24 Kasım 2015, 11:11 - 
İLETİŞİMİN ÖLÇÜLERİ

İLETİŞİMİN ÖLÇÜLERİ

Bir terziyi düşünün

İnsan ilişkilerine dair karşılıklı diyaloglar ve olması gerekenler,aile ve bireysel iletişimin püf noktaları,kişisel gelişim gibi can alıcı başlıklar bugünün en ilgi gören ve seminerlerine katılımın,kitaplarına rağbetin en çok olduğu güncel konular..Şirketler,kurumlar,yerel yönetimler,okullar,ebeveynler artan teknolojik yaşamla birlikte zorlaşan,beraberinde tıkanan  insan ilişkilerini yoluna koyma telaşına ister istemez dahil oldular.
   Aslında insan ilişkileri soyut alanda ciddi emek isteyen bir sanattır.geçinmek-geçimli olmak denilen şey sanıldığı gibi karşı tarafın isteklerine boyun eğmek,ezilmek veya kendini ifade edememek degil,aksine kontrolü ele almak,bilen ve yöneten durumuna geçmektir.Bunu bir örnekle birleştirmek belki ifadeyi daha kolaylaştırır:
    
     Bir terziyi düşünün: Müşterisine bir kıyafet dikecegi zaman ilk ne yapar,hangi aşamaları vardır?

 1- Önce karşısındakinin beklentisini dinler,tarif edileni anlamaya çalışır.
 2- Sonra kişiye göre özel vücut ölçüsünü alır.
 3- Defterine ek detay bilgileri de not eder.
 4- Ölçülerini kağıt üzerine çizerek kalıp çıkarmaya başlar.
 5- Ölçüye göre kalıbı çizerken,kumaşın yıkanma veya ütüden dolayı çekme payını,ayrıca dikiş payını da ekler.
 6- Sonra teyelleyerek provaya hazırlar.
 7- Prova eylemini eksik ve fazlalıkları,belki değişiklikleri de belirleyerek bitirir.
 8- Dikim yapılır,son bir kez daha tedbir amaçlı provadan sonra biten kıyafet,bir ücret karşığında sahibine verilir.

   Bir kıyafetin dikiminde bile kişinin vücut yapısına göre,kişinin ölçülerini tanıyıp bilerek işe başlamak esas ise,demek ki birebir diyaloglarımızda da,insanların kendilerine göre ruhsal-dinsel-kültürel-ailevi ölçülerinin varlığını kabul etmek ve bunun diyalogtaki ilk önemli adım olduğunu bilmek gerekiyor.
   İletişimdeki uyum sıralaması,bir kıyafetin dikilme aşamalarından çok da farklı değildir.Kişilerin soyut beklenti ve ölçülerini bilip,o kişiyi değiştirmeye çalışmadan,kabullenerek iletişime girmek,kendi varlığımızı ispat için baskı ve karalama yolunu seçmemek,ayrıca muhatabımıza kızma,küsme,hata yapma,tercih kullanma paylarını vererek o özel kalıbı doğru çıkarabilmek iletişimin olmazsa olmazlarındandır.
   Diyaloglarda yaşanan farklı görüş ve zıtlaşmalar aslında birer provadır.Her provada,kıyafette olduğu gibi kısa-uzun/dar-bol olan,tam oturmamış yerleri,sorun çıkaran kısımları farkedebilmeliyiz.Yani farklılıklarımız sıkıntı değil,belki kıyafetin potluklarını,hoş durmayan kısımlarını farkettiren bir prova gerekliliğinde bizim için kıymetlidir.
   Evimize aldığımız mobilyalardan tutun,kıyafetlerin,perdelerin,halıların enine-boyuna/her detaya yakışıp yakışmadığına/uyumlu olup olmadığına/kalitesine kadar haftalarca-aylarca ölçüp,hesap-kitap edip,deneyip,ciddi inceleyip kafa yorarız.Hatta aldığımız elektronik eşyaların içinden çıkan kullanma kılavuzlarını,aleti bozmamak adına iyice okumadan asla o aleti kullanmayız.
   Peki geçinmek-geçimli olmak-iyi iletim için ne kadar ölçüp-biçip (kişiye özel kalıplar),hesaplar yapıyoruz?
   Kaç kişi insan olmanın ve insanlığın gereği iletişimin kullanma kılavuzunu okumaya merak duyup,o alanda emek etmeye tenezzül ediyor?
   Bu konularda binlerce seminer,toplantı,eğitimler,kamplar düzenlendiği,binlerce kitaplar yazıldığı halde hala bireyler nerede tıkanıklık yaşıyor?  
   Acaba temel sorun nerede?
   Bizi yoran,çıkmaza sokan kısım ölçüyü almayı bilmemekten mi,ölçü almayı istememekten mi,kendi ölçülerimizin kalıbı olmadığından mı,yoksa elimizdeki kendi kalıbımızı başkasına uydurmaya çalışmaktan mı kaynaklanıyor ?
   Hayatta herşeyin başında olması gereken ilk adım niyettir.niyet ise,bir samimiyettir.buradan başlayarak kendimizi yoklarsak,önce kendimizin eksik ve hataları belirlersek,yani önce kendi ölçülerimizi alıp-bilip kendi kalıbımızı çıkarmayı başarırsak,bu özgüven ve tecrübeyle başka kalıpları da çıkarmada becerikli,hatta zamanla da ustalaşacağımız muhakkaktır.
   İyi iletişimin,halden anlamanın,insanlığa kıymet verip emek etmenin,insanı tanıyıp çözmenin birebir tercümesi;güzel ahlaktır.
   Güzel ahlaklı insan,her konuda güvenilen,emin olunandır.
   Güzel ahlaklı insan,gönüllere dokunabilendir.
   Gönüllere dokunabilmek ise tam bir şifadır,bu şifanın ücreti ise yine o gönüllerde saklıdır.
Ne mutlu bu ücrete kavuşanlara...

                                                                        Psk.Hipnoterapist AYŞEGÜL KESKİNYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Ayşegül KESKİN HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Metin ALKAN
GÖKLERİN VE YERİN ANAHTARLARI O’NUNDUR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim