03 Kasım 2015, 16:03 - 
ŞU KADINLARA NE YAPSAK?

ŞU KADINLARA NE YAPSAK?

Maduriyet ve memnuniyet kavramı da tabi ki kişilere göre çok değişken..

 

    Kadınların son dönemlerdeki şikayet ve psikolojik sorunları daha da artar oldu. Neredeyse herkes aynı cümleler ve sıkıntılarla psikolojik yardım-destek alıyor.Anksiyete,panik atak,depresyon,obsesiflik(O.K.B),migren,öfke patlamaları artık çağın yaygın kadın hastalıklarından..Kadına empoze edilen özgürlük algısı sonucunda,kadının yaşam şekli ve değerleri değişime uğradı.Muhalefet olmak veya çıkarı için iyi geçinip susmak,herkese derdini anlatmak adına sürekli şikayet etmek,isyanlar,ne olursa olsun bir işte çalışmak ama çalışırken de kölelik merkezi evine sırt dönmek kadına özgürlük diye öğretildi .Fakat bununla birlikte kadının tüm doğallığı,aile yapısı,ruh sağlığı da elden gitti.Artık kadınların aklı başka,yüreği başka,idealleri başka,hayalleri başka,hayatları ise bambaşka..

   Kadın çalışmalı mı diye bir soru sorsam, eminim her telden bir ses çıkar. Madur olanlar çalışmasın,memnun olanlar çalışsın der.Maduriyet ve memnuniyet kavramı da tabi ki kişilere göre çok değişken..

Öncelikle kadın neden çalışmak ister, ona bir bakalım :

1-Kadın, geçimi sağlamakta zorlanan eşine destek olmak veya kendi evini geçindirmek,yani maddi ihtiyaçlardan dolayı çalışmak ister.

2-Kadın, ev hanımlığı küçümsendiği ve hiçbir işe yaramadığı düşündürüldüğü için, yani psikolojik baskı sebebiyle çalışmak ister.

3-Kadın, para kazanarak güç sağlamak,evde ve sosyal hayatta statü kazanmak, eşine-etrafına söz geçirmek,yani önemli olabilmek için çalışmak ister.

4-Kadın, iyi bir eğitim ve donanımdan geçmiştir. bu birikimlerini paylaşmak ve çevresine faydalı olmak, yani önce hizmet sunmak için çalışmak ister.

   &- Kadının bu çalkantılardan geçmesi yine kültürel ve ailesel merkezlidir. Mesela;

-Bir erkek, evde boş vakit geçiren ve eski tabirle kaşık düşmanı diye görüp değer vermediği eşinin çalışmasını evdeki hükümdarlığına tehdit bilerek asla istemezken, başka bir çalışan kadına hürmeti ve beğenisine ne demek lazım?

-Bir erkek, evdeki eşinin en ağır işçiden daha çok çalıştığını görmezden gelip evini otel olarak kullanırken, kıymetli olmak ümidiyle yıllar içinde her işi üstlenmesine rağmen,yine de eş yanında yok hükmünde olan kadının durumuna  ne demek lazım?

-Bir erkek, sadece kendi mesleğinden sorumluyken,kadınlar ise ilgili eş, iyi bir anne, çocukların dersi-okulu, alış-veriş, tamir, faturalar, akrabalık ve komşuluk ilişkileri, ev düzeni, tüm aile bireylerinin bakım ve ihtiyaçlarıyla karşılanması konusunda, genel toplumsal yargı olarak 'mecbur' sayılmasına ne demek lazım?

-Bir erkek, hem mesleğinde başarılı, hem evde tamirci, hem ilgili bir eş, hem iyi bir baba, hem de iyi bir komşu ve akraba olmak gibi konularda,yine genel toplumsal yargı olarak 'mecbur değil' anlayışına ne demek lazım?

   Bu kadar yoğun,baskıcı ve karmaşık bakış tarzından sonra,tabi ki kadın kendince çözüm arayışlarına düşer ve bunalımlarla sallanması da çok normaldir.Bir erkek 'artık ben sıkıldım,hayatımı yaşamak istiyorum' diye kolayca uzun süren evlilik ve çocuklarından vazgeçer ama Rahim sıfatı,fıtratı  gereği çoğu kadın öyle kolayca yuvasından vazgeçemez,hatta her sıkıntıya razı gelerek boşanmayı da göze alamaz.İşte evliliği artık sırtında tek başına taşıdığı bir yük haline gelmiş kadın için,ev dışında çalışıp para kazanmak,bir anda adeta can kurtaran simidi gibi gelir..

   Ancak kadının çilesi ve yalnızlığı çalışma hayatına adım atmasıyla misliyle daha da artar.Hem evin-çocukların yükü, hem de çalışma hayatının stres ve mücadelesi,kadının katlanan sorumlulukları altında bedenen ve ruhen çöküşünü hızlandırır.Eşinin aşağılamasından,ağır laflarından bunalıp saygınlık bulmak için çalışan kadınlar,iş hayatında kim bilir kaç erkeğin azar ve incitici davranışlarına,hakaretlerine hatta tacizine maruz kalıp hırpalandılar?malesef birçok kadın bilinçsiz çalışma gayretleriyle,doludan kaçarken yağmura yakalandılar..

   Kadının her durumda çok çalışıp ürettiğini, ekonomiye evinin tasarrufuyla katkısını artık görme zamanımız geldi.Çünkü kadın kültürel ve ailevi olarak bu kadar değersizleştirildikçe duygusal açlığını,kendi kıymetini,kimlik arayışını evinde değil,başka ortamlarda aramaya devam edecektir.Çoğu kadının ve ailenin iyi niyetli fakat yalnış yöntemli çözümler uğruna heba olup gittiğine hep şahit oluyoruz.Çalışmanın,üretmenin ancak evden kopuşla gerçekleştiğini, hangi şartlarda olursa olsun para kazanarak 'özgür' olunacağını pompalayan feminist tuzak zihniyet,hedeflediği gibi kadınlık ve anneliği  iyice dejenere etti.Sonunda da kadını cinsel meta haline getirdi.

   Devletin bu konuyu çok ciddiye alıp ev hanımlarını sigortalı yaparak,sınırsız mesai ile yoğun çalışan evdeki kadına destek ve teşviki şarttır. Artık ev hanımlığının itibarı tekrar iade edilmelidir. Her yönden sağlıklı, ahlaklı, kaliteli nesillerin yetişmesinin sağlaması evinin sultanı-hanımı,sağlıklı-bilinçli-eğitimli annelerin elinde olduğu asla unutulmamalıdır.

   Madem yuvayı dişi kuş kurar..Madem yuvanın kurucusu,sahibi dişi kuştur..O zaman önce dişi kuşa yuvasını zindan değil, saray yapmak gerekir.

Psk.Hipnoterapist Ayşegül Keskin

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Ayşegül KESKİN HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Metin ALKAN
GÖKLERİN VE YERİN ANAHTARLARI O’NUNDUR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim