08 Haziran 2013, 10:52 - 
HAYATI SÜZEREK YAŞAMAK

HAYATI SÜZEREK YAŞAMAK

kurulan güven ve iletişim kalitesine bağlı olarak nükseden fayda çok tesirli olabilir

    Dünya,artık bizim gibi her ilime vakıf olmayan insanlarla dolu.Çünkü eski alimler gibi hem dini,hem fenni ilim veren eğitim merkezleri de artık kalmadı.Bunun getirisi sonucunda insanlar bilmek,öğrenmek istediklerine karar verip o alanında branşlaşıyor,meslek belirliyor ve diğer ilimleri bilmeye kendini mecbur da hissetmiyor.Herkes kendi ilmi çevresinde bilmeye uğraşırken,kendi çapındaki küçük gayretler bazen kocaman sonuçlar verebiliyor.Niyete,yola çıkış amacına bağlı olarak her olayın sonuçları değişken olma ihtimaline sahiptir.Bir çok konuyla ilgili detay bilgi ve beceriye sahip  olmadığımız halde sadece niyetlerimiz karşılığında bizi aşan kocaman başarılar ortaya elde ediyorsak,bu başarılar kendi üstünlüğümüzden değil,ihtiyaca binaen ilahi ihsanla alakalıdır.

    Bir danışanın terapiye girdiğindeki haliyle çıktığı hali farklıdır.Psk. danışmandan,her uzmandan alınan fayda hep değişkendir.En ciddi bir konudan,kişinin ciddi sandığı basit bir meseleye kadar söylem ve yöntem fark göstermese bile,arada kurulan güven ve iletişim kalitesine bağlı olarak nükseden fayda çok tesirli olabilir.

    Tv'ye çıkanlara,yoğun ışıkların ekran  görünürlüğünü bozmasını azaltmak için makyaj yapılır.Bu makyajdan amaç,görüntünün güzel yansımasını sağlamaktır.İnsan farkında olarak / olmayarak fiiliyatında tam yetkin olmasa bile,eğer Allah hizmet ettirmek ve faydalı yapmak istiyorsa,aynen tv'ye çıkarken yapılan makyaj gibi bizim de kusurlu ve eksik hallerimizi kapatıp maharetli,etkili ve başarılı yapar.Eylemi yapan kişi olarak bu hediyeyi sahiplenmek güzeldir.Ancak ifrat ve tefrit kısmına dikkat etmek lazımdır.Başarıyı görmezden gelip ,tamamen kendimizi olaydan dışlamak uygun olmadığı gibi tümden sahiplenip kendi zaferimiz ilan etmek de makbul değildir.Bizler niyetleri doğrultusunda hedefleri belli birer görevli, aracı olduğumuz bilinciyle hareket edebilirsek sevincimiz ve başarılarımız iki cihanda karşılığı olan kıymetli eylemler,ameller hükmüne geçer.Bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz(sas) 'ameller niyetlere göredir' derken aslında başarıyı (sonucu) etkileyen unsurların başında, samimiyete ve o samimiyetin kuvvetli etkisine vurgu yapmıştır.

    Kişisel gelişim ve hedef belirleme çalışmalarındaki ilk madde,niyet ve istemek olarak geçer.Niyet bir düşünme ve karar verme eylemidir.İstemek ise ona destek hükmünde duygusal bir tetikleyicidir.Niyetin kalitesine göre bu soyut yapılanma,insanın hayat içinde kendinin ve etrafındakilerin rahat adım atmasına yardım eder.

    Bir atasözü,'ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz'der.Evet,her eylem kişinin gerçekliğini ve iç dünyasını yansıtır.Söylemlerimiz ne olursa olsun,eylemlerimiz bizi ele verir.Kendisi eğri olan ağacın gölgesi dik olmaz.Yaptıklarımız ve davranışlarımız bizim gölgemizdir.

    Yardım etmenin,faydalı olmanın İnsan psikolojine çok iyi geldiği artık araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.Yardım eylemi insanın kendi varlığının gerekliliğini ve işe yararlılığını ortaya çıkardığı için kişiye sakinlik ve iç huzur verir.Birilerinin bize ihtiyacı olduğunu bilmek hayat içinde aktif rol oynamaya iyi bir sebeptir.

    Sonuç olarak adına kaliteli ve bilinçli yaşamak dediğimiz bütün kavramların  her bir kuralını uygularken,boşa emek harcamış olmamak adına hayatın merkezindeki ince çizgilerle sınırlı duran şu gerçeği iyice anlamamız lazım:

    Asıl bizim ihtiyacımız olduğu için birilerinin bize ihtiyacı olmasını sağlayan,olaylar içinde bizi aracı ederek bize başkalarının ihtiyaçları giderme yüceliğini veren,bizi düşünüp değerli gören ve bir değer yapan  bir Allah(cc) var.

    &- Yardım,gönülden verilen bir hizmettir..Gönülden olan bir tebessüm bile sadakadır..Gönülden kopunca  her kuruş sadakadır..Gönülden sunulan her  sadaka ise gizlidir..Gönülden gizlenenler hep sahiplidir..Gönülden sahibini bilene de verilenler,sahibinin emri ve izniyledir-&

  Ayşegül Keskin
Psk.Hipnoterapist

 

 

   YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Ayşegül KESKİN HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Metin ALKAN
GÖKLERİN VE YERİN ANAHTARLARI O’NUNDUR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim