13 Ocak 2015, 14:55 - 
Senin Hayatın YapBoz Tahtası mı?

Senin Hayatın YapBoz Tahtası mı?

Hayat puzzle'ımızdaki kartları doğru seçip, doğru yere yerleştir!..

Hayatınızda her şey yolunda giderken öyle zamanlar olur ki her şey üst üste gelir ve bir anda sahip olduğun her şeyin tek tek elinden gittiğini izlersin.  Birer birer sıralanır seni rahatsız edecek olan olaylar. Sanki bütün dünya sana karşı, sanki bütün kötü olaylar sana doğru akın etmekte ve bütün hayatını sarıp sarmalamaktadır. Tıpkı dağılmış puzzel kartları gibi!...

Cevabını aradığın soru cümlecikleri sıralanır beyninde; Neden benim başıma geldi? Nerede hata yaptım? Ben iyi biri olduğum halde niye tüm kötülükler beni buluyor? Falanca kişi hem kötü birisi, hem de bir o kadar da iyi şeylere sahip?  sıralanır durur peşpeşe... En can alıcı  ve en tehlikeli cümlecik son noktayı koyar "Adaletsiz dünya!..."

Ve bir yandan da bu sarsıntıların içerisinde kendini toparlayıp bir yerden başlama kuvveti içinde de bulursun kendini. Hayat yolculuğunda ümit ile ümitsizlik arası gidip gelmeler ve her şeye rağmen yine de, yeniden ümit etmeye iter içindeki bir ses.

Evet! Hayatımıza nereden ve nasıl başlamak gerektiğini bilmiyorsak eğer işe ilk önce kendimizi tanımakla (okumakla) başlamalıyız. Bu dünyadaki varoluş amacımızın ne olduğunu, üzerimize yüklenen misyonunu, bizden nelerin beklendiğini, nelere hizmet etme(me) miz gerektiğinin cevaplarını bulduğumuz anda hayatımızın geri kalanının akıp, yörüngesini bulmaması için hiçbir neden kalmayacaktır. Tıpkı puzzle başlamak için seçeceğimiz o  ilk kritik kart gibi, çünkü yapacağın seçim son nefesine kadar olan süreci olumlu yada olumsuz bir biçimde etkileyecektir.

Peki bu yolculuğumuzda doğru seçimleri nasıl yapacağız, bizlere yoldaşlık edecek klavuzu nerelerden edineceğiz? Yolculuğumuz nereye gidiyor?

Peki ya bizler aslında çağın gerektirdiği bir çok konuya hakim olduğumuz halde içten içe bizi kemiren ve varoluş amacımızdan bizi saptıran düşünceleri ve kim olduğumuzu unutturan maddeselliklerden kaynaklı huzursuzluğu bir tarafa atıp gerçek kimliğimizi nasıl elde edeceğiz?

Evet bu sorular çoğaltılabilir. Soru soracaksın ki cevapları ile neden varolduğunun cevaplarına ulaşabilesin. Sorular sorulacak ki sorunlar çözümlenebilsin. Bu yüzden hayat puzzle'ımızdaki kartları doğru seçip doğru yere yerleştirip çözümlememiz çok büyük bir önem taşıyacaktır.  

Elbette ki zaman zaman elimizden doğru parça düşecek ve yanlış parçalar üzerinde doğru parçayı ararken zaman kaybedeceğiz. Yaşanmış hayat tecrübelerini görmezden gelip kendi başımıza adresi bilmeden ve daha kötüsü sormadan yolu bulmaya çalışmak gibi bir şeye sebep olacaktır.

Bazense yanlış parçayı doğru zannedip oyalanıp duracağız. Şöyle ki; insan yaratılış gereği sonsuzluğu, sonsuz olana sahip olmayı arzuladığı için yeryüzündeki hiçbir somut uğraşı kendisini tatmin etmeyeceği gibi hayatının her bir puzzel'ını tamamladığında da başka uğraşlar içine girmeye mecbur hissedecektir kendisini.  Yıllar sonra ise geçmişe baktığında hayat yolculuğuna yanlış istikametlerde yürüdüğünü ve manevi yönden de kaybedilmiş bir ömür ile karşı karşıya gelmenin ızdırabını çekecektir.

Şayet puzzle'mızın doğru parçalarını yerleştirmeye başladığımızda hem diğer eksik parçaların yerli yerinde olması da kolaylaşacak hemde o her nefesinde hissettiğin ama bir türlü ne olduğunu bulamadığın eksiklik tamamlanacaktır. Üstadında işaret ettiği üzere;  

Eğer desen: "Sen necisin, bu meşâhire karşı meydana çıkıyorsun? Sen, bir sinek gibi olup da kartalların uçmalarına karışıyorsun."
 
Ben de derim ki, "Kur'ân gibi bir üstad-ı ezeliyem varken, dalâletâlûd felsefenin ve evhamâlûd aklın şâkirdleri olan o kartallara hakikat ve mârifet yolunda sinek kanadı kadar da kıymet vermeye mecbur değilim. Ben onlardan ne kadar aşağı isem, onların üstadı dahi, benim üstadımdan bin defa daha aşağıdır. Üstadımın himmetiyle, onları gark eden madde ayağımı da ıslatamadı. Evet, büyük bir padişahın onun kanununu ve evâmirini hâmil küçük bir neferi, küçük bir şâhın büyük bir müşirinden daha büyük işler görebilir."
 
Evet hayatımızın her saniyesi çok değerli ve son puzzle kartını yerleştirip de resmi tamamladığınızda hissettiğiniz mutluluğu ve rahatlığı son nefesinizde yaşamak için o doğru desteği bulmanız çok önemlidir..
 
Öyleyse ilk seçimimizi yapıp oyunu başlatmaya ne dersiniz?

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Özgül GELİR HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
KURBAN BAYRAMI VE HAC
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
AHMET AKGÜNDÜZ MÜRTED Mİ? AYASOFYA MİLLET EĞİLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ Şehadete Bir Gün Kala!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim