18 Eylül 2012, 14:33 - 
BÜYÜMEK DE ZOR

BÜYÜMEK DE ZOR

Kimlik oluşumu 3-6 yaş arasında gerçekleşir. Bulüğ dönemi adeta bu dönemin tekrarıdır.

İnsanoğlu anne karnına düştüğü andan itibaren büyür. Biyolojik, bedensel gelişimi ile beraber kendi safhasında psikolojik gelişimleri başlar. hamilelikteki annenin her hali bebeği direk etkiler. Doğumdan sonra da bu böyledir. bebek annenin bir parçasıdır ve anne, bebek için de herşeydir.

Kimlik oluşumu çocuklarda  2,5-3 yaşlarında başlar. 3-6 yaşta cinsel olguyla kimlik oluşum ve gelişim sürecine girerler. Çocuğun kendi bedeni, cinsel organı önemlidir ve tanımaya çalışır. Beraberinde anne-babayla ilgili kıskançlıkları, duygu keşfedişleri, bireyliğini ispat için itirazları vardır. Kız çocuğu baba ile, erkek çocuğu anne ile kuvvetli bağ kurar. Bu bağın sağlıklı olarak şekil alması yine ebeveynlere bağlıdır.  Çocuklar, anne- baba ile ilişkiyi bilinçaltında oturttuğu zaman, ayrışma sağlıklı olduğunda çocuk o dönem sonrasında kendiyle ve etrafıyla da rahat diyaloglara girer.

Bulüğ dönemi de aynen bu dönemin bir nevi tekrarıdır.

Genç, kendi kimlik oluşumu döneminde tekrar anne baba ayrışma yaşar. Birey olduğunu ispat önemlidir. Bunu itiraz ve karşı gelmeler takip eder. Bulüğ döneminde biyolojik, fiziksel değişim ve gelişim, beraberinde yoğun duygu iniş-çıkışlarına sebep verir. Hesapsız ve anlık tepki ve kararlar, bulüğ dönemi gencin hallerindendir. Halk dilinde de deli-kanlı tabiri meşhurdur.

Bu dönemde ailenin kurallarına karşı gelme veya yok sayma olabilir. Önemli olan diyaloğu koparmadan bu sürecin geçmesine, gence  yardımcı olmaktır. Genç bu dönemde eleştirilmeye, suçlanmaya ve sınırlar koyulmasına tahammülsüz olur. Aileler de gencin tavırlarından ve bu eksende gelişen kendi korkularından dolayı bu dönemde daha fazla denetim sağlamak isterler. Bir konuda anlaşmazlık varsa, konuşmak ve bu konunun çözümü için alternatifler sunmak gerekir.  Çünkü genç bu dönemde sürekli kendi karar vermek ister. O sebeple ebeveynle sorun olan kısımda 3-4 alternatif çözüm gence sunulmalı ve o karar vermelidir.

Aile ilişkileri bulüğ dönemi öncesinde daha önemlidir. Çocuğa güven ve sevgi vermiş anne-babalar bu sorunları daha kolay aşmaktadır. Yine çocuklara küçük yaşlarda verilmiş dini- ahlaki bilgi ve eğitim, belli süre büyüklerle sorun yaşansa bile daha sonra vicdan muhasebesi, doğru-yanlış üzerinde düşünmeleri sağlayacaktır. Çünkü küçük yaşta ailede verilen dini ve ahlaki değerler aslında çocuğun ileriki hayatı için bir kurtarıcı, yol göstericidir.

Kuralları koyan ve dini-ahlaki değerleri öğreten ailelerin önce kendi koyduğu kurallara uyması, çocuklarına rol-model oldukları sorumluluğu ve bilinciyle kaliteli bir hayat çizgisini devam ettirmesi her dönemde çocuklarla yaşanacak olumsuzlukları en aza indirecektir.

www.aysegul-keskin.com


 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Ayşegül KESKİN HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Metin ALKAN
GÖKLERİN VE YERİN ANAHTARLARI O’NUNDUR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim