, aşırı baskı, şahsiyetine yönelik eleştiri ve incitici sözler tepki doğuracağından aile içi uzlaşma kültürünü oturtmak ve aile-ergen beraber sorun olan konulara karşılık esneklik göstererek bu dönemin krizlerini atlatabilirler.

Ailelerin evlatları için duydukları endişe, kötü arkadaş çevresi ve yanlış alışkanlıklar konusunda korkuları doğrudur ve haklıdır. Anne-babanın bu dönemde birlikte hareket etmesi, eşlerin öncelikle beraber yol-yöntem belirleyip şefkatle ergene kucak açması ve beraberinde yol gösterici olması önemlidir. Bu dönemin geçeceğini bilmek gerekir. Sevgi görme, önemsenme, değerli olma, halk diliyle adam yerine koyulma, ergenlik döneminin hassas noktalarıdır.

Çocukların temel gelişimleri sevgi ve güven üzerinedir. Güvenin ve sevginin olmadığı yerde huzur da yoktur. Bir ömür insan bu iki temel özellik arayışını önemser. Aile içi eşlerin uyumu, eşlerin birbirleriyle sağlıklı iletim becerileri çocukların gelişiminde ve her dönemde çok etkilidir. O sebeple ailelerin, çocuklarının büyüyeceğini ve eşlerin birbiriyle olan sürtüşmalerinin her dönem ve yaşta çocuklara olumsuz yansıyıp sarsacağını bilmeleri ve ona göre davranmaları gerekmektedir.

www.aysegul-keskin.comYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Ayşegül KESKİN HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
İNTİHAR VE DİNİMİZDEKİ FIKIHİ HÜKÜMLERİ
Y
Mehmet GÖÇMEZ
Mezhep
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BARIŞ PINARI HAREKATI TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ Sevgi Teslimiyettir Vedud'un Hakkını Vedud'a Vermek Gerek!...
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
SON YORUMLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim