15 Kasım 2014, 11:20 - 
FİKİR SAĞLIĞI İÇİN BEŞ PRENSİP

FİKİR SAĞLIĞI İÇİN BEŞ PRENSİP

FİKİR SAĞLIĞI İÇİN BEŞ PRENSİP

 

1)      Hiçbir mahlûk yüzde yüz doğru veya yanlış değildir. Mahlûk demek somut, sınırlı varlık demektir. Böyle şeylerde önemli olan nitelikli oranlardır. Bu oran, yüzde ellinin üstünde ise, orta derecede iyi sayılır. Yüzde yetmiş ve yukarı ise, pekiyi sayılır. Oran yüzde ellinin altında ise, sapık (ehl-i dalalet) sayılır; yüzde yüz kötü ise şeytan ve şerr-i mutlak sayılır. Mutlak yokluk manasında... Yoksa mikropların ve musibetlerin göreceli ve dolaylı faydaları olduğu gibi, insan düşüncesinin ve yeteneklerinin gelişmesinin önemli bir aracı olarak şeytanların da faydaları vardır.

 

2)      Bir varlığın, bir dosya olması, bir mana ifade etmesi, onu hayırlı ve iyi kılar. Yazılım bazında, matematiksel düzen varsa, o onu iyi kılar. Eksiklikler, sistemin sonsuzluğu içinde sindirilir. Eğer matematik düzen yoksa veya kudret, ilim, irade denilen üçlü sacayağından biri eksikse, zaten o şey yok olur; problem olamaz. Çocukların ve hayvanların tabii yargıları bu çerçevede mükemmeldir ve gerçektir. Fakat kâmil insanların, geri dönüp çocuklaşması veya hayvanlaşması putperestliktir ve asıl gericiliktir.

 

3)      Biz, sadece sonsuz soyut değerleri düşüncemize temel alırız. Çünkü bu değerler mutlak iyidirler; dolayısıyla biz hiçbir zaman somut müşahhas eşhası esas almayız. Çünkü onları esas almak için, iyi veya kötü diye yargılamamız gerekir. Hâlbuki yargılamak Allah'a mahsustur. Çünkü yargılamak sonsuz bilgi ister. Zaten böyle bir yargı yanlış olduğundan, Hz. İsa, "Yargılamayın ki; yargılanmayasınız!" diye bizi uyarıyor. Evet şahısları yargılamak, insanı yoruyor; ve yargılayan için acil bir ceza oluyor. Bugünkü İslam Dünyası ve Batı da, kitapları ve mesajları esas alacaklarına peygamberlerin ve Mehdi'nin ve Mesih'in somut şahsiyetlerine takıldıklarından insanlık yüzlerce sorun yaşıyor; ve bazen de çareyi nihilizmde buluyor. Çünkü gerçeklik sonsuzdur, sınırlanınca mahiyetini bir derece kaybediyor.

 

4)      Eğer insan sonsuz soyut değerler ve ilkelerle düşüncesine istikamet vermezse, göreceli olayları ve kişileri ilke edinmek zorunda kalır. Bunların ise, ilkeleri ile, iyilik veya kötülük oranları belli olmadığından insan gibi sonsuzluk ifade eden bir realiteyi tatmin etmez. Çoğu zaman da onu şizofren yapar. Şizofren kişi ise soru sorma, öğrenme yeteneğini kaybettiğinden yargılanmaz. Farsçada: "Divanera kalem nist" diye bir söz vardır. Yani; "Deli için kalem olmaz.". Evet, deli yazı yazamadığı gibi, onun aleyhinde yazı ve yargı olmaz. Unutmayın ki, insanların çoğu bu asırda yarı deli veya putperest sayılır. Çünkü evrensel soyut değerlerini kaybetmişlerdir."A'mak-ı Hayal, Vadi-i Cünûn" kısmını okuyun.
 

5)      Eğer bir dosya veya varlık kötü iken iyi kabul ediliyorsa, sistemdeki sonsuz bilinç ve seleksiyon kanunu, onu dışarı, yani yokluk çöplüğüne atar. Dolayısıyla septik olmamız, varlığı nihilistçe görmemiz büyük bir yanlıştır. Bu yanlışın acısı, bizi ya yola getirir veya diskalifiye eder.

 

            Not: Vehhabiler Risalesi'nin Anahtar Kavramlarını okuyun!

                                                                                                     

                                                                                                                 14 / 01 / 2010

                                                                                                           Bahaeddin Sağlam

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Bahaeddin SAĞLAM HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EVLAT ANA BABA HUKUKUNA RİAYET ETMELİDİR..
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
TANK PALETİ FABRİKASI GERÇEĞİ CAĞALOĞLU KOMİTESİ NİYET OKUMA MAHARETİ HADDİNDEN TECAVÜZ EDENİN HADDİNİ BİLDİRMEK
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim