12 Kasım 2012, 08:56 - 
Suphi'nin Yüksek Aklı

Suphi'nin Yüksek Aklı

Nedir bu durmak bilmeyen Zaman? Başı var mı, sonu var mı, geçmiş nerede şimdi?

“Sabah vakti” demekti Suphi. Yaradan nefesinden üflemiş ve Ol demişti ona, oluvermişti. Melekler ise buna hayret etmiş, “Yeryüzünde kan döküp fesat çıkaracak birini mi yaratacaksın ey Yüce Yaradan” demişlerdi. “Ben sizin bilmediklerinizi bilirim elbet” hitabıyla indirdi Yaradan Suphi’yi yeryüzüne.

Büsbütün mâna olan ruhu üzerine kilitlendi madde kapıları. Sandık içinde sandık, kutu içinde kutu misali uzay bohçasının içindeki zaman sarmalına dolandı Suphi, dünya denen üç boyuttan ibaret gezegene ağlaya bağıra doğdu zamanın birinde. İnsan’dı artık onun adı. Unutmuştu evvele dair bildiği ne var ne yoksa. Oysa gizli belleğinde saklıydı öncenin ve sonranın bilgisi. Tek yapması gereken soru sormayı akıl etmek olacaktı. Önce emekledi Suphi her çocuk gibi, sonra yürüdü, sonra koştu.

Okullar okudu, okullar bitirdi, bir kağıt parçasından ibaret diplomalar biriktirdi. Nihayet bir sabah aklına bir soru takıldı Suphi’nin. “Bütün bunların amacı ne?” dedi kendi kendine. Güneş her sabah doğuyor, her akşam batıyordu. Her bahardan sonra yaz, her yazdan sonra kış geliyordu. İnsanlar doğuyor, insanlar ölüyordu. Yaşam bu mu demekti? Ya tüm bunlar ne demekti? Bir ses belirdi Suphi’nin içinde. Bunca zaman bir küçük soru sorsun diye beklemişti sesin sahibi.

Gün o gündü, nihayet Suphi’den bir soru gelmişti işte. Suphi’nin yüksek aklının sesiydi bu ses. Yüksek Akıl, her şeyi bilen, ezelden gelen, sonsuza giden, bilginin efendisi, özünün ta kendisiydi. Suphi soru sordukça cevapladı yüksek akıl. Kimi zaman Suphi soru sormayı unuttu, yüksek akıl sessizleşti. Suphi hata yaptı, yüksek akıl telafi etti. Suphi isyan etti, yüksek akıl kulağını çekti. Ne zaman ihtiyaç duysa Suphi, yüksek akıl hep orada oldu.

Bilmeyi öğretti Suphi’ye, düşünmeyi öğretti, her bir bilgiyi idrak etmeyi ve idrakleri yaşama geçirmeyi öğretti. Milat geldi, Suphi ve yüksek aklının sohbetleri bu köşeye konu oldu. Suphi sensin, Suphi benim, Suphi her birimiz…

Soru soran, Öz’ünü arayan, merak eden, görünenin ardındaki görünmeyeni bilmek isteyenleriz biz. Bundan böyle her hafta, bu köşede Suphi ile yüksek aklının sohbetine kulak kesilir dinleriz. Sorular üretir, cevapların peşinden gideriz. Zamanı, yaşamı, hayatı, insanı, ölümü ve var oluşu anlamaya çalışır, kendini bilen Rabbini bilir hitabıyla harekete geçeriz.

*** - Tik, tak, tik, tak. Saat işliyor. Nereye koşuyorsun ey akrep ve nereye kadar seni böyle takip edecek yelkovan? Nedir bu durmak bilmeyen Zaman? Başı var mı, sonu var mı, geçmiş nerede şimdi?

Gelecek bir gün gelecek mi? Ya ben neresindeyim zamanın? Suphi’nin zamana dair sorularına yüksek akılın verdiği cevaplarla, haftaya bu köşede yeniden buluşmak üzere…

 

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Şebnem PİŞKİN HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
BÜYÜK SELÇUKLU SULTANI MELİKŞAH
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim