08 Ocak 2013, 09:42 - 
Eğer işiniz internet üzerinden ise...

Eğer işiniz internet üzerinden ise...

İnternette çok takılanların, işi internet üzerinden olanların uyku düzeninin bozulduğu tespit edildi.

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Fuat Özgen, daha çok vardiyalı çalışanlarda ortaya çıkan uyku düzenindeki bozukluğun, internet alışkanlığı nedeniyle genç yaştakilerde de görülmeye başlandığını söyledi.

Uyku bozuklukları uzmanı Prof. Dr. Özgen, sabah uyandıklarında kendini dinlenmiş hissetmeyenler, unutkanlık, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğundan yakınanlar, eskiye göre daha çabuk sinirlenenler, kolay kilo veremeyenler ve tansiyon sorunu olanlarda uyku bozukluğunun araştırılması gerektiğini bildirdi.

Uyku bozukluklarında nöroloji, göğüs hastalıkları, kulak burun boğaz ve psikiyatri uzmanlarının ortak değerlendirmesiyle çok yönlü yaklaşım sunulmasının büyük önem taşıdığını ifade eden Özgen, şu bilgileri verdi:

''Tanımlanmış onlarca uyku bozukluğu olmakla birlikte erişkin dönemde sıklıkla süreğen uykusuzluk (kronik insomnia), obstrüktif uyku apne sendromu, huzursuz bacak sendromu, uykuda periyodik bacak ve kol hareketleri ile narkolepsi ile karşılaşılır. Çocukluk ve ergenlikte ise bunların yanı sıra uyurgezerlik, uykuda kabus bozukluğu ve uyku terörü gibi rahatsızlıklara da rastlanır.''

UYUKLAYANLAR DİKKAT

En sık görülen uyku bozukluğu türünün insomnia olduğunu, bunda çoğunlukla psikolojik faktörlerin rol oynadığını kaydeden Özgen, uyku apnesinde ise gürültülü horlama ve gece boyunca tekrarlayan nefeste durma görüldüğünü, bu tür rahatsızlığı olanların gün içinde uyuklama sorunu yaşadığını bildirdi.

Huzursuz bacak sendromunda ise hastaların genellikle yatağa girip hareketsiz kaldıklarında bacaklarında fark ettikleri, ancak tam olarak tarif edemedikleri rahatsız edici hislerden yakındıklarını belirten Özgen, hastalığın tanısının klinik sorgulama ve muayene ile konulduğunu bildirdi.

Uykuda periyodik bacak ve kol hareketlerinin de ''Gece uykuda ortaya çıkan bacaklar ve/veya kollarda tekrarlayıcı, istemsiz hareketler'' olarak tanımlandığını ifade eden Özgen, gece uykusu kalitesiz olduğu ve bölündüğü için hastalarda uzun dönemde uykusuzluk, yorgunluk, sinirlilik, halsizlik, gündüz saatlerinde uyku hali, kişilik değişiklikleri gibi belirtiler görüldüğünü söyledi.

''Narkolepsi''de ise gündüz artan uyku hali ve karşı konulamayan uyku atakları ortaya çıktığını anlatan Özgen, rahatsızlığı olanların gülme, kızma, korku gibi duygu yaşadıklarında kas güçsüzlüğü nedeniyle aniden yere düşebildiklerini belirtti.

GECE İNTERNET KULLANANLAR DİKKAT

Psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Fuat Özgen, internet alışkanlığının da uyku düzenini bozan faktörlerin başında geldiğini söyledi.

İnternet alışkanlığının, özellikle gençlerin uzun saatlerini bilgisayar başında geçirmelerine neden olduğunu ifade eden Özgen, şunları kaydetti:

''Gündüz vakitlerini okul ve işte geçiren gençler akşamlarını internet başında harcıyor. Gece geç saatlere hatta sabaha kadar internet kullananlarda uyku bozukluğu ortaya çıkıyor. Daha çok vardiyalı çalışanlarda ortaya çıkan uyku düzenindeki bozukluk, internet alışkanlığı nedeniyle genç yaştakilerde de görülmeye başlandı. Bu durum okul yaşamını olumsuz etkilediği gibi iş yaşamına atılan gençlerde adaptasyon sorunu ortaya çıkarıyor. Uyku düzeni bozuk gençler iş yaşamına atıldıklarında birçok güçlükle karşılaşıyor. Bu kişiler bir türlü normal mesai düzenine alışamıyor.''

GENÇLERDE ÇOK GÖRÜLÜYOR

Uyku zamanının bozulmasına ''Sirkadiyen Ritim Bozukluğu'' adı verildiğini ifade eden Özgen, bu tanıma uyan, arzu edilen ve uygun zamanda uykuya geçemeyen kişilerde ise ''Gecikmiş Uyku Fazı Bozukluğu'' bulunduğunu söyledi.

Özgen, hastaların yüzde 90'ında yakınmaların gençlik ya da genç erişkin çağda başladığını bildirdi.

SAĞLIKLI BİR UYKU İÇİN

Prof. Dr. Fuat Özgen, sağlıklı bir uyku için önerilerini şöyle sıraladı:

- Her gün aşağı yukarı aynı saatte kalkmaya özen gösterilmeli.

- Gün içinde yeterli ışık alan ortamlarda bulunulmalı.

- Uyku gelince yatılmalı.

- Gece uykuya dalmakta ya da uykuyu sürdürmekte zorluk çekenler öğleden sonraları uyumaktan kaçınmalı.

- Kahve, ve sigara özellikle akşam saatlerinde kısıtlanmalı.

- Hafta içinde belirli günlerde yürüyüş veya diğer spor aktivitelerine zaman ayrılmalı.

- Yatmadan en az bir saat önce günlük aktiviteler bitirilip fiziksel ve ruhsal açıdan uykuya hazır olunmalı.

- Sadece uyumak için ısı, ses ve ışık izolasyonu bakımından konforlu bir yatak odası ortamı sağlanmalı.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
GÖKLERİN VE YERİN ANAHTARLARI O’NUNDUR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim