24 Mart 2015, 20:07 - 
Parmaklıklar!...

Parmaklıklar!...

insanın kula kul, maddeye esir olmaktan kurtulmasına ve hayat bulmasına neden olur..

Parmaklıklar…” desem. Ne dersiniz?
 
Evimizi tehlikeli durumlardan koruyan, bazen özenle ve renk renk boyadığımız, bazen sadeliğini tercih ettiğimiz, bazense çeşitli kıvrımları ve desenleri olan demirler dediğinizi duyar gibiyim.

Oldukça güven verdikleri gibi huzurlu bir şekilde yaşamımıza katkı sağlıyorlar değil mi? Onlar penceremizde takılı iken biliriz ki koruma kalkanımız tamdır. Biliriz ki; dışarıdaki tehlikeler hanemize uğramaz.

Kimileri içinse bu durum farklıdır... Bazısı hak ettiği için, bazısı da bir iftiranın neticesinde  hayatını geçirmek durumunda kalan dört duvarın ardındakileri hatırlatır. Kader mahkumları gibi...

Bazen de; evimizin baş köşesine rengarenk parmaklıkların içinde, doğal yaşamlarından kopartıp hayatımıza renk ve muhabbet katsın diye kendi ellerimizle hapsettiğimiz sevimli hayvan dostlarımız da var.

Birde ilginç parmaklıklar vardır. Hayatımızın bir parçası olup çoğu zaman varlıklarını unuttuğumuz parmaklıklar…

Organlarımızı korumakla görevlendirilmiş kaburgalarımız gibi... Ellerimize eklenmiş parmak(lık)larımız da var tabiî  ki. Bir tanesi eksik olsa işimiz aksar değil mi?

Lafı çok uzatmadan sizlere oldukça tesirli olan, gözle görülmeyen ancak bir o kadar da her nefes alışımızda bizleri sarıp sarmalayan parmaklıklardan bahsetmek istiyorum. Kimisi “hayatın şartları” arasına sıkıştırır insanı zaman zaman. Ev, araba, para, kariyer ve bunların mislisine ulaşmak gibi.

Kimini de bir faninin “Aşk” parmaklıkları ömrü boyunca hapseder…

Belki de savunduğumuz bir “ideolojinin” parmaklığı arasında da kalmış olabiliriz. Bu uğurda sürekli olarak enerjimizi sanki o ideolojinin kahramanı olacakmış gibi harcarız.

Örnekleri çoğaltabiliriz, sahip olduğumuz yaratılış gerçeğimizden, benliğimizden, kişiliğimizden, duygularımızdan bile vazgeçirecek sinsi ve dozu ayarlanmadığında vazife-i hayatımız için çok tehlikeli olan, insanın tamamen özgürlüğünü kısıtlayan parmaklıklardır bunlar.

Evet insan her alanda özgür olmak ister. Özgürlükse sadece hayatın sahibine adanmakla mümkündür, adanmak da sarsılmayan tahkiki iman ile sağlanabilir. Rabbimizi ne kadar çok tanırsak o kadar özgürleşiriz.

Sözün özü iman ile ruhuna özgürlüğünü vererek, bütün hayatın görünen ve görünmeyen parmaklıkların azabından kurtarmak, kainatı doğru bir şekilde okumayı başarmak, insanın kula kul, maddeye esir olmaktan kurtulmasına ve hayat bulmasına neden olur.. Üstadın deyimiyle  İman hem nurdur, hem kuvvettir. Evet, hakikî imanı elde eden adam, kâinata meydan okuyabilir ve, imanın kuvvetine göre, hâdisâtın tazyikatından kurtulabilirYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Özgül GELİR HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
KURBAN BAYRAMI VE HAC
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
AHMET AKGÜNDÜZ MÜRTED Mİ? AYASOFYA MİLLET EĞİLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ Şehadete Bir Gün Kala!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim